Kolumne
Prije Giannisa bio je Galis…

Prije Giannisa bio je Galis…

Petorka najboljih europskih igrača koji nikad nisu zaigrali u NBA: Galis-Kićanović-Schmidt (Brazil, igrao u Italiji)-Dalipagić-Ćosić…

Piksi s Galisom.

Ovakve slike s Galisom (Piksi Hvala ti!) danas su iznimno rijetke, mijenjaju se brojevi mobitela itd. Što napisati o živućoj legendi grčke, europske i svjetske košarke?

Priča se da je G u jesen 1983. u prijateljskoj utakmici s NCAA prvakom iz 1981, North Carolinom, čuvan od strane Najvećeg, Michaela Jordana, ubacio čak 50 poena! Malo je vjerojatno da će snimka te utakmice uskoro vidjeti svjetlo dana, ali ono što je već neko vrijeme dostupno na Youtubeu snimka je dvoboja reprezentacije Grčke i North Caroline na turniru Demetria 1983., na kojoj je G postigao 24 poena.


Ono čega se jasno sjećam, jest da je G zabijao čudesa na Eurobasketu 1987. za zlato domaćina Grka, koji su igrali kao da su u transu! Sjećam se jedne akcije gdje je 'slomio' dva nabrijana čuvara ‘Zbornaja Komande’ te se zaletio u 220 cm visokog gorostasa Vladimira Tkachenka.

Kad su svi u dvorani ‘Mira i Prijateljstva’ ‘progutali knedlu’ pomislivši da lokomotiva grčkog vlaka tu ipak staje tek 183 cm visoki Nikos lijevom se rukom, u lepršavom letu, zagradio, te poentirao od table, preko začuđenog Tkachenka. Da, bila su to vremena kad su najveći asovi bez iznimke koristili tablu, ploču, kako god hoćete - refleksija je činila i naizgled nemoguće mogućim!

I još nešto što sam kao igrač-rekreativac skužio sa 35 godina, nažalost prekasno - koliko je Galis efektno koristio roling kao promjenu, posebno za osvajanje prostora u odnosu na čak 20-25 cm više čuvare, poput primjerice Kukoča i Paspalja, s kojima je na kontinentalnoj razini često imao posla. A nakon rolinga naskok na dvije noge, off-balance skok-šut, izbačaj gotovo sa dvije ruke.

Nevjerojatno snažne ruke i ramena, kao nastavke na dinaridski snažnu konstituciju (kao srednjoškolac se u Americi bavio i hrvanjem!), jednom je iskoristio kako bi na zagrijavanju prije utakmice grčke lige loptu kroz obruč zakucao iz mjesta! Dojadilo mu je dobacivanje navijača.

Kao i Dalipagića i Ćosića, All-American braniča sveučilišta Seton Hall, mogli su imati Boston Celticsi, nakon što su ga izabrali u 4. rundi NBA drafta 1979. Ipak, igrom sudbine Galis je na predsezonskom trening kampu Celticsa izvrnuo skočni zglob te se legendarni GM Red Auerbach odlučio ne potpisati Galisa već Geralda Hendersona. Kasnije je Auerbach potvrdio da mu je nepotpisivanje Galisa 1979 jedina velika pogreška u karijeri.

Galis je spakirao kofere, kupio avionsku kartu, te se kao gotovo potpuni košarkaški anonimus zaputio u djedovinu Grčku. Ono što je potom uslijedilo, njegov daljni put do vrha te statusa košarkaška Legende 1980-tih, nalik je na priču iz nekog hollywoodskog blockbustera!

U Grčkoj, američki je sin boksača porijeklom s Rodosa, igrajući za Aris srušio sve rekorde - čak je 11 puta uzastopno bio najbolji strijelac grčke lige (1980-1991), postigao je ukupno rekordnih 12857 poena a Aris je tijekom njegove vladavine osvojio čak 8 titula prvaka Grčke te 7 Kupova!

Iznimno je zanimljivo te danas relativno malo poznato da je Galis, uvijek kad bi uhvatio vremena pratio i prijenose utakmica Prvenstva Jugoslavije, kako bi imao što bolji uvid u mogućnosti i razvoj vodećih aseva Yu-košarke 1980-tih, koji su bili nositelji igre reprezentacije Jugoslavije.

Svjestan da je s uspjehom reprezentacije Grčke na Eurobasketu 1987., zakotrljao strašnu priču te pokrenuo grčku košarku prema samom vrhu europske i svjetske ‘amaterske košarke’ odlučio se ostati na Starom kontinentu kako bi i ubuduće mogao nastupati za reprezentaciju.

Tako je tijekom druge polovine 1980-tih najbolji strijelac Svjetskog prvenstva u Španjolskoj 1986. i čak tri Eurobasketa (1983., 1987., 1989.) odbio NBA ponudu New Jersey Netsa, koji su naravno tom prigodom posegnuli i za kartom da je Galis rođen u Union Cityu, New Jersey.

S prvom europskom zvijezdom Netsa ikad, našim Draženom Petrovićem, trebao je ujediniti snage u Panathinaikosu tijekom sezone 1993/94, uz vodstvo našeg trenera Željka Pavličevića.

Uvijek kad se bira neka petorka sjetite se europskog Iversona sa scoring mentalitetom Bernanda Kinga...ma evo, možemo i tu sad odmah, recimo petorka najboljih europskih igrača koji nikad nisu zaigrali u NBA: Galis-Kićanović-Schmidt (Brazil, igrao u Italiji)-Dalipagić-Ćosić