Intervjui
Rusmir Halilović ima novi projekt i poručuje: I nemoguće može biti moguće, ako...

Rusmir Halilović ima novi projekt i poručuje: I nemoguće može biti moguće, ako...

Rusmir Halilović, poznati košarkaški trener koji godinama u svom istraživačkom kabinetu u Zagrebu radi na revolucionarnom projektu, ima veliku želju popraviti današnje očajno stanje u hrvatskoj košarci

Puno puta je iskusni košarkaški trener Rusmir Halilović govorio o tabu temi te je godinama radio na tome kako da pomogne da se popraviti današnje očajno stanje u hrvatskoj košarci.

Tako je između ostalog osmislio i plan i program rada ili u prijevodu, kako on to voli reći, „što, kad, kako, koliko i zašto?“

O čemu je točno riječ gospodine Halilović?

„Ovako, radi se o programu za profesionalne košarkaše kako bi postali puno bolji na startu u novu natjecateljsku sezonu nego što su bili na kraju sezona koja upravo završava! Name, cilj je povećati tržišnu cijenu i produljiti im karijeru, koja nije vječna. Po mom mišljenju duže pauze od sedam dana, tijekom godišnjeg odmora, bitno štete i kontinuirano smanjuju vrijednost igrača. Studiozno pratim neke igrače koji, po mom mišljenju, imaju ogroman potencijal i ovo sam zamislio kao svojevrsnu ponudu za njih. Riječ je o igračima koji mogu bez rizika ispuniti svoje individualne, klupske i seniorske reprezentativne ambicije, a to su redom:

Niko Šare - Foto: Marin Sušić/Cedevita Junior 

  • Niko Šare – 191 cm, rođen 2005.

  • Dario Šarić – 208 cm, rođen 1994.

  • Roko Prkačin – 206 cm, rođen 2002.

  • Lovro Buljević – 210 cm, rođen 1998.

  • Ante Brzović – 209 cm, rođen 2005. 

  • Elvir Džafić – 216 cm, rođen 2007.



Roko Prkačin - Foto: Zvonko Kucelin/KK Zadar

Dodao bih tome kako bi igrač s kojim godinama radim, a to je Roko Grašo bio moj asistent. Ukratko, garantiram na kraju ljeta nove dodatne učinkovite vrijednosti s brutalnom preciznošću šuta iz igre te sa slobodnih bacanja! Sustav je nastao kao jedna od misija avangardne košarke koja stvara dodatnu vrijednost – čisti biznis!“, rekao je Halilović.

Sati i sati provedeni u ROOMSMIR istraživačkom centru

Treba reći, u što smo se i sami mogli uvjeriti, kako je Halilović u posljednjih 10 godina u tzv. 'ROOMSMIR istraživačkom centru', sakupio oko 160.000 zapisa i od toga osmislio 101 inovaciju koja ne živi danas u globalnoj košarci.

„Tako je, sve vrijednosti su zaživjele na platformi 18 znanstvenih disciplina i mnogo svjetskih mudrosti. Dijagnosticirao sam točno 46 DNK košarkaških potencijala koji garantirano vode u nove progresivne tehnologije, metode, prioritete – faktore X, Y, Z, učinkovite vrijednosti visoke preciznosti, nove mjerne jedinice koje mijenjaju brzinu razvoja do savršenstva, određuju vrijednost talenta da li je za rekreaciju ili vrhunski sport“, kazao nam je Halilović dodavši:

„Projekt „BASKETBALLPLUS“ je u košarku unio nove teme bez dileme u kojima je sve unaprijed isplanirano: ABECEDU, FUNDAMENTE, PREVENCIJU NUSPOJAVA, ZAGRIJAVANJA ZA TRENINGE I UTAKMICE, KREACIJE SA „5+“  IZLAZA, TAJMING DEMARKE, RACIONALNU FORMULU PROTOKA LOPTE I IGRAČA (PRODUKTIVNOST BROJA DODAVANJA I BROJA VOĐENJA LOPTE), STJECANJE BRZE RUTINE – ČITANJE AGRESIVNE OBRANE I IZNUĐIVANJE „UM NA UM“ VISOKE UČINKOVITOSTI, INDIVIDUALNA TEHNIKA I TAKTIKA, TIMSKA TEHNIKA I TAKTIKA.“ 

Kao iskusni košarkaški trener, koji je u tom sportu gotovo 60 godina, otišao je i korak dalje.

„Moja intero percepcija ili kako ja volim reći moje šesto čulo i mogućnost predviđanja, pojavila se negdje u adolescentnome dobu kad sam tri sata dnevno igrao šah, a tri sata tjedno košarku. Ubrzo nakon toga sam položio ispita za košarkaškog trenera, to je bilo u kolovozu 1965. godine. Dakle u košarci sam jako, jako dugo. No, volim reći kako svako doba ima svoje jučer, danas, sutra. Svatko tko se ozbiljno bavi košarkom trebao bi to znati!  Dakle, da bi danas dobro radio s mladima moraš znati kakva će se timska košarka igrati sutra, a ne živjeti u bivšim -  jučerašnjim zastarjelim ili limitiranim današnjim sustavima. Moraš predviđati budućnost – avangardnu sutrašnjicu! Sve loše se događa zbog kratkovidnosti, nepredvidivosti i neodgovornosti! Dobar savjet zlata vrijedi i potvrđen je i u teoriji i u praksi. Loš savjet je tuđa kopija, nečiji dojam koji nije potvrđen ni u teoriji ni u praksi i o njemu ne treba raspravljati, kao ni o ukusima!“, obrazložio je Halilović koji je u nekoliko navrata govorio o svom projektu naziva 'Basketballplus'.

Evo kakvi će treneri zapravo zamijeniti današnje trenere

 O toj temi ste često govorili, može li se ukratko reći onima koju ne znaju ništa o toj temi o čemu se radi?

„Projekt 'Basketballplus' nudi košarci nova zanimanja kao što se to dogodilo u prošlosti u medicini: stručnjake specijaliste za individualni razvoj i održavanje koji na kraju EDU ciklusa izdaju svojim pulenima CERTIFIKATE o naučenim vještinama i uručuju ga stručnjacima specijalistima za timski rad na platformi stečenih vrijednosti da ih implementiraju u timsku igru. Novi tandemi specijalista će raditi sa izvanserijskim potencijalima, igračima koji imaju kalibar postati profesionalci i takvi treneri će zapravo zamijeniti današnje trenere tzv. opće prakse. Na ovaj način će se prevenirati: NUSPOJAVE i  OZLJEDE; eliminirati NASILNI TRENERI koji na mentalni sklop mlađih košarkaša negativno utječu doživotno; TRENERI ANALFABETI koji na završetku svoje igračke karijere bez i jednog dana školske naobrazbe uče mlade svoju jučerašnju  košarku koju su oni igrali. Čast izuzecima, takvi nisu uspjeli pomoći ni svojoj rođenoj potentnoj djeci – nasljednicima; UČITELJI UČITELJA koji samo žive od svog dojma, bez ikakvog teoretskog znanja i iskustva, koji takvim sustavom generacijama nisu obrazovali ni jednog iole ozbiljnijeg trenera. Po mom mišljenju nestat će sa scene TIMSKI TRENERI koji ne razlikuju individualni od timskog rada, treneri koji unaprijed određuju vrijeme izmjene bez razlike da li se igrač razigrao ili ne, treneri kojima time-aut služi za naivno slikarstvo po ploči, a ne promjenu koncepcije ili dodatne motivacije, treneri kojima protok lopte i igrače nije racionalan u prostorima 28 i osam  metara. Nestat će uskoro sa scene tzv. treneri Opće Prakse koji ne stvaraju dodatnu vrijednost, jer njihovi treninzi nisu profitabilni pa klubovi ne mogu živjeti bez dodatnih novaca u svijetu visoko ambiciozne košarke, a sa svojom avanturističkom pameti nisu u stanju proizvoditi razvojne PLANOVE I PROGRAME rada. Pogrešni prioriteti, a s njom i loša produktivnost pogoršavaju još više takvo stanje!“, jasan je bio Halilović.

Osvrnuo se i na velik odlazak košarkaša na studij u SAD, točnije u NCAA ligu. Mnogi se slažu kako je najveći problem razdoblje kad igrači prelaze iz juniora u seniore?

„Primarnu ulogu i veliki napredak donosi i rano usmjerenje i edukacija za igru na poziciji u profesionalnog košarci u seniorskoj poziciji. No, današnja situacija u NCAA košarci gdje se igrače stipendira, a dodatno plaća i one visoko potentne, te je uz to u igri znanstveno obrazovanje, pogoršava stanje u cijelom svijetu pa i kod nas. Prije dvije godine u NCAA košarku je ušao velik novac pa se igrači plaćaju za transfer. No, moj projekt 'Basketballplus' za sve to navedeno ima van serijsko rješenje. Što je to? To je uvođenje 'Basketballplus' tandema stručnjaka specijalista koji zamjenjuju desetine trenera i filozofiju igre bez dvogodišnjeg grijanja klupe po dolasku, što je ustaljena manira gotovo svih američkih sveučilišnih trenera.“

Rusmir Halilović i naš novinar Vlado Radičević 

Za kraj imate i veliku želju poslati jasnu poruku svima koji su prepoznali vrijednosti i uvjereni su da im može pomoći?

„Tako je, ukratko trenutačno tražim promotora, partnera, investitora i zaštitu autorskog prava i one koji vjeruju da u ovom sustavu mogu stjecati novu vrijednost! Moj kontakt je poznat redakciji portala Basketball.hr. Moja poruka za kraj? Dajte priliku avangardnom ljetu. Javite mi se ili posjetiti ROOMSMIR istraživački centar u Zagrebu. Moram reći kako mi je velika želja da me jednoga dana primi kao autora projekta predsjednik vlade Andrej Plenković, koji je kao mlad igrao košarku. U 30 minuta bismo zajedno pomogli hrvatskoj košarci onako kako je košarka pomogla politici u formiranju Hrvatske države. I nemoguće može biti moguće, ako…“