U Zagrebu
Na radnom sastanku košarkaških saveza Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Srbije i Hrvatske održanom u ponedjeljak, 20. siječnja 2025. u prostorijama Hrvatskog košarkaškog saveza u Zagrebu, predstavnici vodstva nacionalnih saveza raspravljali su o ključnim izazovima i prilikama za unapređenje košarkaškog sporta u regiji i Europi. Glavni zaključci sastanka istaknuli su potrebu za većim fokusom na nacionalna prvenstva, reformom europskih natjecanja i rješavanjem izazova vezanih uz sustav natjecanja reprezentacija.
Nacionalna prvenstva kao prioritet Trenutačna struktura regionalnih liga ne osigurava dovoljnu potporu razvoju domaćih igrača, kao ni protočnost iz nacionalnih prvenstava kao sportski kriterij sudjelovanja. Nacionalne lige moraju biti temelj za napredak, uz istup prema europskim natjecanjima.
Reforma europskih klupskih natjecanja Europska klupska natjecanja pod ingerencijom krovne košarkaške kuće FIBA Europe, poput Basketball Champions League (BCL) i FIBA Europe Cupa, suočavaju se s brojnim izazovima, a klubovi s ovih prostora se rijetko odlučuju za ta natjecanja prvenstveno zbog premalog broja zagarantiranih utakmica svakom pojedinom klubu i visokih troškova sudjelovanja. U tom smislu je razmatrana mogućnost da se pred FIBA-u Europe izađe s određenim prijedlozima rješenja koji bi uključivali regionalizaciju FIBA Europe Cupa u prvom dijelu natjecanja kako bi se smanjili troškovi uz povećanje broja utakmica.
Na razini košarkaških reprezentacija zategnuti odnosi između FIBA-e i Eurolige dodatno ugrožavaju status svakog saveza i reprezentacije. Reprezentativna košarka suočava se s problemima izostanka rezultata i održavanja kontinuiteta rada zbog izostanka najboljih igrača iz Eurolige i NBA-a. Kao jedan od većih problema identificiran je i izostanak sustava obeštećenja za prijelaz igrača kao u nekim drugim sportovima i neriješeni izazovi poput odlazaka mladih talenata na američka sveučilišta, pa i američke srednje škole, što sve zahtijeva reakciju od strane FIBA-e.
Također, trenutačni format natjecanja, odnosno Europska i Svjetska prvenstva svakih četiri godine, smanjuju vidljivost košarke u usporedbi s drugim loptačkim sportovima i njihovim sustavima natjecanja, što negativno utječe na zadržavanje sponzora i poticanje mladih na bavljenje košarkom.
Nacionalni savezi zauzet će aktivniji pristup u rješavanju svih navedenih pitanja, počevši od zajedničkog nastupa prema krovnoj košarkaškoj organizaciji. Članovi vodstva svih prisutnih saveza predani su radu na rješenjima koja će osigurati dugoročni razvoj košarke i povećati njezinu popularnost na svim razinama.