Kolumne
Uskrsnuće Marija Hezonje

Hezonja je od otpisanog igrača postao jedan od važnijih kotačića u Orlando Magicu.

Mario Hezonja dočekao je svojih “pet minuta“ u NBA ligi, a ukazanu je priliku objeručke zgrabio i već je punih mjesec dana ne pušta iz ruku čime je skrenuo pažnju nekoliko NBA momčadi na sebe.

Ipak, na početku sezone nije bilo sve tako bajno i krasno kao u posljednjih mjesec dana. Hezonja je prvo otkazao nastup na Eurobasketu 2017 zbog ozljede koju je želio čim prije sanirati kako bi mogao u Americi individualno raditi uoči treće sezone u NBA ligi ujedno i najbitnije do sada.

Njegovo otkazivanje reprezentacije hrvatskoj javnosti nije najbolje sjelo, najbolje se to moglo vidjeti po komentarima na društvenim mrežama. Hezonja je na te kritike šutio i zaista marljivo i mukotrpno radio individualno na sebi i svojoj igri.

Stigao je listopad i početak nove NBA sezone. Orlando je prvu utakmicu igrao na domaćem terenu protiv Miami Heata. Upisali su pobjedu, a Hezonja nije ulazio u igru. Dva dana kasnije u porazu kod Netsa dobio je 16 minuta, šutirao 1-5 iz igre, a ubacio tri poena uz tri skoka. Samo dan kasnije, Orlando je gostovao u Clevelandu, a Hezonja je od trenera Frank Vogela dobio 25 minuta što je iskoristio za najbolju utakmicu u listopadu. Ubacio je 11 poena, šutirao iz igre 4-5, tricu 3-3, a uhvatio je i 6 skokova. Nakon toga su uslijedile još četiri utakmice od kojih je jednu odigrao solidno, a u ostale tri je dobio ukupno 26 minuta na terenu i u te je tri utakmice na koš uputio svega šest lopti. Definitivno razočaravajuće za samog Hezonju, a velika većina javnosti je likovala.

Kao šećer na kraju mjeseca kada je bio rok za produljenje još jedne godine rookie ugovora vrijednog oko pet milijuna dolara došla je odluka novog vodstva Magica da ne računaju na Hezonju. To je značilo da 22-godišnji dubrovački košarkaš u ljeto 2018. postaje slobodan igrač.

Nakon te odluke minutaža Hezonja dodatno se smanjila s 13 minuta po susretu na 7.8 minuta u studenom. Od 15 utakmica Magica, Hezonja u četiri uopće nije ulazio u igru, u sedam utakmica igrao je između dvije i osam minuta, a tek je u četiri dobio 10 do 15 minuta. Statistika mu je s 4.5 poena pala na 2.2 poena po susretu, a šutirao je u prosjeku nešto više od dvije lopte po utakmici. Odluka o neproduživanju ugovora i dodatno smanjena minutaža nisu ga obeshrabrile.

-Novi ljudi koji vode klub tako su odlučili, ali to me nije pogodilo. Odlučio sam naporno raditi kako bih uspio u ovoj ligi, a ako to neće biti u Orlandu, bit će negdje drugdje rekao je tada Mario.

Hezonju je ta situacija motivirala još više, trenirao je još napornije i čekao svoju priliku. Niti početak prosinca nije bio obećavajuć. U prvih pet utakmica dva puta nije ulazio u igru, a u preostale tri igrao je oko 10 minuta u prosjeku uz loš učinak i prosjek od 2 poena u te tri utakmice.

Tada se desilo nešto što je primoralo trenera Vogela da počne koristiti našeg košarkaša. Nekako u isto vrijeme ozlijedila su se dva ponajbolja igrača i člana prve petorke. Riječ je o Aaron Gordonu i Evanu Fournieru dva najveća potrošača lopti uz Nikolu Vučevića. Uslijedila je utakmica protiv Atlanta Hawksa i poraz 117:110, a Hezonja je utakmicu počeo u petorci na mjestu krilnog centra i igrao je 31 minutu. Zabio je 7 poena uz 6 skokova i 2 asistencije te po jednu blokadu i osvojenu loptu. Četiri dana poslije odigrao je jednu od svojih najboljih utakmica. LA Clippersima je u 35 minuta provedenih na terenu ubacio 17 poena, 9 skokova, 4 asistencije i 3 blokade. Dva dana kasnije, protiv Portlanda je igrao 21 minutu i uputio svega dva šuta iz igre koja je promašio, a pogodio je sva četiri slobodna bacanja. Tu je izgledalo kako će mu kontinuitet biti problem, ali onda je krenulo.

Hezonja je protiv Detroit Pistonsa odigrao najbolju utakmicu NBA karijere po broju postignutih poena i broju postignutih trica. Ubacio je 28 poena šutirajući tricu 8/12 i uhvatio šest skokova. Nakon toga uslijedile su još četiri utakmice s dvoznamenkastim brojem poena, točnije 12, 11, 16, 14 što je značilo da je Mario uhvatio toliko željeni kontinuitet dobrih utakmica. Pod kraj mjeseca se ozlijedio i Vučević, ali su se vratili Gordon i Fournier, a Hezonji je u iduće tri utakmice minutaža pala s 29 na 16 minuta po susretu, a s time i učinak. U dva je susreta zabio po četiri poena u jednom šest i izgledalo je da će u idućim utakmicama igrati i manje, ali bilo je upravo suprotno.

Unatoč tome što su se vratili Fournier i Gordon, Hezonja je u posljednja četiri susreta igrao oko 32 minute u prosjeku i svaki puta je zabio 13 ili više poena. Houstonu je zabio 14 uz 9 skokova i 2 asistencije, protiv Clevelanda je igrao rekordnih 39 minuta gdje su se on i LeBron James u većini utakmice čuvali međusobno, a zabio je 16 poena uz 10 skokova, 2 asistencije, a imao je i jednu blokadu. Na gostovanju u Dallasu zabio je 14 poena uz po 4 skoka i 4 asistencije, a u susretu protiv Bucksa zabio je 13 uz 4 skoka i dvije osvojene lopte. Jučer je na gostovanju kod Wizardsa igrao 23 minute, a ubacio je solidnih 9 poena unatoč lošem šutu od 1/5 za tri poena, a uhvatio je i 5 skokova.

Ostanimo još malo na statistici pa recimo da je u prosincu bio na prosjeku od 9.6 poena i 3.8 skokova, a u siječnju je trenutno na prosjeku od 12.2 poena, 5.8 skokova i 1.6 asistencija. Spomenimo i to da Hezonja u utakmicama u kojima je ove sezone igrao 20 ili više minuta ima prosjek 13.6 poena, 5.6 skokova, 1.6 asistenciju i 1.1 ukradenu loptu. Ukupan postotak šuta iz igre mu je u tim utakmicama 49 posto, trica 41 posto, a slobodna bacanja odličnih 87.5 posto. Za kraj dodajmo kako je u devet utakmica u koliko je počeo u petorci ove sezone na prosjeku od 14.2 koša, 5.3 skokova, 1.8 asistencija te 1.1 osvojenih lopti uz gotovo identične postotke šuta kao što su gore navedeni.

Svojim je igrama u posljednjih mjesec dana kritičarima zatvorio usta, sve ih je manje te im je dokazao da zna i može igrati u NBA ligi i da mu je tu mjesto. Trener i predsjednik košarkaških operacija Detroit Pistonsa, Stan Van Gundy već je krenuo u ofenzivu i namjerava ga do kraja prelaznog roka 09. veljače dovesti u Detroit. Želio ga je Van Gundy uzeti i na NBA draftu, ali Magic je birao prije Pistonsa te je Hezonja završio u “Disneyworldu“. Interes pokazuju i Vlade Divac i Sacramento Kingsi. Ako do razmjene ne dođe do kraja prijelaznog roka, Hezonji neće nedostajati ponuda na kraju sezone. Bit će vrlo zanimljivo pratiti razvoj situacije u nastavku sezone, posebno sada kada su se vratili Gordon i Fournier, a kada se još vrati i Vučević koji je puno veći potrošač lopti od Bismack Biyomba moglo bi to dosta utjecati na minutažu i količinu lopti za našeg košarkaša. Gordon, Fournier i Vučević prosječno ispucaju po utakmici 15-ak šuteva svaki.

Mario je između ostalog dobio i na čvrstini prilikom ulaza pod koš na čemu je posebno radio u posljednje vrijeme, a počeo je igrati i vrlo kvalitetnu obranu. Sve to donosi mu veću minutažu, a što je najbolje od svega, ima još puno prostora za napredak. Mišljenja sam kako bi Hezonja već danas bio puno bolji igrač da ga je na draftu uspio uzeti Van Gundy koji ga je stvarno htio u svojoj momčadi i koji ga je nekoliko puta došao gledati u Španjolsku jer Orlando nije najbolja momčad za razvijati mladog igrača. Već godinama lutaju, ganjaju doigravanje koje na kraju ne uspiju dohvatiti. Kod tog hvatanja play-offa ne daju dovoljno prilike mladim igračima za razvoj, a na kraju svega na draftu ne dobiju dovoljno visoki pick da uzmu najbolje dostupne igrače i tako se vrte u krug.

Hezonja je imao sreću u nesreći ove sezone jer da nije bilo brojnih ozljeda, pitanje je ako bi dobio priliku. Njegove brojke do tog trenutka bile su najlošije od početka njegove NBA karijere, ali desilo se to što se desilo, Mario je silom prilika dobio šansu koju je objeručke prihvatio i iskoristio, a u Orlandu se sada s pravom pitaju jesu li pravilno postupili ne produživši mu rookie ugovor na još jednu sezonu, ali to je njihov problem. Hezonja je pokazao da može igrati jako dobro u kontinuitetu i bez obzira bude li ga Vogel opet zacementirao na klupi i ne pošalju li ga do kraja prijelaznog roka u neku drugu momčad, ponuda mu na kraju sezone neće nedostajati.

Sav taj individualan rad u kojeg je uložio cijeloga sebe, počeo se isplaćivati, a pošto slovi kao igrač koji trenira najviše od svih igrača u Orlandu, sigurni smo da će sada zapeti još i više nakon ovih dobrih igara. Na svemu ovome dobiva i Hrvatska košarkaška reprezentacija koja je dobila još jednog nosioca igre i ako je jedno propušteno reprezentativno ljeto Hezonje bilo cijena toga, neka je!