Briljantni Harden, Porzingis kao Ewing, Celticsi osam pobjeda u nizu

Senzacionalni poraz Cavsa, isključenja, NBA...

Noćas je na NBA raporedu bilo 10 utakmica. Bilo je svega, od briljantnih individualnih predstava Jamesa Hardena i Kristapsa Porzingisa, isključenja, senzacionalnog poraza Cavsa i osme pobjede u nizu Celticsa.

CLEVELAND – ATLANTA 115 - 117

Senzacija u Clevelandu. Činilo se da je LeBron James sa 57 koševa Washingtonu izvadio Cavse iz krize i da će konačno početi igrati kako znaju. Gostovanje skromne momčadi Hawksa činilo se idealno za drugu pobjedu u nizu. No umjesto toga košarkaši Cavsa priredili su novo neugodno iznenađenje svojim navijačima. Poveli su 5-2 i stali. Hawksi serijom 10-0 stižu do prednosti. Na poluvremenu je Atlanta vodila 9 koševa razlike. Očekivalo se da će Cavsi u drugo poluvrijeme ući mnogo ozbiljnije i agresivnije, no to se nije dogodilo. Hawksi su prednost samo povećavali i ona je u jednom trenutku iznosila i +16. Cavsi su u samoj završnici stigli na -2, i nakon dva promašena slobodna bacanja Isaiaha Taylora imali šansu za poravnanje, no u posljednjim sekundama Channing Frye i Dwyane Wade ne uspijevaju zabiti. Čak sedmorica igrača Hawksa bila su dvocifrena. Sjajan je bio njemački playmaker Dennis Schroder (28k, 3s, 9a), po 17 koševa su dodali Taurean Prince i Luke Babbit, a raspoložen je bio i Kent Bazemore (14k, 9s, 7a, 2bl). Kod domaćina jedini raspoložen starter bio je LeBron James (26k, 5s, 13a, 2bl), dok su Cavse do zamalog povratka vodili igrači s klupe Dwyane Wade (25k, 11s, 6a) i Kyle Korver (23k, 5/11trica, 5s). Cavsi su nakon četvrtog domaćeg poraza na skoru 4-6, dok su Hawksi prekinuli niz od 8 uzastopnih poraza i sad su na skoru 2-8.

LA CLIPPERS – MIAMI 101 - 104

Luda utakmica u Los Angelesu. Gosti iz Miamia sjajno su ušli u utakmicu. Nakon prve četvrtine imali su +14. U trećoj četvrtini ta je prednost iznosila +25, a u posljednju dionicu ušlo se sa prednošću gostiju od 23 koša i činilo se da je utakmica riješena. No domaćini su sa dvije  serije od 18-0 i 10-0 u potpunosti vraćaju u utakmicu. U samoj završnici kod vodstva 101-100 bek Clippersa Austin Rivers promašuje oba slobodna bacanja. Sa druge strane osam sekundi prije kraja krilo Heata James Johnson ubacuje oba za 102-101 vodstvo. U posljednjem napadu Blake Griffin promašuje šut za pobjedu i Josh Richarson sa linije slobodnih bacanja postiže konačni rezultat. Clippersima nije pomogao odličan skok (50-37) jer su kao i večer prije protiv Grizzliesa slabo šutirali trice (9/31). Kod pobjednika najbolji Hassan Whiteside (21k, 17s, 3uk.l, 2bl), dok je odličnu pomoć imao u tri igrača s klupe, Tyleru Johnsonu (19k, 3s, 3a), Wayneu Ellingtonu (17k) i Jamesu Johnsonu (14k, 5a). Pri domaćinu najbolji kasniji tragičar Blake Griffin (23k, 8s, 4a). Lou Williams je sa klupe zabio 22 koša, na svom prosjeku je bio i DeAndre Jordan (10k, 19s, 3a), no Clippersi nisu uspijeli nadoknaditi slab šuterski dan njihovih startnih bekova Beverleya i Riversa (šut 6/23) i ranu ozljedu Talijana Danila Gallinaria. Nakon novog poraza Clippersi su na skoru 5-4, dok je Heat na skoru 4-5.

ORLANDO – BOSTON 88 – 104

Trebao je to biti veliki derbi Istoka, no Celticsi su pokazali da su ipak dosta kvalitetnija momčad i bez problema su došli do osme pobjede u nizu. Na poluvremenu su imali +11. Pred kraj treće četvrtine domaćin se približio na 5 koševa razlike, no Celticsi ponovo ubacuju u višu brzinu i stižu do uvjerljive pobjede. Velika stvar za njih pošto već danas igraju novu utakmicu u Atlanti je da nitko od startera nije igrao više od 27 minuta. Imali su šestoricu dvocifrenih igrača i ponovo su nadskakali protivnika. Najefikasniji Jaylen Brown (18k, 7s, 2uk.l) i Al Horford (14k, 10s, 4a, 3/3trica). Odličan je bio i rookie Jayson Tatum (13k, 4s, 3a), dok je s klupe Marcus Smart dodao 11 koševa te po 8 skokova i asistencija. Kod domaćina koji igra bez dvojice ozlijeđenh playmakera Paytona  i Augustina najbolji su sa double-double učincima bili Aaron Gordon (18k, 12s) i Crnogorac Nikola Vučević (13k, 10s, 7a). U potpunosti je podbacio njihov prvi strijelac, Francuz Evan Fournier (6 koša uz šut 2/14). Nakon ove pobjede Celticsi su sa 8-2 skorom vodeća momčad lige, dok je Magic nakon dva poraza u nizu na skoru 6-4.

TORONTO  - WASHINGTON 96 – 107

Gosti su u Kanadu stigli bez svog najboljeg igrača Johna Walla koji je protiv Cavsa ozlijedio rame. Sjajno su ušli u utakmicu i već nakon prve četvrtine imali +15. Prednost je u jednom trenutku iznosila i 19 koševa i iako su domaći u jednom trenutku stigli do -3 nisu uspijeli ozbiljnije ugrozili pobjedu Wizardsa. Gosti su dominirali u skoku i šutiranju trica. Igrač utakmice bio je Bradley Beal (38k, 5s, 4a). Odličnu pomoć imao je u Otto Porter Jr-u (19k, 5s, 2uk.l) i poljskom centru Marcinu Gortatu (11k, 12s). Domaći su u prvom poluvremenu zbog dvije tehničke ostali bez Kylea Lowrya, i sav je napadački teret pao na DeMarra DeRozana (26k, 4s, 3a) i Normana Powella (19k, 2uk.l, 2bl). Premalo za vrlo raspoložene goste. Nakon ove utakmice obje momčadi su na istovjetnom 5-4 skoru.

HOUSTON – UTAH 137 – 110

Bilo kakvu nadu košakaša Jazza da mogu iznenaditi u ovoj utakmici raspršio je svojim briljantnim nastupom James Harden. On je već u prvoj četvrtini sam postigao 22 koša i doneo dvocifrenu prednost Rocketsima. Ta prednost je u jednom trenutku iznosila i 32 koša te se pobjednik znao davno prije kraja. Rocketsi su tricu gađali sjajnih 23/39, no priča dana je ipak Harden. U samo 35 minuta ubacio je 56 koševa (19/25 iz igre, 7/8 trica, 11/12 sl.bacanja) uz 13 asistencija i u potpunosti izneredio obranu gostiju. Uz Hardena raspoloženi su bili i Eric Gordon (20k, 6s) i Trevor Ariza (14k, 2uk.l). Kod Jazza najbolji rookie Donovan Mitchell (17k, 4s, 4a), dok su još šestorica igrača zabila između 10 i 13 koševa. Poslije ove pobjede Rocketsi su sa skorom 8-3 vodeća momčad Zapada, dok su košarkaši Jazza na skoru 5-5.

SAN ANTONIO – PHOENIX 112 – 95

Nakon vrlo lošeg prvog poluvremena u kojem su imali zaostatak od četiri koša, trener Spursa Gregg Popovich je u odmoru očitao bukvicu svojim igračima i stvari su se bitno promijenile. Spursi su drugo poluvrijeme otvorili serijom 12-0. Tu su dionicu dobili sa 34-13 i riješili pitanje pobjednika. Kad je trebalo podigli su intenzitet obrane i natjerali goste na 18 izgubljenih lopti. Najefikasniji su bili LaMarcus Aldreidge (21k, 9s) i Australac Patty Mills (17k, 4s, 4a), dok su čak četvorica igrača s klupe postigla dvocifreni broj koševa. Kod gostiju najbolji TJ Warren (17k, 5s), dok je podbacio njihov najbolji igrač i strijelac Devin Booker (9 koševa uz šut 3/11). Spursi su drugom pobjedom u nizu stigli do skora 6-4, dok su Sunsi nakon drugog poraza u nizu na skoru 4-6.

NEW YORK – INDIANA 108 – 101

Košarkaši Knicksa su protiv Pacersa tražili petu pobjedu u šest susreta. No gosti su bolje ušli u susret. Brzo su poveli dvocifrenom razlikom i u posljednju četvrtinu Pacersi ulaze sa +12. Deset minuta prije kraja prednost je već +16, no slijedi furiozni povratak Knicksa. Završavaju utakmicu serijom 34-11 i stižu do vrijedne pobjede. Loše su šutirali tricu (6/23), no imali su čak 12 napadačkih skokova. Junak susreta bio je Latvijac Kristaps Porzingis (40k, 8s, 6bl) koji je odigrao utakmicu koju je u dresu Knicksa posljednji odigrao legendarni Patrick Ewing. Tim Hardaway Jr dodao je 16 koševa, a svoj obol dao je i Turčin Enes Kanter (9k, 18s). Kod Pacersa koji su se neshvatljivo raspali u završnici najbolji Darren Collison (15k, 5s, 10a). Litavac Domantas Sabonis (16k, 8s, 3a) odlično je odreagirao sa klupe, a najefikasniji su bili Thadeus Young sa 18 i Victor Oladipo sa 17 koševa. Od startera podbacio je tek naš Bojan Bogdanović sa samo 8 koševa. Pacersi su tako stigli do skora 5-5, dok su Knicksi na iznenađujućih 5-4. Odlaskom Carmela Anthonya Knicksi su postali Porzingisova momčad i navijači Knicksa konačno imaju razloga za optimizam.

MINNESOTA – CHARLOTTE 112 – 94

Košarkaši Wolvesa su nakon izjednačene prve četvrtine eksplodirali u drugoj. Dobili su ju sa 40-23 i stigli do velike prednosti koju gosti ni u jednom trenutku nisu ugrozili. Domaći su bili bolji u svim aspektima igre, a posebno su bili dominantni u skoku (54-38). Imali su šestoricu raspoloženih igrača. Sa 20 koševa najefikaniji je bio Andre Wiggins, odličan je bio Jeff Teague (18k, 5s, 12a). Po 15 koševa sa klupe su zabili Gorgui Dieng i Jamaal Crawford, te su tako pokrili malo slabiji nastup Karl-Anthony Townsa (16k, 9s). Kod gostiju sa 16 koševa najefikasniji rezervist Cody Zeller, po 13 koševa dodali su Dwight Howard, Jeremy Lamb i Marvin Williams, dok je šuterski posve podbacio all-star playmaker Kemba Walker (9 koševa uz šut 4/15). Minnesota je novom pobjedom stigla do odličnog skora 7-3, dok su Hornetsi na 5-5.

PORTLAND – OKLAHOMA CITY 103 – 99

U dvoboju izjednačenih suparnika slavili su domaćini. Blazersi su cijelo vrijeme vodili. U posljednju četvrtinu ušli su sa +11, no gosti tricom Russella Westbrooka  51 sekundu prije kraja stižu na samo -2. Nakon koša Damiana Lillarda događa se ključni trenutak utakmice kad 20 sekundi prije kraja pri rezultatu 94-98 Westbrook promašuje sva tri slobodna bacanja nakon što je fauliran na trici. S druge strane Lillard u završnici mirno posprema sva četiri slobodna bacanja i donosi pobjedu Blazersima. Kod domaćina najbolji Damian Lillard (36k, 5s, 13a), a sjajni su bili i bivši igrač Zadra i Cedevite Jusuf Nurkić (25k, 8s, 3a, 3uk.l, 2bl) i CJ McCollum (22k, 6/9trica). Kod gostiju najefikasniji Paul George (27k, 5s, 3uk.l) i Westbrook (25k, 6s, 9a, 2uk.l, 2/7 sl.bac), dok je Carmelo Anthony (15k, 6s) isključen u trećoj četvrtini nakon što je kod jednog polaganja pogodio Nurkića laktom u lice. Blazersi su nakon ove pobjede na skoru 6-4, dok su Thunderi pali na 4-5.

LA LAKERS – MEMPHIS 107 – 102

Lakersi su novom pobjedom stigli do polovičnog učinka. Protiv umornih Grizzliesa sistematski su povećavali prednost koja je u posljednjoj četvrtini iznosila i 20 razlike. No umalo su sve prosuli. Gosti su se u zadnjoj minuti približili na -3 i imali napad, no Kentavious Caldwell-Pope blokira pokušaj gostiju i Lakersi se provlače i stižu do ipak zaslužene pobjede. Kod pobjednika najefikasniji su bili Brook Lopez (21k, 5a, 2bl) i Brandon Ingram (20k, 7s), a veliki obol pobjedi dala su i dvojica rookie igrača Kyle Kuzma (13k, 12s) te Lonzo Ball (9k, 5s, 9a). Kod gostiju drugu utakmicu zaredom najbolji rezervist Tyreke Evans (26k, 2a). Solidan je bio Mike Conley Jr (23k, 5s, 3a) dok je šuterski zakazao Marc Gasol (15k, 10s, 7a) koji je iz igre gađao 6/18. Lakersi su sjajno iskoristili činjenicu da su 7 od 10 igrali u svojoj dvorani i na skoru su 5-5, dok su Grizzliesi pali na skor 6-4.

Današnji nastupi Hrvata:

Bojan Bogdanović je u porazu Pacersa u New Yorku prekiuno svoj niz odličnih utakmica. U skromnoj večeri Bojan je za 29 minuta postigao 8 koševa (2/7 iz igre, 2/5 trica, 2/2 sl.bacanja) te dodao dva skoka i jednu asistenciju. U porazu Magica od Celticsa Mario Hezonja je za 13 minuta na parketu ubacio 2 koša (1/4 iz igre, 0/2 trica) uz po skok i asistenciju. Slab učinak imao je i Dragan Bender u porazu Sunsa u San Antoniu. Bender je igrao 20 minuta i ubacio 3 koša (trica 1/4) uz 4 skoka i 2 asistencije. Ante Žižić igrao je jednu minutu u porazu Cavsa od Hawksa i za to je vrijeme promašio jedini šut iz igre i imao jedan napadački skok. Ivica Zubac u pobjedi Lakersa nije ulazio u igru.

Najbolji igrač dana:

Bez ikakve sumnje briljantni James Harden. U pobjedi Rocketsa nad Jazzom Harden je u 35 minuta ubacio rekord karijere od 56 koševa uz briljantan šut (19/25 iz igre, 7/8 trica, 11/12 slobodna bacanja) uz 13 asistencija, 2 skoka i 2 ukradene lopte. Time se priključio Wiltu Chamberlainu kao jedini igrač koji je u jednoj NBA utakmici zabio barem 50 koševa, imao barem 10 asistencija i šutirao iz igre barem 75%.

Zanimljivost dana:

U pobjedi Spursa nad Sunsima njihov briljantni trener srpsko-hrvatskog podrijetla Gregg Popovich stigao je do 1156. pobjede  karijere. Time je na šestom mjestu vječite ljestvice prestigao svog velikog rivala Phila Jacksona.