Cedevita potvrdila prvo, Split četvrto mjesto

Cedevita u doigravanja kreće s "Pole positiona" ukoliko Zadar ne dobije Alkara sa 115 poena razlike što je nemoguća misija.

Cedevita, Split i Šibenik potvrdili su uloge favorita u posljednjem 26. kolu HT Premijer lige te sa pobjedama ulaze u doigravanje. Cedevita je slavila u Osijeku, Split je bio bolji od Ribola Kaštela, a Šibenik je slavio na gostovanju u Trnskom protiv Zagreba kojeg više nećemo gledati u najvišem rangu hrvatske košarke.

Vrijednosnice Osijek-Cedevita 54:74 (10:13, 15:16, 15:21, 14:24)

Vrijednosnice su pružale odličan otpor Cedeviti u prvom poluvremenu koja je dobila prvi period s 10:13 da bi domaćini u drugoj četvrtini napravili seriju 10:0 za vodstvo 20:13 u 14. minuti utakmice. Vodstvo su držali sve do 18. minute kada Cedevita poravnava na 22:22 tricom Filipa Krušlina, a onda odlaze i na 22:29. Konačan rezultat prvog poluvremena postavlja Arian Došen tricom za 25:29.

Vrijednosnice su zaprijetile još jednom u trećem periodu kada polaganjem Carla Allana Lindboma smanjuju na 31:32. Cedevita je tada zaigrala puno bolje, posebno u obrani i serijom 10:0 bježe na 31:42. Gosti su u 30. minuti došli do vodstva 37:50, a Došen je novom tricom u završnici četvrtine smanjio na 40:50 uoči posljednjih deset minuta.

Nakon što je Cedevita pobjegla na 16 poena razlike, Vrijednosnice su po posljednji puta na utakmici zaprijetile i došle na 50:59 u 37. minuti. Bliže od toga nisu mogli, a gosti do kraja dižu prednost na plus 20.

Aljoša Šarac bio je jedini dvoznamenkasti u domaćim redovima s 13 poena, 3 skoka i dvije asistencije, a najvišu valorizaciju je imao Nikola Turalija koji je ubacio 9 poena uz 10 skokova i dvije asistencije. Andrija Stipanović i Will Cherry najbolji kod Cedevite s po 17 poena dok je Roko Leni Ukić ubacio 14.

Ribola Kaštela-Split 77:89 (19:20, 13:19, 27:18, 18:32)

Odličan otpor pružali su domaćini Splitu koji je prve tri četvrtine utakmice odigrao preopušteno vjerojatno imajući u glavi činjenicu da Ribola Kaštela ide u rang niže. Ribola je u utakmicu krenula serijom 7:0, a nešto kasnije su imali 13:5 i 15:7, a najviša prednost zabilježena je u 7. minuti utakmice kada su bili na 17:8. Kada su vidjeli da je "vrag odnio šalu" košarkaši Splita su stisnuli u obrani i serijom 12:2 zaključuju prvu četvrtinu koju dobivaju s 19:20. Do kraja prvog poluvremena razliku su povisili na sedam poena viška.

Nakon što je Pavle Marčinković na samom otvaranju trećeg perioda pogodio tricu za 32:42 činilo se kako će brzo Split na još veću razliku, ali desilo se upravo suprotno, domaćini su potpuno nadigrali Split, preokrenuli zaostatak i u posljednju dionicu ušli s vodstvom 59:57!

Nakon dvice Ivana Rašetine na početku posljednje četvrtine Ribola je imala 61:57 nakon čega je uslijedila serija Splita od čak 21:0 za vodstvo 61:78 na polovici perioda. Tu je bilo jasno tko će dobiti ovu utakmicu koja je na kraju završila s 12 poena prednosti za goste koji su pobjedom potvrdili četvrtu poziciju i prednost domaćeg terena u četvrtfinalu doigravanja gdje će im protivnik biti Šibenik. Rašetina je predvodio domaćine s 20 poena, 7 asistencija i 4 skoka dok je Ante Đugum ubacio 19 uz 8 skokova i 4 asistencije. Michaelyn Scott najbolji kod gostiju s 22 poena i 6 asistencija dok su Henrik Širko i Mate Kalajžić ubacili po 16 poena.

Zagreb-Šibenik 77:97 (19:30, 20:23, 23:18, 15:26)

Zagreb se od najvišeg ranga hrvatske košarke oprostio porazom od 20 poena razlike na domaćem terenu. Gosti iz Šibenika su već u prvoj četvrtini ubacili 30 poena i dobili je s 11 poena razlike, a do poluvremena su otišli na plus 14. Zagreb se nije samo tako predao u posljednjem susretu pred domaćim gledateljima. Prednost su u trećoj dionici smanjili na minus devet, ali bliže im gosti nisu dali. Do kraja utakmice Šibenik je otišao na okruglih 20 poena prednosti, a imali su šest dvocifrenih strijelaca od kojih je najviše ubacio Tomislav Gabrić, 22 uz 5 skokova. Toni Nakić je ubacio 17 uz 5 skokova, a Ivan Mileković 16 uz 4 skoka. Kod Zagreba Domagoj Proleta 17, a Matej Buovac 16 poena.