Češka i Rusija šokirale domaćine za kraj dana

Posljednje dvije utakmice dana donijele su nam poraze domaćina Rumunjske i Turske u skupinama C i D.

Rumunjska je prvi krug Eurobasketa otvorila utakmicom protiv znatno oslabljene Češke na ovom natjecanju i tu su se nadali bodovima. Prvo poluvrijeme bilo je izjednačeno. Domaćini su prvi period dobili s poenom razlike, a Češka je uzvratila u drugoj četvrtini i na odmor otišla s dva poena viška. Češka je drugu četvrtinu otvorila serijom 10:0 za plus 12, a domaćini su prve poene postigli tek nakon tehničke Tomasa Satoranskog. Rumunjska je u drugoj četvrtini postigla svega devet koševa, od toga šest iz igre, a gosti su u posljednjih deset minuta ušli s plus 15. Rumunji u posljednjoj četvrtini nisu zaprijetili, a Češka je zasluženo slavila rezultatom 83:68. Satoransky je bio prvo ime susreta s 20 poena, 13 skokova i šest asistencija, a odličnu pomoć imao je u Vojtechu Hrubanu koji je bio prvi strijelac susreta s 25 koševa. Kod domaćina se istaknuo Vlad Moldoveanu s 24 poena i osam skokova, a na njega će naš stručni stožer sigurno obratiti posebnu pažnju u sutrašnjoj utakmici koja počinje u 20:30. Dodajmo kako će Češka sutra igrati protiv Španjolske koja je pregazila Crnu Goru.

Veliki šok doživjela je Turska kao domaćin skupine D. Rusija je odnijela vrlo važnu pobjedu na otvaranju pred vrelom atmosferom koju su napravili domaći navijači, a na krilima Aleksei Shveda i Timofey Mozgova imali su plus pet nakon prve četvrtine. Turska je do poluvremena smanjila na minus tri, a neizvjesnost se nastavila kroz treću četvrtinu koju je Rusija dobila s plus jedan. Vrlo neizvjesna bile je posljednje dionica, a Turska je ne tri i pola minute do kraja polaganjem Cedi Osmana došla do vodstva 68:66. Rusija preokreće preko Mozgova koji prvo pogađa dvicu, a potom pogađa jedno od dva bacanja na 1:50 do kraja. Iduću minutu i 25 sekundi koševa nije bilo, a susret je prelomljen tricom Shveda na 25 sekundi do kraja. Rusija je na kraju slavila s 76:73, a Shved s 22 te Mozgov s 20 poena i devet skokova predvodili su "crvenu armiju". Kod šokiranih domaćina najbolji Osman s 28 poena, sedam skokova i četiri asista. Rusija će sutra na krilima pobjede pokušati iznenaditi Srbiju, a Turska će protiv najslabije momčadi skupine D, Velike Britanije tražiti važne bodove.