Čudesni Grk, odlični Hezonja, prvi koševi Žižića

Mario Hezonja iskoristio priliku protiv Cleveland Cavaliersa.

Protekle noći su na NBA parketima aktivne bile 22 od 30 momčadi, uključujući pet od šest sa hrvatskim košarkašima u sastavu. Evo i kratkog pregleda događanja od sinoć.

TORONTO – PHILADELPHIA 128-94

Ovih +34 je najuvjerljivija pobjeda Raptorsa protiv Sixersa ikad. Gosti su se držali do rezultata 15-15, no tad kanadska momčad do kraja prve četvrtine radi seriju 21-4 i kasnije samo rutinski privodi utakmicu kraju. Raptorse je predvodila njihova velika trojka DeMarr DeRozan (30k, 3s, 3a), Kyle Lowry (17k, 5s, 5a) i Serge Ibaka (21k, 5s, 2bl). Trojicu dvocifrenih igrača s klupe predvodio je sa učinkom karijere austrijski centar Jakob Poeltl (14k, 5s, 3bl). Jedina loša vijest je ozljeda gležnja litavskog centra Jonas Valančiunasa. Iako su u sezonu ušli s velikim ambicijama, Sixersi su upisali i treći poraz u tri utakmice. Njihov najbolji igrač Joel Embiid i dalje ne može igrati back-to-back utakmice te ga nije bilo na parketu. A bez njega izgledaju skromno. Jedina utjeha im je nova odlična igra prvog picka drafta 2016. Ben Simmonsa (18k, 10s, 8a). Osim njega koliko-toliko raspoloženi su bili veteran Jerryd Bayless (16k) i Embiidova zamjena Jahlil Okafor (10k, 9s, 2bl). Ponovo je razočarao prvi izbor drafta 2017. Markelle Fultz (6k uz šut 1/5) i sve je jasnije zašto ga se GM Celticsa Danny Ainge odrekao.

CLEVELAND – ORLANDO 93-114

Cleveland je dobio posljednjih 17 utakmica protiv Orlanda. Kad su gosti stigli bez dva člana svoje prve petorke Aaron Gordona i Elfrid Paytona, činilo se da će ovo biti tek malo jači sparing za Cavse. No gosti su briljantno krenuli u utakmicu, poveli 8-0 i 30-10 i zadržali prednost do kraja. Dan nakon što je zabio 41 koš, ponovo je sjajan bio crnogorski centar Nikola Vučević (23k, 7s, 5a, 3bl). Nikola je imao još petoricu dvocifrenih suigrača koje su predvodili Jonathon Simmons (19k, 4s) i naš Mario Hezonja (11k, 6s). Kod poraženih Cavsa koji su igrali bez ozlijeđenog Derrick Rosea najbolji LeBron James (22k, 4s), Iman Shumpert (21k, 7s) i Kevin Love (19k, 9s). Valja napomenuti da je svoje prve NBA minute dobio Ante Žižić.

MIAMI – INDIANA 112-108

Utakmica u kojoj obje momčadi zbog ozljeda nisu mogle računati na svoje startne centre, Hassan Whitesidea i Myles Turnera. Domaći Heat je opravdavao status favorita i kad su u posljednju četvrtinu ušli sa +15, ništa nije nagovještavalo dramu koja se događala u završnici kad su gosti imali šut za izjednačenje. Miami je igrao sa samo devet igrača, no petorica su bila vrlo raspoložena. Najbolji je bio slovenski playmaker Goran Dragić (23k, 5s, 3a), a odličnu pomoć imao je u James Johnsonu (14k, 4s, 8a, 5bl), Dion Waitersu (19k, 2uk.l), Kelly Olynyku (13k, 9s, 4a) te Josh Richardsonu (12k, 8s, 4a). Kod poraženih gostiju najbolji Victor Oladipo (28k, 4s, 5a, 4uk.l) i sin legendarnog Arvydasa, Domantas Sabonis (18k, 12s). Pacersima je za pobjedu nedostajao učinak neraspoloženog Bojana Bogdanovića.

LA CLIPPERS – PHOENIX 130-88

Kako je već sad jasno da je Phoenix daleko najlošija momčad NBA lige, za Clipperse je ovo bio tek malo jači trening. Trener Doc Rivers podijelio je minutažu i svih 13 igrača Clippersa upisalo se u strijelce. Najefikasniji su bili Blake Griffin (29k, 8s, 4), Lou Williams (18k, 6a), Patrick Beverley (15k, 5uk.l) i Talijan Danilo Gallinari (12k, 8s). Jedina loša vijest je ozljeda gležnja srpskog mađioničara Miloša Teodosića, o čijoj težini će se saznati više danas krajem dana. S druge strane kod Sunsa najmanje loši ukrajinski centar Alex Len (15k, 7s) i rookie Josh Jackson (12k, 4uk.l). Rijetko kad koja momčad izgubi sa 40-tak razlike, a Sunsima je to pošlo za rukom drugi put u tri utakmice (na otvaranju sezone izgubili 48 razlike od Portlanda).

NEW YORK – DETROIT 107-111

Kad su Knicksi poveli 57-36, činilo se da su blizu prvoj pobjedi u post-Melo eri. No nisu uspijeli zadržati to vodstvo i u neizvjesnoj završnici gosti dolaze do pobjede. Latvijac Kristaps Porzingis (33k, 5s) i Turčin Enes Kanter (17k, 10s) nisu bili dovoljni pošto je bekovska linija Knicksa ponovo odigrala kriminalno. Goste je do pobjede sa 22 koša u drugom poluvremenu predvodio Tobias Harris (31k, 6s), a solidnu pomoć imao je u Andre Drummondu (21k, 12s) i Reggie Jacksonu (16k, 7a). Čini se da će ovo biti još jedna duga i mučna sezona za navijače Knicksa.

CHICAGO – SAN ANTONIO 77-87

Bullsi su se bez ozlijeđenog Nikole Mirotića i suspendiranog Bobby Portisa iznenađujuće dobro držali većim dijelom utakmice protiv favoriziranih Spursa. Očito je da su ih gosti malo podcijenili, no razlika u kvaliteti i iskustvu bila je prevelika za bilo kakvo iznenađenje. Kod slabašnih Bullsa najbolji su bili mladi Finac Lauri Markkanen (13k, 12s) i centar Robin Lopez (16k, 7s, 3a, 3bl). Gosti i dalje igraju bez svog najboljeg igrača Kawhi Leonarda. U Chicagu ih je posve napustio šut izvana (trice 1/12), no do pobjede ih je vodio nekadašnji draft izbor Bullsa LaMarcus Aldridge (28k, 10s, 3a, 2bl). Ostatak momčadi raspodijelio je koševe, a španjolski veteran Pau Gasol dodao je 10 koševa i 7 skokova.

HOUSTON – DALLAS 107-91

Domaćini su prije utakmice saznali da će mjesec dana biti bez velike zvijezde Chris Paula. No Dallas je tako skromna momčad da se Paulov izostanak nije nimalo primijetio. Do rutinske pobjede Rocketse je vodio James Harden (29k, 7a), a solidni su bili Eric Gordon (18k) i Clint Capela (13k, 10s). I više nego dovoljno za goste koji su ponovo bili bez svog sjajnog rookiea Dennis Smitha Jr. Kod Dallasa manje loši od ostalih sa po 19 koševa bili su Yoggi Ferrell i JJ Barea, a njemačka legenda Dirk Nowitzki (2 koša, šut 1/8) sve više pokazuje da je vrijeme za mirovinu.

MEMPHIS – GOLDEN STATE 111-101

Grizzliesi su pripredili sjajnu utakmicu svojim navijačima i zasluženo svladali aktualne prvake. U jednom trenutku domaćini su vodili i +19 i njihova pobjeda ni u jednom trenutku nije dolazila u pitanje. Apsolutno je briljirao španjolski centar Marc Gasol (34k, 14s, 2bl). Uz njega još su sedmorica igrača zabila između 8 i 13 koševa i to je uz briljantnu obranu bilo dovoljno za veliku pobjedu. Kod poraženih prolaznu ocjenu zaslužuju samo Steph Curry (37k, 6s) i Kevin Durant (29k, 13s, 3bl), a koliko je ovo bila frustrirajuća večer za njih govori i činjenica da su i Curry i Durant isključeni u posljednjoj minuti utakmice.

MILWAUKEE – PORTLAND 113-110

Ljepoticu kola odigrali su košarkaši Milwaukeea i Portlanda. Gosti su 30 sekundi prije kraja imali vodstvo 110-109 i loptu. No tad čudesni Grk Giannis Antetokounmpo krade loptu i zakucava u kontri, da bi nakon promašenog zicera Jusufa Nurkića konačan rezultat postavio Kris Middleton sa linije slobodnih bacanja. Antetokounmpo (44k, 8s, 4a, 2uk.l) se nametnuo kao legitimni MVP kandidat, a pomogli su i Middleton (18k, 6s), Tony Snell (17k) i Malcolm Brogdon (16k, 6a, 4uk.l). Kod nesretno poraženih gostiju po običaju najbolji bili strašni bekovski par Damian Lillard (26k, 5s, 4a, 4uk.l) i CJ McCollum (26k, 2uk.l) a usprkos promašenom šutu za pobjedu odličan je bio i Nurkić (17k, 11s, 3a, 3bl).

DENVER – SACRAMENTO 96-79

Domaći Nuggetsi zagospodarili su reketom i na krilima velike dominacije u skoku (58-39) stigli su do lake pobjede. Petoricu dvocifrenih Nuggetsa predvodili su Paul Millsap (18k, 9s) i Kenneth Farried (18k, 8s). Nikola Jokić ostao je bez ijednog koša, no dodao je 9 skokova i 7 asistencija. Kod gostiju jedini vrijedni spomena rookie DeAaron Fox (18k, 5s) i veteran Zach Randolph (11k, 9s). Razlika u kvaliteti je očita i krajnjih +17 je realan odraz snaga.

UTAH – OKLAHOMA CITY 96-87

Poput Cavsa i Warriorsa, i treći je veliki favorit doživio poraz u kojem je gubio čitavu utakmicu. Favorizirani Thunder tek je u posljednjoj četvrtini malo smanjio visoku prednost Jazza. Standardni su bili Carmelo Anthony (26k) i Paul George (22k, 5s, 5uk.l), no sasvim je podbacio prošlogodišnji MVP Russell Westbrook (6k, 13s, 9a) koji je imao katastrofalan šut 2/11 i čak 7 izgubljenih lopti. Domaćina su do velike pobjede vodili Australac Joe Ingles (19k, 2 uk.l), Francuz Rudy Gobert (16k, 13s) i Španjolac Ricky Rubio (16k, 6s, 5a)

Današnji nastup Hrvata:

Konačno smo dočekali pravi nastup Maria Hezonje. U pobjedi nad Cavsima Hezonja je za 25 minuta igre upisao 11 koševa (4/5 iz igre, 3/3 trice) te dodao 6 skokova i ukradenu loptu. Na istoj utakmici svoj debi je upisao Ante Žižić i 7 minuta dobro iskoristio za 4 koša (1/1 iz igre, 2/3 sl.bacanja), 4 skoka i 2 blokade. U novom porazu Sixersa prosječan je bio Dario Šarić. Za 24 minute na parketu upisao je 9 koševa (3/7 iz igre, 2/3 trice, 1/2 sl.bacanja) uz 7 skokova i 1 asistenciju. Bojan Bogdanović je imao vrlo skromnu večer. U porazu u Miamiu za 21 minutu imao je samo 7 koševa (3/6 iz igre i 1/1 sl.bacanja) uz tek jednu asistenciju. Još je skromniji bio Dragan Bender koji je u katastrofi svojih Sunsa u 19 minuta upisao 3 koša (1/2 trica), 2 skoka i 2 asistencije.

Najbolji igrač dana:

Bez ikakve sumnje Giannis Antetokounmpo. Nakon 37 koševa Bostonu i 34 Clevelandu, sjajni je Grk jučer Portlandu zabio 44. Impresivan je njegov učinak. Iz igre je šutirao 17/23, trice 1/4  i sl. Bacanja 9/13. Dodao je i 8 skokova, 4 skoka, 2 uk.lopte i blokadu i sjajnom akcijom u biti prelomio utakmicu. I više nego dovoljno za epitet igrača dana.

Zanimljivost dana:

Rookie Sixersa Ben Simmons postao je prvi rookie od velikog Oscar Robertsona 1960. koji je u prve tri utakmice karijere imao barem 10 koševa, 10 skokova i 5 asistencija (18+10+5, 11+11+5, 18+10+8).