Dva produžetka i utakmica karijere DeMar DeRozana

DeMar DeRozan upisao se u povijest Raptorsa. Zubac iskoristio minutažu.

Iako su na Novu godinu odigrane samo četiri NBA utakmice, uzbuđenja nije nedostajalo. U Chicagu i Toronto igrani su produžeci, a u Brooklynu su Hezonjini Magici u posljednjoj sekundi promašili tricu za produžetak. Uvjerljivi su bili tek Wolvesi protiv Lakersa, a priča dana je svakako sjajna večer novog rekordera Raptorsa DeMara DeRozana.

Brooklyn Netsi (14-23) su pobijedili Orlando Magic (12-26) sa 98-95. Gosti su poveli 6-0 i nakon prve četvrtine imali +5. No u nastavku vidimo utakmicu sa mnogo izmjena u vodstvu i u posljednju četvrtinu ulazi se sa minimalnom prednošću domaćina. U posljednjoj dionici nakon šest izjednačenja u posljednju minutu i pol ulazi se sa prednošću gostiju 93-90. Slijedi pet uzastopnih poena domaćina, da bi 47 sekundi prije kraja Elfrid Payton izjednačio na 95-95. Payton zatim promašuje dodatno slobodno bacanje, da bi s druge strane DeMarre Carroll ubacio jedno od dva slobodna bacanja za vodstvo Netsa 96-95. Nakon promašaja trice Evana Fourniera, Allan Crabbe ubacuje oba slobodna za 98-95. Odmah nakon toga Crabbe blokira pokušaj trice Fourniera, no lopta se odbija do igrača Magica. U posljednjoj sekundi DJ Augustin šutira tricu za izjednačenje i produžetak, no promašuje i Netsi dolaze do pobjede. Netse su predvodili  Caris LeVert (15k, 5s, 8a, 2bl), DeMarre Carroll (14k, 10s), Allen Crabbe (15k, 3/6trica, 8s, 3bl), Jerome Allen (16k, 7/8šut, 6s, 2bl) i Rondae Hollis-Jefferson (13k, 7s). Kod Magica najbolji Aaron Gordon (20k, 12s), Elfrid Payton (17k, 4s, 7a, 2uk.l) i Bismack Biyombo (13k, 17s, 3bl). Naš Mario Hezonja za 17 minuta postigao je 4 poena (šut 2/7, trica 0/2) uz 2 skoka.

Toronto Raptorsi (25-10) na svom su parketu nakon produžetka sa 131-127 svladali Milwaukee Buckse (19-16). Raptorsi su poveli 9-0 i imali laganu prednost te u posljednju četvrtinu ušli sa +4. Devet minuta prije kraja Bucksi dolaze do 92-90 prednosti, no domaćin uzvraća serijom 7-0. Slijedi ponovo period bolje igre gostiju i u posljednje dvije minute Bucksi ulaze sa 110-106 vodstvom. Slijedi napeta završnica. Eric Bledsoe s jedne i DeMarr DeRozan s druge strane ubacuju u samoj završnici po dva slobodna bacanja i rezultat je 114-114. Tri sekunde prije kraja Kyle Lowry promašuje tricu za pobjedu Raptorsa, da bi sa sirenom s druge strane ulaz promašio i Malcolm Brogdon. U produžetku domaćin ima stalnu kontrolu. Samo 7 sekundi prije kraja Giannis Antetokounmpo zakucava za 127-129, no DeRozan je miran sa linije slobodnih bacanja i sa dva ubačaja postavlja konačan rezultat. Igrač utakmice bio je bek-šuter Raptorsa DeMarr DeRozan (52k, 17/29šut, 5/9trica, 13/13sl.bac,5s, 8a). Time je DeRozan oborio dva rekorda. Najviše poena u povijesti Toronto Raptorsa (Vince Carter i Terrence Ross po 51) i najviše poena u povijesti NBA lige na Novu godinu (Bob Pettit i Kiki Vandeweghe po 49).

Uz DeRozana raspoloženi su bili i Kyle Lowry (26k, 5/10trica, 6s, 6a) te Serge Ibaka (11k, 8s, 2uk.l, 4bl). S druge strane kod gostiju najbolji Eric Bledsoe (29k, 5/7trica, 7s, 3a, 4uk.l), Giannis Antetokounmpo (26k, 9s, 7a) i Khris Middleton (18k, 3s, 2uk.l).

Chicago Bullsi (13-24) su pred svojim navijačima nakon produžetka sa 120-124 poraženi od Portland Trailblazersa (19-17). Gosti bolje ulaze u utakmicu i nakon prvih 12 minuta imaju +8.  No Bullsi se brzo vraćaju u igru i na poluvremenu imaju +1. Domaći u posljednju dionicu ulaze sa +4. Minutu i pol prije kraja imaju +4, no kao i večer prije u Washingtonu ne uspijevaju zadržati vodstvo. Nakon što CJ McCollum sa 4 uzastopna poena izjednačuje na 112-112, Lauri Markkanen 17 sekundi prije kraja promašuje tricu. S druge strane tricu promašuje i McCollum i odlazi se u produžetak. U njemu se u posljednju minutu ulazi s rezultatom 120-120. Tad prednost gostima donosi sjajni McCollum. Samo 8 sekundi prije kraja Kris Dunn promašuje šut za izjednačenje, a s druge strane McCollum sa linije slobodnih bacanja postiže konačan rezultat. Kod Blazersa bez najboljeg igrača Damiana Lillarda raspoložena je bila kompletna prva petorka; CJ McCollum (32k, 5/11trica, 6s, 8a), Evan Turner (22k, 4s, 6a), Al-Faraouq Aminu (24k, 5/7trica, 7s), Jusuf Nurkić (11k, 15s, 3uk.l, 2bl) te Shavbazz Napier (11k, 5s, 6a). S klupe je 16 poena dodao Pat Connaughton. Kod Bullsa čak sedmoricu dvocifrenih igrača predvodili su Kris Dunn (22k, 7s, 4a), Finac Lauri Markkanen (19k, 4/6trica, 8s), crnogorski Španjolac Nikola Mirotić (18k, 10s), Robin Lopez (15k, 6s, 5a), Bobby Portis i Justin Holiday sa istovjetnim učinkom (14k, 7s, 4a) i Denzel Valentine (10k, 7s, 6a, 2uk.l).

Minnesota Timberwolvesi (24-14) su uvjerljivo sa 114-96 svladali Los Angeles Lakerse (11-25). Nakon što su jučer u Indiani poveli 17-0, noćas su Wolvesi poveli 16-0. Nakon prvih 12 minuta imali su +12 i tu prednost održali do poluvremena. U trećoj četvrtini prednost je u jednom trenutku bila +19, a u posljednju dionicu ušlo se sa prednošću Wolvesa +15. Lakersi ni u jednom trenutku nisu ozbiljnije zaprijetili i domaći rutinski stižu do pobjede. Kod pobjednika najbolji Jimmy Butler (28k, 3s, 9a, 3uk.l), Andrew Wiggins (21k, 9s, 4a, 2uk.l) i Karl-Anthony Towns (16k, 13s, 2uk.l). Kod Lakersa kojima je ovo bio sedmi poraz u nizu, no kojima slijedi pet uzastopnih domaćih utakmica, najbolji su bili s klupe Jordan Clarkson (20k, 4a), Julius Randle (15k, 12s) te Brandon Ingram (14k, 5s). Kod Lakersa nakon dugo vremena zaigrao je i naš Ivica Zubac te za 12 minuta na parketu upisao 4 poena (šut 2/3) i 4 skoka.