Gužva na vrhu, gužva na dnu

Prva muška liga: velika borba za doigravanje i preživljavanje.

Odigrane su utakmice 13. kola Prve muške lige nakon kojeg je KK Jazine opet izbio na vrh poretka. Istina, isti omjer pobjeda i poraza (9-4) imaju Sonik Puntamika i Dubrava, koji su u ovom kolu doživjeli poraze. Derbi kola odigran je u Dubrovniku gdje su domaćini nadigrali Agrodalm.

Ovih šest momčadi glavni su kandidati za plasman među prve četiri momčadi i doigravanje čija je glavna nagrada plasman u HT Premije ligu.

Krenimo redom.

Jazine su s novim trenerom Denisom Skitarelićem slavile protiv Đakova 98-86. 'Žuta podmornica' je nadigrala Đakovo 98-86. Nakon izjednačene prve četvrtine Zadrani su pitanje pobjednika riješili u drugoj i trećoj četvrtini.

James Preston Bungei je za pobjedničku momčad postigao 24, a Josip Gulam 22 poena. Kod gostiju Matej Karlović je postigao 38, a Šimun Vukadin 30.

Drugi zadarski predstavnik Sonik Puntamika je doživio neplanirani poraz na gostovanju kod splitskog Universitasa 77-71. Pomladak KK Split je bolje otvorio susret i stekao veliku prednost koja je u jednom trenutku iznosila i 20 poena (56-36). Krenuli su Zadrani u lov za zaostatkom, ali su motore upalili malčice prekasno. Stigli su do 73-69, ali ne i do preokreta. Domaćini su predvođeni Ivanom Vrgočem (23 poena i 11 skokova) i Ivanom Perasovićem (18 poena, 7 skokova) stigli do pobjede 77-71. Kod Puntamičana istaknuo se Eddi Jurjević je postigao 18 poena.

Dubrovnik je, unatoč lošem šutu za tri poena (2/20), slavio u derbiju protiv Agrodalma 83-70 i zadržao realne šanse za doigravanje.Dubrovčani su do pobjede stigli boljom igrom u tranziciji i pod koševima, posebice u drugom poluvremenu. Prvo ime susreta bio je Ivan Vodopija s 20 poena i 11 skokova. U redovima gostiju najefikasniji je bio Domagoj Matić s 22 poena.

Zagrebački derbi 13.kola Prve muške lige odigrali su Zapruđe i Dubrava. Pobjeda je pripala domaćinima 80-77. Susret je odlučen u dramatičnoj završnici. Dubrava je s + 11 ušla u posljednjih deset minuta, a Zapruđe serijom 19-1 napravilo preokret i preko raspoloženog Hrvoja Gašparca stiglo do vrijedne pobjede.

Penić je s 27 poena predvodio Zapruđe. Gašparac je dodao 18, a Raič 10. Kod Dubrave Šimović je ubacio 17, Majić 13, a Smolić 12 uz 12 skokova.

Drugu pobjedu u nizu ostvarili su igrači Pule 1981 koji su na gostovanju nadigrali Rudeš 74-68. Zagrepčani su porazom pali na posljednje mjesto. Puljani su na poluvremenu imali + 7 (38-31), a Rudeš najbolji period igre imao sredinom treće četvrtine kada su serijom 13-0 stigli do prednosti 52-48. U posljednjih deset minuta ulazi se u egalu (55-55). Gosti preko Jelenkovića, Pušića i Marića kreiraju seriju 14-3 za 69-58 na četiri minute do kraja. Uspio je Rudeš preko Cvitkovića i Zebića doći na minus 3 (71:68) u posljednjoj minuti, pa imati i napad za izjednačenje ali je Marko Jurič promašio tricu, a Sandro Kordiš prvo ubacio jedno, a nakon promašaja Ivana Zebića i dva bacanja za konačni rezultat.

Toni Jelenković je 23 poena i 7 asista predvodio goste. Vedran Pušić je ubacio 20. Kod Rudeša Zebić je postigao 21, a Cvitković 17 poena.

Košarkaši KK Ribola Kaštela su upisali uvjerljivu pobjedu protiv Kvarnera 2010. Bilo je 109-76. Pitanje pobjednika riješeno je u prvoj četvrtini koju su Kaštelani dobili 25-9. Pobjeda za domaćine ima dvostruku vrijednost jer su nadoknadili -17 iz prvog dijela, pa će u slučaju jednakog broja bodova na kraju prvenstva biti za jedno mjesto bolje plasirani od Riječana.

Marin Vručinić je za Kaštelane postigao 23 poena, dok je Marin Krešić uz 16 poena imao 11 skokova i 5 asistencija. Kod indisponiranih Riječana odskočili su imenjaci Matija Bilalović s 20 i Matija Gustovarac s 18 poena.