Ženska košarka
Hrvatice oduševile protiv viceprvakinja Europe, malo je nedostajalo...

Autor: HKS - Hrvatski košarkaški savez Photo: Ivica Čavka

Kvalifikacije za EP

Ženska seniorska reprezentacija u Splitu je u dvorani KK Splita na Gripama odigrala prvu utakmicu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2025. i doživjela poraz od viceprvakinja Europe Španjolske s rezultatom 65:70.

Hrvatska je sjajno otvorila susret te u 9. minuti nakon trice Ive Slonjšak imala sedam poena prednosti (19:12). Serijom 4:0 Španjolke se do kraja prve četvrtine približavaju na tri poena minusa (19:16).

Hrvatice nastavljaju s odličnom igrom i u izjednačenoj drugoj četvrtini u kojoj su se ekipe izmjenjivale u vodstvu, a na veliki odmor se otišlo s prednošću Hrvatske 34:32.

Kada se činilo da su aktualne europske viceprvakinje početkom drugog poluvremena napravile ključnu razliku za slamanje hrvatskog otpora (36:42), igračice izbornika Stipe Bralića ponovno pritišću te se u završnih deset minuta ušlo sa samo dva poena viška na španjolskoj strani (45:47).

Tricom Patricije Bure na početku zadnje četvrtine Hrvatska se vraća u vodstvo (48:47). Ista je igračica još jednom zabila za hrvatsko vodstvo 50:49, nakon čega Španjolke serijom 8:0 bježe na 50:57. No, ni tu nije bio kraj. Hrvatska je stalno pritiskala i čekala svoju priliku, no ona se ipak nije ukazala pa su gošće slavile 65:70.

Patricija Bura je uz 15 poena imala 8 skokova, a Iva Slonjšak uz 14 poena po 3 skoka i asistencije. Po 10 poena postigle su Mihaela Lazić (3 skoka, 4 asistencije) i Andrijana Cvitković (2 skoka, 4 asistencije).

U nedjelju 12. studenog s početkom u 18 sati Hrvatska se, također na Gripama, sastaje s Nizozemskom. Ulaz u dvoranu je besplatan, a utakmicu ćete moći pratiti uživo na programu SportKluba.

Stipe Bralić, izbornik hrvatske reprezentacije, nakon egal utakmice s nominalno jačim protivnikom nije imao što prigovoriti svojim reprezentativkama: „Odigrali smo dosta dobru utakmicu, nemam što zamjeriti curama. Igrali smo protiv najbolje europske reprezentacije i četvrte reprezentacije svijeta, sve te djevojke dugi niz godina igraju Euroligu. Imali smo dobar ritam igre, cijela utakmica je bila u egalu, a na kraju su presudila jedan ili dva njihova šuta i ogromno iskustvo, njihova dva-tri skoka u napadu, par naših promašenih zicera. No, kada pogledamo u kojim klubovima igraju njihove igračice, koliko imaju osvojenih trofeja i s reprezentacijom i s klubovima, jasno je da smo zaista odigrali kvalitetnu utakmicu. Kada bi ovako igrali i u nedjelju, mogli bismo se nadati jer znamo da u ovom sustavu natjecanja i nekoliko najboljih drugih ide dalje, a mi smo izgubili minimalno. S ovakvom požrtvovnošću i s ovakvim načinom igre imamo se čemu nadati i u budućnosti.“

Iva Slonjšak je u prvom poluvremenu ubacila četiri trice i skupila 14 poena: „Bio mi je užitak igrati i znam da nitko nije očekivao da će biti -5. Tijekom cijelih priprema u reprezentaciji je super atmosfera i same smo sebi rekle da se ne bojimo nikoga. Znamo da je Španjolska prva na europskoj ljestvici, znale smo da nitko nije očekivao pobjedu, no mi smo vjerovale da možemo i ipak nam je krivo što je toliko malo nedostajalo da pobijedimo. No, to je iza nas, sada imamo fokus na nedjelju i utakmicu protiv Nizozemske.“

Miguel Mendez, izbornik Španjolske nije bio zadovoljan igrom: „Nismo igrali najbolje, a Hrvatska je igra dobru i pametnu obranu. Ipak, sretni smo zbog pobjede, zato smo i došli.“

Jeste li uspjeli skautirati hrvatsku ekipu, s obzirom na mali vremenski rok od objava rostera?

„Naravno, poznajemo većinu igračica, no uvijek je drugačije igrati u gostima nego kod kuće. Za nas, ali i za sve ostale ekipe, teško je napraviti dva-tri treninga i igrati. Nemamo ravnotežu i teško je uspostaviti napad i obranu, no to nam je posao. Vrlo smo sretni zbog pobjede, ali ne i s našom košarkom večeras.“

Španjolska reprezentativka Alba Torrens svjesna je nedostataka u svojoj reprezentaciji, kao i činjenice da je cilj ipak postignut: „Danas je bilo važno pobijediti, znali smo da neće biti lako i zaista je za nas to bila vrlo teška utakmica. Istina je da nismo igrali najbolje, Hrvatska je igrala vrlo dobro, no ipak smo sretni zbog pobjede i sad idemo dalje prema novim pobjedama.“