Hrvatska imala +11 pa se ispuhala. Češka na kraju uvjerljivo slavila

Autor: Z.D. Photo: HKS

Pripremna utakmica

Na međunarodnom turniru u češkim Pardubicama hrvatska je reprezentacija poražena od Češke 83-95 (21, 16-18, 16-29, 24-27).

Nakon izjednačenih devet i pol minuta igre Hrvatska tricom Jaleena Smitha bježi na osjetniju prednost 27-21. U drugoj četvrtinu Hrvati su održavali vodstvo između 4 i 8 poena viška, a pri rezultatu 32-28 Bojan Bogdanović pogađa tricu, Dominik Mavra dva bacanja, aIvica Zubac krade loptu i zabija za velikih +11 (39-28).

David Jelinek (3) iTomaš Satoransky (2) zaustavljaju hrvatski nalet, da bi ovaj prvi novom tricom (trećom iz tri pokušaja) u završnici poluvremena vratio utakmicu u potpuni egal (43-39).

Nakon dva izjednačenja (45-45 i 47-47) tricom Jaromira Bohačika Česi prelaze u vodstvo 49-50, a potom preko istog igrača podižu prednost na 49-52. Kada već nije prolazila unutarnja igraMario Hezonja je tricom vratio stvari na početak (52-52). Uzvratili su Satoransky dvicom i Martin Peterka tricom za ozbiljnije vodstvo domaćina (52-57).  Bile su to minute razigranog Hezonje koji tricom, krađom i zakucavanjem još jednom poravnava rezultat (57-57), ali do kraja treće četvrtine, u svega 140 sekundi, Česi kapitaliziraju činjenicu da na parketu imaju više raspoloženih igrača i prave veliki korak prema pobjedi (59-68).

Nakon što je Šarić tricom smanjio na 62-68, sve je otišlo na stranu domaćina. Posebno raspoloženi bili su Patrik Auda i Peterka (koji je tricama zasuo hrvatski koš) pa su Česi dosegnuli i 18 poena viška (72-90), a Hrvati tek uspjeli popraviti rezultat na završnih 83-95.

Čehe je do pobjede predvodio Peterka s 18 poena, odnosno šest trica iz osam pokušaja. Bohačik je postigao 15, Auda i Jelinek po 11, a Satoransky i Hruban po 10 poena. Kod Hrvatske Smith je zabio 21, Hezonja 15, Matković 14,  a Bogdanović 10 poena.

Hrvatska je tako turnir završila s jednom pobjedom (protiv Bugarske 98-68) i jednim porazom. Slijedi povratak u Hrvatsku i nastavak priprema za pretkvalifikacijske susrete za Eurobasket 2025 protiv Poljske i Švicarske i nastup na Eurobasketu 2022.

Nakon utakmice izbornik Damir Mulaomerović je prokomentirao turnir:
"U današnjoj utakmici prvo poluvrijeme smo odigrali dosta dobro. U drugom je do izražaja došao umor, jer su Česi imali dan odmora, a mi smo igrali dan za danom. Posljedično, pala je i koncentracije, primili smo puno trica... Što je tu je. Dobili smo protiv jake Češke sliku gdje smo. To su sve pripremne utakmice, idemo dalje, idemo popraviti ono što nije dobro i pripremiti se za Mađarsku."