Hrvatskim veteranima sedam pokala i tri prva mjesta, dominacija MORH-a

Zagrijavanje za Zadar Masters.

Na odlično organiziranom VII. međunarodnom veteranskom turniru "Vincekovo 2019" održanom u Life Class Termama Sveti Martin od 25. do 27. siječnja 2019. godine, natjecao se 22 muških momčadi u tri kategorije 40+, 50+ i 55+ te četiri ženske momčadi u kategoriji 35+ iz Italije, Austrije, Slovenije, Srbije, BiH i Hrvatske. Nakon tri dana natjecanja i odigranih 38 utakmica u tri dvorana nastupilo je više od 250 košarkaša i košarkašica uz mnoštvo starih majstora.

Nakon odigranih utakmica naslov pobjednika u muškoj kategoriji 40+ osvojila je momčad MORH TEAM nakon dominacije slovenskih momčadi u zadnjim godinama, u kategoriji 50+ ponovo je prva treći puta za redom momčad MORH TEAM, u kategoriji 55+ prva je momčad Štajerska (SLO), a kod ženskih ponovne pobjednice su bile veteranke Zagreba. Pravci u kategorijama su dobivali nagradni Voucher od 300 eura / 200 eura zavisno od broja momčadi, loptu Spalding, pehar i zlatne medalje.

U kategorijama 40+ i 50+ natjecalo se 9 momcadi u 3 skupine, prvaci skupina igrali su međusobno za prvaka, Igralo se 4x7 min, mogla su igrat dva mlađa igrača, ali ne manje od 5 god.

KATEGORIJA 50+

Premda znatno oslabljeni zbog nedolaska nekih ključnih igrača momčadi MORH TEAMA u kategorijama 40+ i 50+ osvojile su suvereno prva mjesta.

MORH TEAM M50 treći puta za redom osvojio je prvo mjesto uvjerljivim pobjedama nad svim svojim protivnicima. U zadnjoj utakmici igrači Fortunala koji godinama igraju zajedno amatersku ligu i mnoge turnire vjerovali su u pobjedu, ali su razbijeni već u prvom poluvremenu. Početkom zadnje četvrtine bilo je i 52:32 razlika ostvarenih sa 6 trica Davora Marcelića. U zadnjoj četvrtini izlaskom najboljih igrača MORH-a, Fortunal je uspio smanjiti rezultat na pristojnih -11.

Naslov MVP u kategoriji 50+ osvojio je igrač MORH TEAMA Davor Marcelić.

Gornji red: Grgeurić, Nenadić, Babić, Simon, Sirotković, Marcelić

Donji red: Skorić, Karner, Markočić, Mucić, Suton, Miočević

ZAVRŠNICA TRI POBJEDNIKA SKUPINA

MORH TEAM : FORTUNAL 56:45 (16:10,15:6,7:15,18:14)

MORH: Markočić 2, Miočević, Gregurić 2, Babić 4, Sirotković 2, Karner 11(2), Simon 2, Skoric 4, Suton, Marcelić 22(6), Nenadić, Mucić 7, trener Marić

FORTUNAL: Aljinović, Puljak 14, Arapović 1, Belamarić 8(2), Živković (1), Musemić 2, Josipović, Visić, Krajcar 14(1)

MORH TEAM : MARIBOR 46:32 (9:12,14:6,7:8,16:6)

MORH TEAM: Markočić, Miočević, Gregurić, Babić 6, Sirotković, Karner 8(2), Simon 10, Skoric 8, Suton, Nenadić, Mucić 14, trener Marić

Maribor je pobjedio prošlogodišnje finaliste momčad Međimurja u skupini. Utakmicu je obilježio preciznim šutom 5/6 Gjuro Simon te Domagoj Mucić, učinkom Double-double 14 koševa i 14 skokova.

SKUPINA G:

MORH TEAM : BIOGRAD 46:33 (10:11,8:9,14:2,14:11)

MORH TEAM: Markočić, Miočević 3, Gregurić 2, Babić 13(1), Sirotković 2, Karner 6(1), Simon 2, Skoric 5, Suton 2, Marcelić 10(1), Nenadić, Mucić 1, trener Simon

Kao po nekom pravilu, prva utakmica po dolasku na turnir počela je nervozno gotovo bez obrane, ali samo prvo poluvrijeme. Kada je u drugom dijelu momčad MORH-a počela u obrani preuzimati igrače pobjednik je bio riješen. Momčad BIOGRADA u prvoj utakmici skupine pobijedila je simpatičnu momčad MOSTARA.

POREDAK: 1. MORH TEAM 2. FORTUNAL 3. MARIBOR 4. OTOK UGLJAN 5. BIOGRAD 6. MEĐIMURJE 7. MOSTAR 8. JADRAN, TRST 9. SAMOBOR

KATEGORIJA 40+

Momčad MORH TEAMA je napokon postala prvak, nakon dva poraza u finalima 2017. i 2018. od momčadi Franz Škrinjar (SLO) predvođeni Romanom Horvatom. Sa samo šest zdravih igrača sa tri dosta zahtjevna protivnika ostvaren je maximalni učinak, 3 pobjede. Najbolja igra bila je sa jedinom neporaženim, prošlogodišnjim prvacima momčadi FRANZ Škrinjar (SLO). Momčad MORH-a odigrala na visokoj razini cijelu utakmicu. Pod košem je dominirao Baranović koji je bio nezaustavljiv unatoč ozlijedi zgloba, a tricama Marcelića napravljena je razlika za sigurnu pobjedu. Igrom je dirigirao play Albert Karner koji je razigrao cijelu momčad.

Zadnju utakmicu završnice (tri pobjednika skupina) protiv momčadi Mamuta koja je izgubila od momčadi Franz Šrinjara momčad MORH-ai mogla je i izgubiti sa -8 koševa da bi bili prvaci. Početak utakmice bila je katastrofalna za momčad MORH-a koja je gubila 12 koševa razlike u prvoj četvrtini. U drugoj četvrtini počeli su igrati agresivnu i čvrstu obrana iz koje su slijedili lagani koševi Basarca iz kontre i polukontre, a kada mu se pridružio u drugom dijelu Marcelić utakmica je bila riješena.

Naslov MVP u kategoriji 40+ osvojio je igrač MORH TEAMA Albert Karner.

ZAVRŠNICA TRI POBJEDNIKA SKUPINA:

MORH TEAM : FRANZ ŠKRINJAR (SLO) 59:47 (14:13,13:11,15:9,17:14) –  repriza prošlogodišnjeg finala

MORH: Marčinko 7(1) Gregurić, Jajtic, Gabrić 2, Peric 3(1), Marcelić 14(4), Baranović 17, Karner 5, Mucić 6, Basarac 5,  trener Simon, pomoćni Marić

MARIBOR: S.Horvat 3, Hočevar, Novak, Golob 9(3), Vugrinec 3, R.Horvat 22(3), Medo 5(1), Juras 5(1),

MORH TEAM : MAMUT(SLO) 44:39 (4:16,14:5,13:14,13:4)

MORH MORH: Marčinko 3(1) Gregurić, Jajtic, Gabrić, Peric, Marcelić 10(2), Baranović 7, Karner 5, Mucić 2, Basarac 17,  trener Simon, pomoćni Marić

Prošlogodišnji prvaci na Europskom prvenstvu u Mariboru u M40 (nisu bili kompletni, ali predvođeni Ovčinom i Tropanom bili su vrijedni poštovanja pogotovo što su pobijedili nositelje skupine D momčad Beograda te u prvoj utakmici momčad Gumpendorf, Austria.

SKUPINA C:

MORH TEAM : TUZLA (BIH) 52:48 (13:14,15:10,13:15,11:9)

MORH TEAM: Marčinko 5(1), Markočić, Gregurić, Babić, Jajtic, Gabrić, Peric 3(1), Marcelić 17(4), Baranović 4, Karner 8(2), Mucić, Basarac 13,  trener Simon, pomoćni Marić

Prva utakmica momčadi MORH TEAMA po dolasku na turnir bila je neizvjesna do samoga kraja. Predvođeni Davorom Marcelićem, Albertom Karnerom, Goranom Basarcem pobjednika je u samoj završnici odlučio Vjeko Marčinko, postigavši zadnjih 5 koševa. Momčad TUZLE predvođeni Delalićem i Mulabdinićem pobijedila je u prvoj utakmici skupine momčad ORKA (SLO).

POREDAK: 1. MORH TEAM 2. FRANZ ŠKRINJAR (SLO) 3.MAMUT(SLO) 4. BEOGRAD 5.BASKET CASE 6.TUZLA (BIH) 7. JAZINE 8. ORKA (SLO)9.GUMPENDORF (AUT)

Gornji red: Gregurić, Babić, Mucić, Basarac, Gabrić, Baranović, Simon, Marić, Jerak

Donji red: Markočić, Perić, Marcelić, Marčinko, Jajtić, Karner

KATEGORIJA 55+, igrali su međusobno svaki sa svakim

POREDAK:

1.ŠTAJERSKA (SLO) 2. BAD BASKET BOYS (ZG) 3. HERMES (ZAGREB) 4. VARAŽDIN

ŽENE

KATEGORIJA 35+, igrale su međusobno svake sa svakim

POREDAK: 1.ZAGREB 2. ROŽICE MIX (RIJEKA) 3. BUČKE (SLO) 4.RADOST (ČAKOVEC)

Ponovne pobjednice su veteranke Zagreba

Bila je ovo odlična prilika da sve momčadi i ekipe vide na čemu su uoči petog izdanja Zadar Mastersa koje će se održati u Zadru (Višnjik) od 22. do 24. ožujka.