Jazine i dalje neporažene, Bosco jači za Cinca, novi poraz Samobora

Izvještaji osmog kola Prve muške lige.

Iza nas je osmo kolo Prve muške lige. Vodeće Jazine Arbanasi su u završnici slavili protiv Rudeša, kao i Dubrovnik protiv Sesveta. Zapruđe je novi poraz doživjelo u Splitu kod Universitasa. Bosco i Cedevita Junior koji su slavili uvjerljive pobjede.

Bosco je pojačan Dinom Cincem odlično otvorio susret protiv Pule 1981 i već sredinom druge četvrtine imao +20 (32:12). Na poluvremenu je bilo 43:25, a Puljani u nastavku nisu došli u mogućnost ozbiljnije ugroziti treću uzastopnu pobjedu Bosca koji je slavio 81:57. Cinac je ubacio 17 poena, Sandro Rašić 13, a Danko Branković 12 poena. Kod Pule 1981 bolji od ostalih Matija Bilalović i Patrick Wrencher s 14.

Zapruđe je u Splitu kod Universitasa bilo u egalu do 15.minute (27:27), ali su onda domaćini uz četiri trice (Gizdavčić 2) do poluvremena napravili 13 razlike. Iako je dobilo dvije četvrtine momčad Siniše Mesića poraza 84:70 je koštala druga četvrtina koju su domaćini dobili 32:16. Bruno Rebić (17) i Gizdavčić s 14 najbolji kod Universitasa, a kod Zapruđa Paško Vrlika je ubacio 16, a Ivan Penić i Tomislav Garvanović po 11.

Cedevita Junior je projurila kroz Samobor koji je izgubio treću uzastopnu utakmicu (drugu bez Luke Žorića). Bilo je 90:74 u susretu u kojem je momčad Marka Trninića od početka kontrolirala rezultat i igru. Matej Bošnjak je ubacio 18, Petar Ogrizović 15 (9 sk, 8 as), Dorian Ribarić 11, a povratnik nakon ozljede Matej Buovac je dodao 10. Kod Samobora Josip Škara i Nikola Ivanković su ubacili po 16, a Lovro Mandalinić 15 poena.

Rudeš je u završnici ispustio mogućnost da skine prvi ”skalp” vodećim Jazinama. U KC Dražen Petrović momčad iz Zadra ostala je neporažena i nakon ovog kola slavivši pobjedu 90:84. Susret je rješen u posljednje dvije minute. Rudeš je posljednji puta vodio 83:81 na ulasku u posljednje tri minute. Arian Došen je s linije slobodnih bacanja izjednačio, Filip Torić promašio oba bacanja, a David Ušić odveo goste do prednosti. Posljednju nadu Rudešu ugasilo je promašeno bacanje i polaganje Marka Juriča. Stipe Krstanović (21) je predvodio Jazine Arbanase. Ušić i Došen su dodali po 16, a Rudešu nije pomogla odlična utakmica Tomislava Cvitkovića (28 poena). Hrvoje Garafolić je dodao 13.

Dubrovnik je na svom parketu slavio protiv Sesveta 77:72 koje su odigrale još jednu dobru utakmicu, ali kao i većinu njih do sada nisu uspijeli završnicu okrenuti na svoju stranu. Nakon trice Mateja Krajačića momčad Tomislava Vouka bila je na zaostatku 69:66 na ulasku u posljednjih pet minuta. Petar Dubelj je zabio bacanja, a Toni Mustapić jedno za 72:66. U završnici je Franko Dugandžić zabio tricu za minus 3 (74:72), ali brzi prekršaj Sesveta kaznio je Dubelj ubacivši bacanja za potvrdu pobjede. Dubelj (26) i Mustapić (16) su predvodili domaćine, a kod Sesveta standardno razigran Dario Papak (24p, 17 sk), a Filip Tušek je dodao 16.

Ribola je bila bolja od Omiša 95-85.

Puno koševa viđeno je na Sokolani, a malo je nedostajalo da igrači Damira Rančića dostignu i sto ubačenih poena. U utakmici prilično velikih brojki, domaći sastav bio je u vodstvu tijekom čitave utakmice, osim na njenom samom početku. Nakon uvodne četiri minute 'Gusari' su vodili sa 10:7, iskoristivši bolji i agresivniji ulazak u utakmicu. Ipak, stvari su uskoro sjele na svoje mjesto, s obzirom da u redovima Omiša nije bilo njihovog najubojitijeg strijelca Ivana Mimice. Od kada su preuzeli vodstvo, igrači Ribole više ga nisu ispuštali, a najveću prednost ostvarili su sredinom treće četvrtine kada su pobjegli na 'plus 18' (57:39). Kada se činilo da je stigao kraj priče, gosti su uzvratili serijom 9:0 i ponovno unijeli nervozu u domaće redove.

Do kraja susreta bilo je još nekoliko obostranih rezultatskih uspona i padova, ali pobjeda Kaštelana niti jednog trenutka nije dovedena u pitanje. Sigurno vodstvo dozvolilo je treneru Ribole da dosta minuta podijeli mlađim igračima te da pokuša što više razigrati igrače koji su dugo bili odsutni zbog ozljeda. Sve zajedno vjerojatno je malo i pokvarilo estetski dojam utakmice, ali će svakako koristiti za buduće prvenstvene i kup izazove koji slijede ubrzanim ritmom.

Što se tiče pojedinačnih izvedbi, najbolji igrač pobjedničke momčadi bio je Ivan Svalina (15p-6s-7a, šut 6/8), a najefikasniji igrač utakmice Omišanin Mateo Zonjić (24p, šut 10/17).