Juniori se iskupili protiv Turske, slijedi osmina finala

Europsko prvenstvo

TURSKA – HRVATSKA 79:87 (22-17, 18-28, 21-23, 18-19)

Muška U18  reprezentacija Hrvatske je u trećem kolu skupine A Europskog prvenstva koje se održava u finskom Tampereu upisala prvu pobjedu, slavila je protiv Turske s 87:79.

U prvoj se četvrtini igralo izjednačeno, dvije minute do kraja bilo je 17:15 za Tursku, no turski reprezentativac Alisan ubacuje tricu za mini odvajanje Turaka na 20:15, a na -5 započinje i druga dionica (22:17). U drugoj četvrtini turska reprezentacija koja je, kao i Hrvatska, do sada upisala poraze i od Belgije i od Njemačke, uspješno povećava pritisak i vodstvo do 38:29. Hrvatska pak ima svoje adute u rukavu pa zaključno s tricom Ivana Volfa dolazi do priključka na 38:35, istovremeno natjeravši turskog trenera da potraži time-out. Tricom Tonija Torbarine Hrvatska pri rezultatu 40:41 preuzima vodstvo, a u drugo se poluvrijeme ulazi s još ugodnijih 40:45 na hrvatsku stranu.

Povela je Hrvatska i +8 (41:49), no Turci ponovno preuzimaju vodstvo pri 54:53. Inat nije izostao i borbenom serijom od 12 poena (56:55 do 56:67 za Hrvatsku) izabranici Roka Jurline ponovno ulaze u sigurniju zonu. 61:68, odnosno +7 za Hrvatsku bio je rezultat pri kojem se ušlo u posljednju dionicu.

U posljednjoj četvrtini 68:73 za Hrvatsku stoji na semaforu gotovo dvije minute igre, iako napetosti nije nedostajalo, a odlazak na važnih +7 za Hrvatsku inicirao je Ivan Jurić polaganjem za 68:75. Jurić je bio i autor trice za 70:80 i dvoznamenkastog vodstva hrvatske reprezentacije četiri minute do kraja utakmice. Zvuk sirene za pobjedu Hrvatske stiže pri rezultatu 79:87.

Najefikasniji u hrvatskom dresu bio je Toni Torbarina s 19 poena, 5 skokova, 3 asistencije i dvije osvojene lopte. Josip Pavković je postigao 15 poena, a Ivan Jurić (9 skokova) i Andro Mirčeta po 14 poena. Dvoznamenkast je bio i Ivan Volf s 11 ubačenih poena.

Hrvatska završava prvu fazu natjecanja kao treća u skupini, no eliminacijske utakmice tek kreću. Nakon dana odmora, u srijedu, 31. srpnja startaju utakmice osmine finala, a iste će svaku reprezentaciju svrstati ili u borbu od 1. do 8. mjesta ili u razigravanje od 9. do 16. Novu pobjedu Hrvatska će tako tražiti protiv drugoplasirane reprezentacije u skupini B, najvjerojatnije Švedske.