Kvarner na korak od Premijer lige

Autor: Katarina Blažević/NL Photo: Damjan Jelenović

Na dvije pobjede

Košarkaši Kvarnera 2010 svladali su osječke Vrijednosnice rezultatom 77:64 u dupke punoj Dvorani Dinka Lukarića (1.100 gledatelja) i poveli 1:0 u finalnoj seriji Prve lige koja se igra na dvije pobjede.

Domaći su na poluvrijeme otišli s prednošću 37:33, iako su koji trenutak ranije imali i “plus 10” (37:27) nakon poena Čakaruna. Riječani su držali vodstvo, ali bilo je tijesno, Osječani su konstantno puhali za vrat domaćima. Kvarner je od starta bio kvalitetnija momčad, ali glavni razlog zašto su dobili prvo poluvrijeme, pa na kraju i utakmicu, bila je obrana. Gosti su u prvih 20 minuta deset puta izgubili loptu, previše su griješili kroz cijeli susret, a Kvarner je darove bez problema iskorištavao. Još da su domaćima ulazile trice (11-33)…

Kvarner je poveo 17:8 nakon prve serije, ali Osječani su se uspjeli vratiti (17:17) zahvaljujući boljem skoku i brzim napadima. Također, odlično su branili prvo ime Kvarnera, Marjana Čakaruna, koji u prvom poluvremenu nije imao prilike za lake šuteve pa se na kraju prometnuo u prvog asistenta. Tek u trećoj dionici mu se otvorilo i na šutu, a na kraju je iskusni centar stao na 15 poena, 14 skokova i osam asista!

Kujundžić je u redovima Osječana radio najviše problema Kvarneru, ali njegova je momčad previše griješila. Đugum je dva puta u minuti ukrao loptu, povezao je i četiri poena za 23:19. Kvarner se ponovo krenuo odvajati, ubrzo je poveo 30:25 na krilima Amerikanca Bilea, kojem je u nekoliko navrata Čakarun sjajno dijelio lopte.

Karakteristično snažno zakucavanje Bilea na startu treće dionice (39:35) razbudilo je i publiku. Kvarner je bio brz i efikasan, a tribine glasne. Ubrzo se malo oslobodio i Paolo Marinelli, koji je možda ušao u susret u laganom grču, iako još nije u potpunosti zaliječio zglob.

Riječki razigravač je ubacio tricu za 47:37, a onda je krenula ključna serija čiji je glavni dirigent bio Čakarun, da bi Vujasinović tricom zaključio za 59:41. Kvarnerovci su u zadnju dionicu ušli s prednošću 61:43 te su mirno priveli utakmicu kraju…

Kvarner 2010 – Vrijednosnice Osijek 77:64

Prva utakmica finala Prve lige košarkaša: Kvarner 2010 – Vrijednosnice Osijek 77:64 (19:17, 18:16, 24:10, 16:21). Dvorana “Dinko Lukarić”. Gledatelja: 1.100. Suci: Jurčević, Hordov i Mjeda (svi Split).

KVARNER 2010: Vujasinović 9, Bile 13 (5-6), Štemberger, Delpin, Vucić (0-2), Čakarun 15 (3-7), Lisica 14, Zelanto, Kostić, Jelenković 5, Đugum 8, Marinelli 13.

VRIJEDNOSNICE OSIJEK: Ashton 14 (4-4), Martinović, Kujundžić 15 (1-5), Tomljenović, Dmitrović, Vladović 8, Budimir, Šiško 3 (1-2), Bjelanović 7 (1-3), Primorac 15 (1-2), Šuvak, Kotrulja 2.

Tekst: Katarina Blažević/NL