Mladost i Stoja su novi prvoligaši

Autor: Miro Šola Photo: djsport.hr

Kučić zaustavio Zadrane

Praznik rada, ali ne i za košarkaše na Završnom turniru za popunu Prve muške lige. Zagrebačka Mladost je već dan ranije osigurala plasman u ligu više, a pobjedom nad Diadorom zapečatila je i sudbinu Zadrana. U drugoj utakmici su košarkaši Đakova imali  priliku ispisati lijepu stranicu đakovačke košarke, međutim, slavila je Stoja iz Pule za 13 poena i tako, uz Mladost postala drugi prvoligaš.

Pobjednik đakovačkih kvalifikacija su košarkaški Mladosti iz Zagreba, a pobjednički pehar im je na kraju natjecanja uručio Dražen Orešković, povjerenik natjecanja.

DIADORA – MLADOST  93:99 (33:24; 15:30; 19:24; 26:21)

Đakovo – Nastavno sportska dvorana Đakovo. Gledatelja: 100. Suci: Dalibor Lenac (Rijeka), Dino Barišić (Osijek) i Frane Lovrić (Šibenik).

DIADORA: Bašić 18, Barbaroša 10, Erslan 18, Zrilić, Višić 2, Ravnić 4, Butić 14, Marčev 22, Vidaić 5, Dunatov. Trener: Toni Vidaić.

MLADOST: Damjanić 2, Čolak 5, Kučić 42, Serdarušić 25, Zanki 7, Jacović, Bogdanović, Mršić 12, Volarević 4, Matleković 2. Trener: Anđelko Matov.

Zadnji kvalifikacijski dan u Đakovu ponudio je i najbolju utakmicu turnira. Momčadi Diadore samo je pobjeda značila i ulazak u prvu ligu, a košarkaši Mladosti htjeli su đakovački niz završiti sa sve četiri pobjede.

Utakmica je protekla u uzbudljivoj i izjednačenoj igri. U prvoj četvrtini Zadrani su prolascima pod koš zabijali lagane poene i na odmor su otišli su prednošću od 9 poena (33:24). Druga četvrtina pripala je Zagrepčanima koji su na odmor otišli vodstvom 54:48).

U trećoj četvrtini Zagrepčani su imali najveću prednost plus 70:56) i činilo se da su utakmicu prelomili. Međutim, borbeni i fanatični Zadrani nisu se predavali već su i dalje brzom igrom smanjivali prednost Mladosti.

U završnici utakmice odigravala se prava drama. U 35. minuti Zadrani su došli do minus 2 (88:90). Ali, tada stvar u svoje ruke uzima najbolji igrač utakmice i cijeloga turnira Vito Kučić zabija koš i slobodno bacanja te dovodi  Mladost u vodstvo 93:88, a zatim Renato Serdarušić dvije minute prije kraja pogađa dvicu za 95:88. Ivan Bašić pogađa dvicu i Roko Erslan tricu za 93:95. Luka Mršić i Vito Kučić zabijaju poene za konačnih 99:93.

U redovima Mladosti najbolji igrač Vito Kučić s valorizacijom 42 (42 poena, 13 skokova i 3 asistencije), Renato Serdarušić (valorizacija 33; 25 poena, 13 skokova i 2 asistencije). U redovima Diadore Paolo Marčev s valorizacijom 16 (22 poena, 4 skoka) i Ivan Bašić (18 poena, 4 skoka i 10 asistencija) te Roko Erslan (valorizacija 18; 18 poena, 3 skoka i 4 asistencije).

ĐAKOVO – STOJA 61:74 (17:24; 15:20; 17:11; 12:19)

Đakovo – Nastavno sportska dvorana Đakovo. Gledatelja: 500. Suci: Dalibor Lenac (Rijeka), Dino Barišić (Osijek), Frane Lovrić (Rijeka).

ĐAKOVO: Škrinjarić 4, Petric, Dragić, Matej Češkić 19, Čupić 6, Letica, Davidović, Mihovil Češkić, Turalija 3, Jurić, Hrkač 13, Karlović 6. Trener: Marijan Petrović.

STOJA: Rojnić, Turić 12, Bulešić 13, Dasko 14, Marić 9, Gustovarac 7, Hortman, Blažević, Travica, Burić, Đugum 19. Trener: Vladimir Korošec.

U posljednjoj utakmici kvalifikacijskoga turnira između Đakova i Stoje bili su zadani parametri: Đakovčani mogu izgubiti sa sedam razlike i postaju prvoligaši, u slučaju pobjede Stoje s više od sedam poena Puljani su novi prvoligaši.

Gosti su tijekom cijeloga susreta bili u vodstvu te su na odmor otišli s prednošću od 12 poena (44:32). Međutim, u trećoj četvrtini Đakovčani su krenuli bolje te su spustili razliku na pet do sedam poena koja ih je vodila među prvoligaše. Nakon 30 minuta na semaforu je stajalo Đakovo 49; Stoja 55. Posljednja četvrtina protekla je u napetoj igri u kojoj su Đakovčani 32. minuti tricom Mateja Češkića stigli na minus 3 (52:55) i poenom Antuna Hrkača iz slobodnoga bacanja stigli na 53:55. Činilo se da bi Đakovčani mogli prelomiti utakmicu na svoju stranu, Nino Dasko iz slobodnih bacanja i Mirko Marić tricom ponovo Puljane dovode do 60:53 da bi u 35. minuti Filip Gustovarac dvicom prednost svoje momčadi podigao na plus 9 (62:53). U 36. minuti Turalija i Čupić zabijaju za 59:62, ali Nino Dasko i Mirko Marić s dvije trice potapaju sve đakovačke nade. Ipak, minutu i 38 sekundi prije kraja Nikol Turalija smanjuje rezultat na 61:68 da bi Dasko s dva poena i Đugum iz slobodnih bacanja Puljane doveli do plus 11 (72:61). Đakovčani su pokušavali brzim tricama spustiti gostujuću prednost, ali Centar Marin Đugum iz slobodnih bacanja zaključuje utakmicu, za pobjedu i plasman u prvu ligu. Istra je tako dobila košarkaškoga prvoligaša, a Slavonija i Baranja morat će pričekati neku novu priliku.