Time-out
NBA zanimljivosti tjedna

I proteklog tjedna u NBA ligi je bilo pregršt zanimljivosti, rekorda i sjajnih dosega. I

Izabrali smo one nama najzaniljivije i donosimo ih u nastavku.

Jučer je Steph Curry uništio Clipperse uvalivši im u prve tri četvrtine 45 poena. U posljednjih 10 godina samo su dvojica NBA igrača postigla barem 45 poena a da nisu igrali ni sekunde posljednju četvrtinu. To su Curryev suigrač Klay Thompson (60 poena 2016.) i dvaput sam Curry (46 poena 2016. i 45 poena jučer).

Jučer je rookie Celticsa Jayson Tatum u pobjedi nad Netsima imao 14 poena, 6 skokova, 6 blokada i 3 osvojene lopte. Time je postao prvi tinejdžer od legendarnog Kevina Garnetta 1995. koji je u jednoj utakmici imao barem 6 blokada i 3 osvojene lopte.

Prekjučer je Litavac Jonas Valančiunas u trećoj četvrtini protiv Bucksa imao 20 poena i 9 skokova. Domaćini su kao momčad u toj dionici imali 19 poena i 3 skoka. Tako je Valančiunas postao prvi NBA igrač u skoro pet godina kojem je pošlo za rukom da u jednoj četvrtini ima više poena i više skokova od kompletne protivničke momčadi. Posljednji kojem je to prije njega pošlo za rukom bio je sjajni Argentinac Luis Scola

Manu Ginobilli je u petak protiv Sunsa u 19 minuta s klupe ubacio 21 poen. To je napravio u starosti od 40 godina i 161 dana. Time je postao drugi najstariji igrač u NBA povijesti koje je s klupe postigao barem 20 poena. Rekorder je 9 dana prije postao Vince Carter koji je u pobjedi protiv Cavsa postigao 24 poena s klupe s 40 godina i 335 dana.

Draymond Green je u četvrtak protiv Houstona upisao triple-double sa 17 poena, 14 skokova i 10 asistencija. To je Greenu bio 21. triple-double čime je postao all-time rekorder Warriorsa, momčadi koja je uz Celticse i Knickse jedina u ligi od njenog osnivanja 1946. Zanimljivo je da Warriorsi u tim utakmicama imaju skor 21-0. Sa tih 21 uzastopnih pobjeda uz triple-double Green je na drugom mjestu all-time liste. Ispred njega je samo Magic Johnson čiji su Los Angeles Lakersi jednom pobijedili u 24 uzastopne utakmice u kojima je Magic ostvario triple-double.

San Antonio Spursi su primjer konstantnosti. U posljednjih 20 godina Spursi su samo 48 dana imali negativan skor (1999. su imali skor 6-8, 2003. skor 9-10, 2008. skor 2-5, 2009. skor 4-6, 2014. skor 2-3 i 2015. skor 0-1) . I to je to. U zadnjih 20 godina nijednom nisu imali četiri poraza više od pobjeda. A koliko je tih 48 dana nevjerojatan rekord govori i činjenica da su na drugom mjestu Dallas Mavericksi (852 dana i aktivno) te treći a uskoro drugi Houston Rocketsi (856 dana).

DeMarr DeRozan je na Novu godinu ubacio 52 poena. S time je oborio dva velika rekorda. Postao je igrač sa najviše poena u jednoj utakmici u povijesti Toronto Raptorsa (Vince Carter i Terrence Ross 51 poen), a ujedno je i oborio all-time NBA rekord u broju poena na utakmici odigranoj na Novu godinu (Bob Pettit i Kiki Vandeweghe 49 poena).