Odlični Šarić i Bender, Westbrook bolji od Duranta, ludnica u Memphisu

Zbog nadolazećeg praznika „Dana Zahvalnosti“ ove noći je na NBA parketima odigrano čak 14 utakmica. I to kakvih utakmica.

Zbog nadolazećeg praznika „Dana Zahvalnosti“ ove noći je na NBA parketima odigrano čak 14 utakmica. I to kakvih utakmica. Bila je tu nemoguća trica sa sirenom za pobjedu. Dvije utakmice su otišle u produžetak. Odlične igre Šarića i Bendera, dok su Hezonja, Žižić i Zubac u nemilosti svojih trenera. Prekinut je niz od 16 uzastopnih pobjeda Celticsa i niz od 9 uzastopnih poraza Clippersa. Westbrook je nadigrao Duranta u derbiju večeri, dok je Luc Mbah a Moute postavio all-time rekord.

Philadelphia Sixersi (10-7) na svom su parketu lako svladali Portland Trailblazerse (10-8) sa 101-81.  Sixersi su poveli 16-0 i kontrolirali utakmicu. Gosti su se u par navrata približili na -9, no Sixersi su noćas jednostavno bili prejaki. Briljirao je mladi dvojac Joel Embiid (28k, 12s, 2bl) / Ben Simmons (16k, 8s, 9a, 3uk.l, 2bl), a vrlo dobru rolu odigrao je i naš Dario Šarić (11k, 7s, 2a). Obrana Sixersa limitirala je Blazerse na 33,7% šuta iz igre. Kod gostiju najbolji Damian Lillard (30k, 3s) i Jusuf Nurkić (14k, 11s, 2bl), dok je potpuno podbacio CJ McCollum sa samo 5 koševa uz katastrofalan šut 1/14.

Oklahoma City Thunders (8-9) su mnogo lakše od očekivanog svladali Golden State Warriorse (13-5) sa 108-91. U naelektriziranoj atmosferi povodom povratka Kevina Duranta u Oklahomu, domaći su odigrali najbolju utakmicu sezone. Već su na poluvremenu imali +17, u trećoj i +23 i njihova pobjeda ni u jednom trenutku nije bila upitna. Dobili su skok 50-39 i limitirali goste na 41,3% šuta iz igre. Utakmicu sezone odigrao je vidno motivirani Russell Westbrook (34k, 10s, 9a, 4uk.l). Odličnu pomoć imao je u Paulu Georgeu (20k, 11s, 4uk.l, 2bl), Carmelu Anthonyu (22k, 5s) i Stevenu Adamsu (14k, 12s, 2uk.l). Kod poraženih najbolji Steph Curry (24k, 5s, 6a), dok relativno skromno odigrao povratnik Durant (21k, 5s, 2uk.l).

Miami Heat (8-9) su 104-98 pobjedom nad Boston Celticsima (16-3) prekinuli veliki pobjednički niz gostiju. Heat je puno bolje ušao u utakmicu. Nakon prve četvrtine imali su +11, na poluvremenu +13, a na ulasku u posljednju četvrtinu +16. Borbeni Celticsi se ne predaju i tri minute prije kraja dolaze na samo -1, no tad Dion Waiters sa dvije uzastopne trice rješava utakmicu. Kod Heata najbolji slovenski playmaker Goran Dragić (27k, 5s, 4a) i Waiters (26k, 6a), a odlično je sa klupe odreagirao Tyler Johnson (16k, 7s). Kod Celticsa najbolji Kyrie Irving (23k, 3a, 3uk.l) te dvojica mladića, rookie Jayson Tatum (18k, 7s, 4a) te Jaylen Brown (14k, 3s, 2uk.l).

Utah Jazz (8-11) su razbili Chicago Bullse (3-13) sa 110-80. Gosti su se držali samo prvu četvrtinu. Jazz u drugoj dolazi do dvocifrene prednosti koju do kraja utakmice samo povećava do konačnih +30. Šestoricu dvocifrenih igračaa Jazza predvodili su Derrick Favors (23k, 7s) i sa klupe Rodney Hood (19k, 4s). Kod loših Bullsa koji su iz igre šutirali tek 37,2% i imali 16 izgubljenih lopti, koliko toliko prolaznu ocjenu zaslužuju Bobby Portis (14k, 8s) i Kriss Dunn (12k, 9s).

New Orleans Pelicansi (10-8) slavili su protiv San Antonio Spursa (11-7) sa 107-90. Spursi su prvu četvrtinu dobili sa 29-19, no drugu i treću kombinirano izgubili nevjerojatnih 30-68. Pelicansi su u jednom trenutku imali i +30, da bi Spursi u završnici tek malo ublažili poraz. Domaćine je ponovo predvodio centarski duo Anthony Davis (29k, 11s, 4a) / DeMarcus Cousins (24k, 15s, 3a, 2bl), dok su kod gostiju najbolji bili rezervist Rudy Gay (19k, 3s) te neuništivi Španjolac Pau Gasol (17k, 9s, 3bl).

Houston Rocketsi (14-4) su uništili Denver Nuggetse (10-8) sa čak 125-95. Serijom 11-0 stigli su do +19 nakon prve četvrtine. Na poluvremenu su već imali +35 i drugi dio utakmice bilo je samo odrađivanje posla lišeno rezultatske neizvjesnosti. Rocketsi su iz igre gađali sjajnih 54,9%, tricu odličnih 18/41 i bili apsolutno dominantna momčad. Imali su trojicu vrlo raspoloženih igrača. Rekord sezone upisao je Trevor Ariza (25k, 7/10trica, 2uk.l), a sjajni su bili i Chris Paul (23k, 8/11iz igre, 4/7trica, 12a, 3uk.l) te James Harden (21k, 8s, 9a). Nevjerojatan je bio i učinak Luca Mbah a Moutea (13k, 5/5šut, 3/3trica, 4s, 4uk.l). On je igrao 26 minuta, a za to vrijeme su Rocketsi imali +57. Tih +57 je apsolutni rekord otkad NBA vodi +/- statistiku. Kod indisponiranih gostiju najbolji Will Barton (20k, 6s, 3a, 2uk.l, 2bl) i Nikola Jokić (17k, 6s, 3a, 2uk.l).

Minnesota Timberwolves (11-7) su u odličnoj utakmici pobijedili Orlando Magic (8-10) sa 124-118. Nakon izjednačene igre u prvom poluvremenu rezultat je dio +3 za domaće. U trećoj su Wolvesi potpuno dominirali. Trećinu su završili serijom 14-0 i u posljednju dionicu ušli sa velikih +26. U posljednjoj minuti gosti dolaze na samo -6, no Wolvesi zahvaljujući mirnoći sa linije slobodnih bacanja zadržavaju prednost. Upravo su slobodna bacanja odlučila utakmicu. Domaćin ih je gađao 36/45, a gosti samo 14/22. Kod Wolvesa je odlično odigrala čitava startna petorka. Jimmy Butler (26k, 3s, 3a, 2uk.l), Taj Gibson (24k, 8/11šut, 9s, 2uk.l), Jeff Teague (22k, 3s, 11a, 2uk.l), Andrew Wiggins (20k, 6s) i Karl-Anthony Towns (18k, 13s). Kod gostiju najefikaniji Aaron Gordon (26k, 9s, 3a), Terrence Ross (22k, 6s) i Francuz Evan Fournier (19k), dok su double-double učinke upisali Nikola Vučević (11k, 14s, 4a) te Elfrid Payton (10k, 4s, 13a, 2uk.l). Naš Mario Hezonja ponovo nije ulazio u igru.

New York Knicksi (10-7) su u čudnoj utakmici svladali Toronto Raptorse (11-6) sa 108-100. Bila je to utakmica puna preokreta. Gosti su izgledali odlično i na poluvremenu imali +11. No u trećoj četvrtini su se potpuno raspali. Knicksi su tu četvrtinu dobili sa nevjerojatnih 41-10, a imali su i nevjerojatnu seriju 28-0. Iako su Knicksi u posljednju četvrtinu ušli sa +30, uzbuđenjima nije bio kraj. Raptorsi serijom 12-0 dolaze na samo -6, no za nešto više ponestalo im je snage. Kod Knicksa sjajan Tim Hardaway Jr (38k, 6s, 7a). Pomogli su mu i Latvijac Kristaps Porzingis (22k, 12s, 3bl) i Courtney Lee (15k, 5s, 7a, 3uk.l). Pri Raptorsima najbolji playmaker Kyle Lowry (25k, 10s, 5a, 2uk.l) te DeMarr DeRozan (18k, 6s, 4a).

Cleveland Cavsi (11-7) su teže od očekivanog svladali Brooklyn Netse (6-11) sa 119-109. Nakon tri četvrtine rezultat je bio izjednačen. Domaći su i u zadnje tri minute ušli sa samo +3, da bi potom LeBron James sa 10 koševa riješio pitanje pobjednika. Cavse je po običaju predvodio James (33k, 6s, 5a, 2uk.l), a odličnu pomoć imao je u Kevinu Loveu (18k, 10s, 3a) te igraču s klupe Dwyaneu Wadeu (18k, 4s, 5a). Naš Ante Žižić igrao je posljednjih 28 sekundi utakmice, očekivano bez učinka. Kod gostiju koji su dobili skok 42-33 no imali čak 19 izgubljenih lopti najbolji Rondae Hollis-Jefferson (20k, 6s) i Joe Harris (18k, 5s, 4a, 2uk.l).

Charlotte Hornetsi (8-9) su nakon produžetka pobijedili Washington Wizardse (10-8) sa 129-124. U neizvjesnoj utakmici nijedna se momčad nije uspijela rezultatski odvojiti. Gosti ipak u posljednje tri minute ulaze sa +9, no Kemba Walker postiže osam uzastopnih koševa u samoj završnici, te sa dva pogođena slobodna bacanja dvije sekunde prije kraja odvodi utakmicu u produžetak. U njemu su domaćini mirniji i stižu do vrlo vrijedne pobjede. Kod Hornetsa najbolji Dwight Howard (26k, 13s, 3a), Kemba Walker (24k, 5s, 5a) i rezervist Jeremy Lamb (24k, 7s, 5a, 3bl). Kod gostiju su 31 košem i 11 asistencija najbolji John Wall, dok je podbacio Bradley Beal sa 22 koša no vrlo lošim šutem iz igre 7/22.

Produžetak se igrao i u Phoenixu gdje su domaći Phoenix Sunsi (7-12) izgubili od Milwaukee Bucksa (9-8) sa 107-113. Iako su igrali bez ozlijeđenog najboljeg igrača Giannisa Antetokounmpa gosti su bolje ušli u utakmicu. Prvu četvrtinu su dobili sa 10 razlike, i tu su razliku održavali. U posljednju dionicu ušli su sa +9. No domaćin posljednju četvrtinu otvara serijom 12-0 i vraća se u igru. U samoj završnici prava drama. Donedavni igrač Sunsa Eric Bledsoe 8 sekundi prije kraja kod 102-99 ima šansu riješiti utakmicu. Pogađa jedno od dva slobodna bacanja za 103-99. Tad gosti rade glupost i 5 sekundi prije kraja fauliraju Tylera Ulisa na trici. Playmaker domaćih pogađa sva tri slobodna bacanja za 102-103. Bledsoe ovog puta pogađa oba slobodna za 105-102, no u posljednjoj sekundi Devin Booker dalekometnom tricom odvodi utakmicu u produžetak. U dodatnih pet minuta domaći ubacuju tek jedan koš i ne iskorištavaju psihološku prednost s kojom su ušli u produžetak. Gosti su izgubili skok 42-60, no odlučila je činjenica da su imali čak 15 izgubljenih lopti manje (14-29). Sjajno je odigrao bekovski par Khris Middleton (40k, 9s, 3a, 4uk.l) / Eric Bledsoe (30k, 6s, 7a, 2uk.l), a odličan je bio i mladi centar Thon Maker (16k, 8s, 3bl). Kod domaćina najbolji dojučerašnji igrač Bucksa Greg Monroe (22k, 15s). Vrlo dobri su bili i Booker (23k, 4s, 4a, 3bl) i TJ Warren (20k, 11s, 3uk.l). Naš Dragan Bender igrao je čak 34 minute i imao 11 koševa, 6 skokova, po 2 asistencije i osvojene lopte te jednu blokadu.

Los Angeles Clippersi (6-11) su pobjedom od 116-103 kod Atlanta Hawksa (3-15) prekinuli niz od 9 poraza. Prije utakmice su saznali da će njihov startni playmaker Patrick Beverley zbog operacije koljena propustiti ostatak sezone. No to kao da je ujedinilo momčad i Clippersi su konačno odigrali dobru utakmicu. Domaćin je na poluvremenu imao koš razlike, no u drugom dijelu ude se gosti. U posljednju četvrtinu ulaze sa +4, kreću se serijom 9-0 i dolaze do velike prednosti koju bez problema održavaju do kraja. Clippersi su iz igre gađali sjajnih 57,9%, a tricu za njih briljantnih 15/30. Najbolji je sa triple-double učinkom bio Blake Griffin (26k, 10s, 10a), a odlično su ga pratili Lou Williams (20k, 8a), Wesley Johnson (24k, 6/7trica) i DeAndre Jordan (14k, 16s, 2bl). Kod domaćina najbolji Talijan Marco Bellineli (20k, 3s, 2uk.l) i Nijemac Dennis Schroder (19k, 3s, 7a), a solidan je bio centar Dewayne Dedmon (17k, 6s).

Najuzbudljivije je bilo u Memphisu gdje su gostujući Dallas Mavericksi (4-15) košem sa sirenom došli do 95-94 pobjede nad Memphis Grizzliesima (7-10). Domaći su prvu četvrtinu dobili sa 27-12. Na poluvremenu su imali +17 i ništa nije upućivalo na dramu. No Mavsi treću četvrtinu dobijaju sa čak 35-16 i vraćaju se u utakmicu. Slijedi hičkokovska završnica. Gosti u posljednju minutu ulaze sa 92-87. Tad Marc Gasol sa dva slobodna bacanja i tricom izjednačuje na 92-92 samo 29 sekudni prije kraja. Nakon promašaja rookiea gostiju Dennisa Smitha Jr bek domaćina Tyreke Evans promašuje ulaz, no JaMychall Green zakucava njegov promašaj za 94-92 vodstvo Grizzliesa i oduševljenje u dvorani. No do kraja utakmice je ostalo još pet desetinki. Nakon minute odmora krilo gostiju Harrison Barnes iz okreta ubacuje tricu od table za nevjerojatnu pobjedu i šok za preko 18 tisuća domaćih navijača. Kod Mavsa najbolji junak Harrison Barnes (22k, 9s), rookie Dennis Smith (17k, 4s, 3a) i neuništivi Nijemac Dirk Nowitzki (13k, 8s, 2uk.l). Pri nesretnim domaćinama najbolji rezervist Tyreke Evans (18k, 9s, 7a, 2uk.l) i Španjolac Marc Gasol (14k, 10s, 4a).

U kalifornijskom dvoboju Sacramento Kingsi (5-13) su svladali Los Angeles Lakerse (8-11) sa 113-102. Domaći su dobili prvu četvrtinu 31-19 i održavali tu prednost. U posljednjoj četvrtini imali su i +20, da bi Lakersi do kraja tek malo smanjili prednost. Kod domaćih najbolji centar Willie Cauley-Stein (26k, 6s, 2uk.l) i veteran Zach Randolph (22k, 7s, 7a, 3uk.l), dok je solidno odigrao i srpski rookie Bogdan Bogdanović (14k, 7a, 2uk.l). Kod Lakersa najbolji Kentavious Caldwell-Pope (20k, 3a) te dvojica rookiea, Lonzo Ball (11k, 7s, 11a) te Kyle Kuzma (17k). Naš Ivica Zubac igrao je nešto više od Žižića...72 sekunde bez učinka.