Potrgani dresovi, isključenja, preokreti u NBA cirkusu petkom

Orlando razbio San Antonio, prvaci se jedva izvukli.

U sedam odigranih sinoćnjih utakmica bilo je svega. Od šokantnog razbijanja dotad neporaženih Spursa u Orlandu do triler završnica u Oaklandu i Minnesoti. Uostalom, pročitajte i pogledajte sažetke:

ORLANDO – SAN ANTONIO 114-87

Nastavlja se odlična sezona Orlanda. Na iznenađanje svih, košarkaši Magica vodeća su momčad Istoka. Nakon šest uzastopnih domaćih poraza konačno su u svojoj dvorani svladali i Spurse. Već na poluvremenu su imali +27, u nekoliko navrata bilo je i +36 te pobjeda ni u jednom trenutku nije bila upitna. Kod Magica sjajno je šuterski bio raspoložen Francuz Evan Fournier (25k, 10/12 iz igre, 4/4 trica, 5s). Odličnu pomoć imao je u Aaron Gordonu (16k, 6s) i Nikoli Vučeviću (15k, 3a) dok je sa klupe sjajan bio Jonathon Simmons (17k, 4s, 3a). Simmons je bio i posebno motiviran jer je ljetos iz San Antonia stigao u Orlando nakon što mu Spursi nisu ponudili novi ugovor. Kod gostiju koji su imali kriminalni šut (30/89 iz igre, 4/24 trica), daleko najbolji LaMarcus Aldridge (24k, 11s), dok osim njega prolaznu ocjenu zaslužuje još samo španjolski veteran Pau Gasol (12k, 11s). Nakon ove utakmice obje momčadi su na iznenađujućem (barem za Orlando) skoru 4-1.

CHARLOTTE – HOUSTON 93-109

Domaćini su se dobro držali i u posljednju četvrtinu ušli sa zaostatkom od samo 4 koša. No gosti iz Houstona na početku posljednje dionice rade seriju 9-0 i stižu do ključne prednosti koju su bez problema održavali do kraja. Houston je zabio čak 22 trice, duplo više od domaćina. Triple-double učinak upisao je James Harden (27k, 10s, 11a), a vrlo su raspoloženi bili i Eric Gordon (26k, 2a), Ryan Anderson (21k, 6s) te sa klupe PJ Tucker (9k, 13s). Kod Hornetsa najbolji je bio Dwight Howard koji je svojoj bivšoj momčadi ubacio 19 koševa uz 16 skokova. Ali to nije bilo dovoljno jer su osim Howarda raspoložena bila samo još dvojica, Kemba Walker (26k, 5a) i Jeremy Lamb (20k,3a). Houston je ovom pobjedom stigao do skora 5-1, dok su domaćini pali ispod 50% uspješnosti (skor 2-3).

ATLANTA – DENVER 100-105

Atlanti se u sastav vratio najbolji igrač Dennis Schroder. To se itekako osjetilo te su Hawksi čitavu utakmicu „bili unutra“ protiv favoriziranog gosta. U samoj završnici iskusniji gosti su bili mirniji i stigli do pobjede, no Hawksi zasigurno nisu razočarali svoje navijače. Nuggetsi su tricu šutirali loših 4/20, ali su imali petoricu raspoloženih igrača. Najbolji je bio Srbin Nikola Jokić (18k, 15s, 5a). Dugogodišnji igrač Hawksa Paul Millsap (16k, 6s, 2uk.l) zabio je neke ključne koševe u završnici, a tu su još i Will Barton (18k, 6s, 2uk.l), Gary Harris (18k, 3a, 2uk.l) i Brazilac Emmanuel Mudiay (16k, 4s, 4a). Kod domaćina najbolji povratnik Schroder (20k, 6a), Taurean Prince (19k, 7s, 2uk.l), Dewayne Dedmon (13k, 10s) i Talijan Marco Bellinelli (15k, 5/7 trica, 2 uk.l).  Nuggetsi su tako malo popravili svoj skor na 2-3, dok su Hawksi sa 1-5 očekivano na začelju Istoka.

NEW YORK – BROOKLYN 107-86

U gradskom derbiju košarkaši Knicksa su iznenađujuće lako stigli do prve ovosezonske pobjede. U utakmicu su krenuli sa 8-0, no gosti odmah odgovaraju sa svojih 10-0 i na kraju četvrtine je pet razlike za Netse. Tad opet stiže serija Knicksa 13-1 kojom se vraćaju u prednost, poslije rade i seriju 25-6 i stiću prednost koju do kraja utakmice više nisu ispuštali iz ruku. Ključ pobjede Knicksa bila je apsolutna dominacija u skoku (55-34). Najbolji igrač je po običaju bio Latvijac Kristaps Porzingis (30k, 9s, 3bl), da bi još šestorica Knicksa zabila između 8 i 13 koševa. I više nego dovoljno za indisponirane goste kod kojih je povratnik nakon ozljede DeAngello Russell sa 15 koševa u 18 minuta bio jedini dvocifreni starter. Netsi su tako pali na polovičan učinak (3-3), dok su Knicksi upisali prvu pobjedu sezone (1-3).

MINNESOTA – OKLAHOMA CITY 119-116

Protekle dvije utakmice košarkaši Wolvesa izgledali su poprilično loše bez bolesnog Jimmya Butlera. No na njihovu sreću Butler se vratio, a sa njime i pobjede. Jimmy je u neizvjesnoj završnici postigao 6 od posljednjih 7 koševa Wolvesa i donio im vrlo važnu pobjedu. Briljirao je mladi centar Karl-Anthony Towns (33k, 19s, 4bl). Butler (25k, 5s, 7a) je odigrao najbolju utakmicu u dresu Wolvesa, te je to uz solidne nastupe Jeff Teaguea (17k, 4s, 10a), Taj Gibsona (16k, 8s, 2uk.l) i Andrew Wigginsa (14k, 2uk.l, 2bl) bilo dovoljno za tešku pobjedu nad Thunderom. Gostima nije pomogla ni činjenica da su njihova četvorica igrača zabila barem 20 koševa. Najefikasniji je bio Russell Westbrook (27k, 8s, 9a). Po 23 koša dodali su Paul George i Carmelo Anthony, dok je novozelanđanin Steven Adams upisao 20 koševa uz 8 skokova. Nakon ove pobjede Wolvesi su na skoru 3-3, dok je Thunder pao na 2-3.

GOLDEN STATE – WASHINGTON 120-117

Nakon što su protiv Lakersa izgubili dobijenu utakmicu košarkaši Wizardsa u ovu su ušli maksimalno napaljeni. Serijom 10-2 preuzeli su vodstvo i na poluvremenu imali lijepih +14. No tad dolazi do sukoba Bradleya Beala i Draymonda Greena nakon kojeg su obojica isključeni.

To je bila loša vijest za Wizardse jer domaći imaju ipak više zvijezda koje mogu nadoknaditi Greenov učinak. Wizardsi se drže još neko vrijeme. Sredinom treće četvrtine imaju +18, u posljednju ulaze sa +10. U završnici ostaju bez snage i Warriorsi preokreću rezultat. Imali su šut za produžetak, no kao i protiv Lakersa, John Wall nije pogodio. Warriorsi koji su nadskakali Wizardse 53-41 su tako stigli do sretne pobjede, no pitanje je što bi bilo da Green nije izbacio Beala iz igre. Kod domaćih najbolji all-star trojac Kevin Durant (31k, 11s, 6a), Steph Curry (20k, 5s, 8a) i Klay Thompson (18k, 3a, 2bl), dok je Greenove minute sjajno iskoristio 37-godišnji veteran David West (16k, 8/9 šut, 4s). Kod Wizardsa najbolji Otto Porter Jr (29k, 10s), John Wall (20k, 14a), Kelly Oubre (19k, 8s, 2bl) i Marcin Gortat (18k, 4s, 2bl). Za skalp aktualnih prvaka nedostajao je samo učinak isključenog Beala. Warriorsi su tako sretno stigli do skora 4-2, dok su nakon dva uzastopna poraza Wizardsi na 3-2.

LA LAKERS – TORONTO 92-101

Nakon što su prekjučer u produžetku svladali Washington, košarkaši Lakersa htjeli su uzeti još jedan skalp momčadi iz vrha Istoka. Počeli su odlično. Serijom 23-6 na kraju prve i početku druge četvrtine stigli su do vodstva na poluvremenu. I u posljednju dionicu ušli su sa samo -1. No sredinom posljednje četvrtine padaju u crnu rupu. U nepune četiri minute gosti im rade seriju 14-0 i utakmica je bila riješena. Lakersi su nadskakali Raptorse 49-40, no imali su čak 21 izgubljenu loptu te su trice šutirali katastrofalnih 3/23, te su gosti te dvije stvari iskoristili za teško izborenu pobjedu. Najefikasniji kod Raptorsa bio je DeMarr DeRozan (24k, 5s, 5a, 3uk.l). Po 18 koševa dodali su Serge Ibaka i Pascal Siakam, dok je triple-double učinak upisao Kyle Lowry (11k, 10s, 12a). Lakerse su sa klupe predvodili Julius Randle (18k, 5s) i Kyle Kuzma (15k, 10s), dok je od startera jedini dvocifreni bio centar Brook Lopez (13k, 5s, 3bl). Rookie Lonzo Ball (5k, 7s, 6a) ponovo je imao problema sa šutom (2/7). Poslije ove pobjede Raptorsi su na skoru 3-2, dok su Lakersi koji su 4 od 5 utakmica igrali kod kuće na skoru 2-3.

Današnji nastup Hrvata:

Mario Hezonja je u novom trijumfu Orlanda dobio 12 minuta i solidno ih je iskoristio za 9 koševa (iz igre 4/6, trica 1/1), te je dodao dva skoka i jednu ukradenu loptu. Ivica Zubac je ponovo bio u sastavu Lakersa, no trener Luke Walton ni ovog puta mu nije dao ni sekunde.

Najbolji igrač dana:

Iako su triple-double učinke upisali Russell Westbrook i Kyle Lowry, igrač dana je 21-godišnji centar Wolvesa Karl-Anthony Towns. U vrijednoj pobjedi nad snažnim Thunderom Towns je za 36 minuta igre upisao 33 koša (12/24 iz igre, 1/4 trica, 8/9 sl.bacanja), te je dodao 19 skokova i 4 blokade. Wolvesi su u 36 minuta koliko je bio u igri imali +17, u 12 minuta kad je bio na klupi -14.

Zanimljivost dana:

Jedan od osnivača Alibabe, najveće internet trgovine na Svijetu Joseph Tsai, kupio je od ruskog milijardera Mihaila Prokhorova 49% dionica Netsa.