Prva muška liga: Dubrovnik nanizao devet, a Zagreb sedam pobjeda

Autor: HKS - Hrvatski košarkaški savez Photo: KK Vrijednonice Osijek

Jazine boje od Ribole

ZAGREB – HERMES ANALITICA 84:65 (20:16, 17:17, 32:14, 15:18)

U utakmici 10.kola Prve muške lige Zagreb je uvjerljivo slavio protiv Hermes Analitice 84:65. Zagreb je protiv Hermesa upisao sedmu uzastopnu pobjedu i učvrstio se na drugom mjestu. Sastav Edina Hadžića ubacio je 13 trica, a susret prelomio u trećoj četvrtini kada je serijom 18:2 stigao do +20 (65:45). Najvećih 79:53 bilo je nakon trice Kristijana Joksimovića sredinom posljednje.

”Još jedna teška utakmica za nas i nova pobjeda protiv jednog dobrog Hermesa koji spada u krug boljih klubova u ligi. Nakon proteklih velikih pobjeda za nas ni ova utakmica nije spadala u red lakših utakmica ali smo uspjeli i moram čestitati svojim igračima. Nadam se da ćemo ostati na okupu do kraja sezone i nastaviti raditi te izboriti Ligu za prvaka’‘…kazao je Edin Hadžić, trener Zagreba.

”Čestitam Zagrebu na zasluženoj pobjedi. Mi smo imali dobar ulazak u utakmicu, a u samoj završnici prvog poluvremena u minutu i pol serijom 9:0 Zagreb je otišao s prednošću na poluvrijeme. Na ulasku u treću četvrtinu je bilo uredu međutim u kratkom vremenu smo primili tri, četiri trice i tu je praktički utakmica bila gotova. Mučimo se s ozljedama cijelu sezonu, a večeras nam se i Filip Kordić ozlijedio i nije igrao drugo poluvrijeme. Nismo imali šut za tricu, i uz pedeset posto pogođenih slobodnih bacanja ni puno slabije ekipe se takvim šutom ne mogu dobiti. Nama preostaje borba za ostanak ove sezone i moramo svaku utakmicu davati puno više da bi stigli do pobjede”, kazao je trener Hermes Analitice Zvonimir Mravak.

Dino Butorac (18p, 6as) i Kristijan Joksimović (16p) su predvodili domaćine. Dorian Jelenek (7sk) je ubacio 12, a Bruno Levanić Kutni (7sk, 4as) 11 poena. Kod Hermesa Ante Smolić je ubacio 14, a Josip Škara 9 uz 12 asista.

Krešimir Galić

KK SAMOBOR – KK MLADOST 73:79 (17:21, 17:20, 20:19, 19:19)

U utakmici s puno grešaka na obje strane, mlada ekipa Mladosti je ipak bila mirnija cijeli susret i zasluženo nosi bodove iz Samobora. Gosti su vodili gotovo cijeli susret uglavnom između 5 i 7 poena razlike, a domaći su ih pokušali sustići, ali uz 15 promašenih slobodnih bacanja (10/25) i 17 izgubljenih lopti to je bilo gotovo nemoguće.Zanimljiv podatak je da su obije ekipe skupile ukupno 77 skokova (Samobor 35, Mladost 42).  Ekipu Mladosti predvodili su Petar Ogrizović sa 21 poenom i 5 asistencija, Vice Zanki 14 poena te Ivan Mateković sa 10 poena i 10 skokova. Kod Samoboraca Filip Varnješ sa 21 poenom, Domaoj Samac 17 poena i 10 skokova te Kruno Macner sa 12 i Franko Kalpić sa 11 poena.U zadnjem kolu prvog kruga Samoborci gostuju u Dubrovniku.

KK Samobor

JAZINE ARBANASI – RIBOLA KAŠTELA 85:82 (18:26, 18:23, 24:18, 25:15)

U 10. kolu Prve muške lige Jazine Arbanasi su slavile protiv dugogodišnjeg rivala, vrlo dobre ekipe Ribole Kaštela rezultatom 85-82.Gostima je pripalo prvo, a preporođenim Zadranima drugo poluvrijeme.Kod domaćina svih 12 igrača je dalo doprinos pobjedi, a ovaj put su najraspoloženiji bili izvrsni mladi Krševan Klarica sa 25 poena i Jurica Zagoršak s 14 poena te iskusni Petar Marić s 10 poena i 7 asistencija uz 100 posto šuta.Kod gostiju dominirali su iskusni igrači Mateo Kedžo s 24 i Ante Delaš  s 18 poena. Ante Perkušić ih je postigao 15.

KK Jazine Arbanasi

OMIŠ ČAGALJ TOURS – VRIJEDNOSNICE OSIJEK 63:83 (24:18, 10:14, 15:27, 14:24)

U desetom kolu prve muške lige sigurnu pobjedu protiv KK Omiš Čagalj Tours odnio je KK Vrijednosnice Osijek rezultatom 63:83 (24:18, 10:14, 15:27, 14:24).

Početak utakmice Omišani su držali čvrstim i protivniku zadali težak posao obrane. Međutim, napetu igru su preuzeli Osječani i ostvarili bolji rezultat. U prvim redovima među KK Vrijednosnice Osijek najviše su se istaknuli Christian Bradford (18 poena i 6 asistencija), Matej Perković (18 poena) i Fabian Šiško (4 poena i 2 asistencije).

Iako je domaćinima nedostajalo snažnije obrane i dalje su se iskazali u dobroj igri Dino Šipić (14 poena i 1 asistencija), Karlo Fulgosi (6 poena i 4 asistencije) i Ivan Jurčević (5 poena i 1 asistencija).

KK Omiš Čagalj

KVARNER 2010 – DUBROVNIK 54:68 (18:22, 14:14, 9:18, 13:14)

Košarkaši KK Dubrovnika pobijedili su na gostovanju u Rijeci KK Kvarner 2010 u derbiju 10. kola Prve muške lige. Konačni rezultat bio je 68:54 za KK DubrovnikRiječani su derbi dočekali pojačani za Daniela Zovka koji se ekipi priključio ovog tjedna. Pred 250 gledatelja Dubrovčani su od samog početka utakmice pokazali da su u Rijeku došli nastaviti niz pobjeda.

Prva četvrtina završila je s četiri poena prednosti za goste. Dubrovčane je u tim trenucima nosio Filip Vujičić sa ubačenih 14 poena. Početkom druge četvrtine KK Kvarner 2010 nakratko prelazi i u vodstvo, ali ga ne uspijeva zadržati tako da se i na poluvrijeme otišlo s prednosti gostiju od četiri poena.
Odluka o pobjedniku pala je u trećoj četvrtini kada se je KK Dubrovnik uspio odlijepiti. Opet je Filip Vujičić predvodio Dubrovčane koji su ograničili Riječane na samo 9 ubačenih poena u trećoj četvrtini.
Snage za povratak u četvrtoj četvrtini KK Kvarner 2010 , i pored nekih pokušaja, nije imao te je KK Dubrovnik mirno priveo utakmicu kraju do konačnih 54:68.
Kod domaćih nešto bolji od ostalih bili su Courtney Fells, Luka Vucić i Daniel Zovko. Kod Dubrovnika najbolji je bio ranije spomenuti Filip Vujičić s 25 postignutih poena.

KK Kvarner 2010

STOJA – OPUS PUNTAMIKA 94:92 (16:20, 24:20, 29:18, 25:34)

U zanimljivom, borbenom i do samog kraja neizvjesnom susretu desetog kola Prve muške lige, košarkaši Stoje su svladali na domaćem terenu ekipu Opus Puntamike rezultatom 94:92.Gosti su bolje otvorili susret, sredinom prve četvrtine su vodili rezultatom 5:12 (njihovo najveće vodstvo tijekom susreta) i na pauzu otišli rezultatom 16:20.U drugoj su četvrtini gosti održavali prednost na svojoj strani no košarkaši Stoje ih sustižu, minutu prije kraja poluvremena prelaze u vodstvo 39:38 a na odmor se odlazi rezultatom 40:40.U drugo poluvrijeme igrači Stoje ulaze preporođeni i serijom 12:0 na samom početku odlaze na prednost 52:40. Tijekom četvrtine razlika se povećala na 18 poena prednosti (63:45) i u tim se trenucima činilo da je pitanje pobjednika riješeno. Gosti se ipak konsolidiraju, serijom 8:0 smanjuju zaostatak i na kraju treće četvrtine rezultat na semaforu pokazuje 69:58.Košarkaši Stoje sigurno ulaze u posljednju četvrtinu, održavaju konstantnu prednost do minutu i 26 sekundi prije kraja (90:81) kada gosti s dvije trice dolaze na samo 3 poena zaostatka. Četiri sekunde prije kraja susreta pogađaju sva tri dodijeljena slobodna bacanja i dolaze na samo pola koša zaostatka (93:92). Stoja ipak u posljednjim sekundama pogađa jedno slobodno bacanja, u skoku osvaja loptu te odnosi pobjedu rezultatom 94:92.

Stoju je i ovog puta učinkom predvodio Marin Đugum s 23 postignuta koša, 13 skokova i 3 asistencije. Učinkom su se istaknuli još i Niko Travica s 14 poena, 11 skokova i 4 asistencije te Filip Gustovarac 14 postignutih poena, 11 asistencija i 3 skoka.

U ekipi Opus Puntamike su se istaknuli David Pavin s 28 postignutih poena, 4 skoka i 6 asistencija, Borna Jurela s 13 poena, 5 skokova i 9 asistencija te Šime Babić s 16 postignutih poena i 2 asistencije.

Trener Stoje Igor Valić smatra da nismo svjedočili najljepšoj košarkaškoj priredbi jer su obje ekipe bile opterećene dosadašnjim rezultatima što se odrazilo i na izvedbu na terenu. Imperativ pobjede koju je njegova ekipa imala nakon 8 uzastopnih poraza je krivac zbog kojeg su njegovi igrači ušli u utakmicu u grču i što je na kraju teško izborena pobjeda protiv mlade ekipe Opus Puntamike za koju smatra da će u nastavu prvenstva pokazati svoju pravu vrijednost.

Trener Opus Puntamike Jakov Vladović nije htio komentirati igru svoje momčadi već je samo čestitao Stoji na pobjedi i zaželio uspjehe u nastavku prvenstva.