Prva muška liga: Prvi poraz Jazina

Autor: KK Pula 1981

Pula 1981 slavila u drami!

Nema više neporaženih momčadi u Prvom muškoj ligi košarkaša! Da nakon 13. kola bude tako pobrinuli su se košarkaši Pule 1981 koji su zadržali pak nepobjedivost na svom parketu Doma sportova Mate Parlov svladavši u dramatičnoj završnici lidera prvenstva Jazine Arbanasi konačnim rezultatom 70:68.

Koncentracija, energija i fanatičnost, te je tri stvari Martin Klepo izdvojio u najavi utakmice, i upravo su to puleni trenera Sandra Nicevića "isporučili" od prvog sučevog podbacivanja protiv jakih Zadrana. Drugom tricom Matije Bilalovića u šestoj minuti Bijeloplavi idu na tad velikih +11 (16:5), ali gosti se brzo konsolidiraju i kraj prve četvrtine zaključuju tricom Marka Jurice za 21:21.

Drugu dionicu obilježio je, pored raspoloženog Bilalovića, Patrick Wrencher Jr. za kojeg Zadrani nisu imali rješenja u obrani, ali sve do 18. minute gosti imaju minimalno vodstvo (34:35). Polaganjima Igora Stojanovića i Marka Dojkića te novom tricom sa sirenom Matije Bilalovića domaći rade miniseriju 7:0 i na veliki odmor odlaze pri rezultatu 41:35.

Vratili su se Puležani na parket odlučni da "arhiviraju" susret u što kraćem roku, u 25. minuti imali "opipljivih" +9 (51:42), ali iskusni košarkaši Jazina nisu slučajno na prvom mjestu na ljestvici i to dokazuju u narednom periodu kada se strpljivo i efikasno vračaju u egal te treću četvrtinu zaključuju s "pasivom" od samo dva koša razlike (54:52).

Posljednjih deset minuta utakmice vodila se prava borba, Martin Klepo nakon pola minute pogađa tricu za +5 (57:52), Zadrani odgovaraju istom mjerom preko Franka Šanga, no isto čini i Bilalović za novih +5 (60:55) Pule 1981. Gosti poentiraju preko Jurice i Erslana u dva uzastopna napada, ali Bilalović svojom šestom tricom na susretu drži Puležane u minimalnom vodstvu (63:59 - 34'). Pomislili su tada glasni navijači domaćih da susret možda riješen, no s time se nisu složili gosti koji prvo preko Erslana dolaze do izjednačenja, da bi polaganjem Markulina preši i u vodstvo četiri minute prije kraja (65:67).

Jednom pogođenom slobodnom bacanju Krstanovića odgovara Klepo s dva, a kapetan Kristijan Andabaka polaganjem 59 sekundi prije kraja donosi novo vodstvo Bijeloplavima (69:68). Do posljednje sirene Puležani maksimalno angažirano brane svoj koš, Anderson promašuje dvaput, za tri i za dva, a Klepo 17 sekundi prije kraja pogađa jedno od dva slobodna bacanja za 70:68. Jazine Arbanasi imaju posljednji napad, košarkaši Pule 1981 se brane bez prekršaja, Markulin se diže na tricu sekundu prije kraja, ali njegova lopta umjesto koša nailazi na blokadu Andabake i slavlje na, i dalje neosvojivom, parketu Doma sportova Mate Parlov može početi.

"Znali smo što nas čeka protiv lidera prvenstva, mislim da smo svjedočili jednoj lijepoj utakmici s puno atraktivnih poteza s obje strane" - objasnio je nakon susreta pomoćni trener Pule 1981 Saša Gligorović. "Mi smo se držali plana i u konačnici došli do željenog cilja i zaslužene pobjede". Sličnog je mišljenja i playmaker Puležana, Martin Klepo - "Bila je ovo jedna vrlo teška utakmica, ali ponovo smo pokazali karakter te srušili prvog favorita prvenstva koji je u prvih 12 utakmica bio neporažen. Sada je na nama da ovakav pristup konačno prezentiramo i na gostujućem terenu".

Matija Bilalović bio je prvo ime susreta s 26 postignutih poena, uz 52% šuta, 6-9 za tricu, čemu je pridodao i 7 skokova. Klepo je ubacio 14 koševa, Wrencher Jr. 13, a svakako veseli i podatak da je čak 14 minuta odigrao i još uvijek ne potpuno oporavljeni Nikola Filić. Kod gostiju iz Zadra je 21 koš postigao Markulin, 15 je dodao Jurica, a 14 Šango. Košarkašima Pule 1981 je ovo osma pobjeda u sezoni s kojom su, nakon sinoćnjih poraza Samobora i Omiša Čagalj Toursa, skočili na diobu drugog mjesta uz Bosco. U sljedećem kolu Bijeloplavi će put Dalmacije gdje će u subotu, 1. veljače s početkom u 19 sati, snage odmjeriti upravo s momčadi Omiša.

PULA 1981 - JAZINE ARBANASI 70:68 (21:21, 20:14, 13:17, 16:16)

Pula 1981: Stojanović 2, Filić, Guštin 3 (1-2), Marić, Bilalović 26, Andabaka 6, Bulešić, Šola 2, Dojkić 4, Klepo 14 (4-5), Wrencher 13 (1-2), Božek; trener: Nicević.

Jazine Arbanasi: Anderson 6 (2-2), Mrkić, Ceranja, Markulin 21 (2-2), Erslan 6 (2-3), Šango 14, Jurica 15 (3-3), Krstanović 6 (2-3); trener: Borčić.