Prvoligaši utakmicama 8. kola završili 2017. godinu

Gostujuće pobjede Kvarnera 2010 i Istraunija, Universitas uvjerljiv protiv Pule, Šanac nakon teške borbe do pobjede protiv Grafičara.

S natjecanjem u 2017. godini završili su prvoligaši. Oni su utakmicama 8. kola otišli na odmor koji će trajati do 13. siječnja 2018. godina kada se prvenstvo nastavlja utakmicama 9. kola.

Universitas-Pula 1981 96:59 (24:13, 18:18, 24:15, 30:13)

Kompletna statistika utakmice

Nakon što su u prvih sedam i pola minuta utakmice momčadi bile relativno izjednačene, Universitas kod rezultata 14:11 radi seriju 10:2 i prvi period završava s plus 11 na kontu. Universitas je u drugoj četvrtini došao do vodstva od 15 poena razlike što je bila najviša prednost u prvom poluvremenu, ali Pula do kraja poluvremena uspijeva smanjiti na minus 11 koliko je bilo i nakon prve četvrtine. U drugom su poluvremenu domaćini bili vrlo uvjerljivi dobivši ga s ukupnih 54:28 za uvjerljivu pobjedu od 37 poena razlike. Bruno Rebić ubacio je 15 poena uz 5 skokova i četiri asista, Isti broj poena ubacio je i Ivan Rašetina kod Universitasa. Pulu je predvodio Kyron Anderson s 18 poena, 11 skokova i 7 asistencija. Vjerojatno bi uhvatio i triple-double da nisu odigrali tako loše drugo poluvrijeme.

Šanac Karlovac-Grafičar 92:83 (24:27, 21:21, 27:19, 20:16)

Iako oslabljen, Grafičar je u Karlovac došao po pobjedu kod uzdrmanog domaćina koji je u prošlom kolu doživio domaći poraz od tada posljednjeg Borova na ljestvici. I dobro su krenuli gosti iz Ludbrega koji su nakon trice Vilima Poljaka u devetoj minuti utakmice imali visokih 16:26. Tu prednost nisu uspjeli zadržati jer je Šanac u minutu i pola radi seriju 8:1 koju tricom zaključuje Matija Češković pa gosti imaju samo plus tri nakon prvih deset minuta. Prednost su uspjeli zadržati i u drugoj četvrtini u kojoj su poveli s osam poena prednosti pa su to prosuli i dozvolili domaćinima da nakratko povedu, ali na kraju su na odmor otišli s plus tri.

Velika borba vodila se u trećoj četvrtini. Šanac je nakon četiri minute igre u tom periodu došao do plus pet, da bi gosti u iduće tri i pola minute serijom 13:3 koju zakucavanjem zaključuje Manuel Novak došli do 62:67. Bili su to posljednji poeni Grafičara u toj dionici, a Šanac je zaključuje serijom 10:0 za vodstvo 72:67. Poslije trice Branimira Josipovića u 35. minuti utakmice, Šanac ima najviših 86:71 i tu je susret konačno prelomljen. Grafičar je serijom 9:0 došao na 86:80, ali ispod toga nisu mogli i domaćini zasluženo slave. Češković je u redovima pobjednika ubacio 19 poena uz 7 asistencija, a 17 uz četiri asista i tri skoka djelo su Antonia Kraljića. Kod Grafičara najbolji Andro Nakić s 15 poena, 7 skokova, 6 asistencija i dvije osvojene lopte dok je isto toliko ubacio i Luka Prprović uz četiri skoka i tri asistencije.

Borovo-Istrauni 87:98 (31:28, 20:27, 13:24, 23:19)

Nakon prve pobjede u prošlom kolu na gostovanju u Karlovcu, košarkaši Borova puni optimizma ušli su u susret protiv gostiju iz Pule. Iako su gosti poveli s 9:19 nakon četiri i pola minute igre, malo po malo i domaćini se vraćaju u susret, a do kraja četvrtine prelaze u vodstvo rezultatom 31:28. Borovo je nakon minute igre u drugom periodu bilo na plus četiri što im je bilo ujedno i najviše vodstvo na susretu. Istrauni tada preuzimaju konce igre u svoje ruke i na poluvremenu vode s 51:55. Vrlo atraktivno prvo poluvrijeme s puno koševa vidjeli su domaći navijači u Vukovaru.

Serija Borova na samom početku treće četvrtine od 7:0 donijela im je vodstvo 58:55. Odgovor gostiju odmah je uslijedio serijom 13:0 u kojoj Nikica Šljuka ubacuje dvije trice za vodstvo 58:68 na polovici treće četvrtine. Do kraja četvrtine gosti su još povećali prednost na plus 15 i riješili pitanje pobjednika. Iako je Borovo nakon šest minuta igre došao na minus šest, bliže od toga nisu mogli, a gosti na kraju slave s 87:98. Šljuka je predvodio Istrauni s 22 poena, 17 je ubacio Matija Bilalović kao i Dominik Šamija koji je uhvatio i pet skokova. Valja spomenuti i Kristijana Andabaku koji je ubacio 13 poena uz 12 skokova, 6 asistencija i dvije osvojene lopte, ali i 6 izgubljenih. Kod domaćina je nezaustavljiv bio Juraj Boras s 33 poena, 5 asistencija i 4 skoka dok je Srđan Brocić upisao 18 poena, 9 asistencija i 4 osvojene lopte.

Podravac-Kvarner 2010 79:103 (17:19, 25:30, 19:28, 18:26)

Riječani su puno bolje otvorili susret, poveli 2:9 i nagovjestili da bi ovo mogla biti dobra utakmica za njih. Domaći navijači nisu dugo čekali odgovor Podravca. Serija 15:5 koju tricama zaključuju Stefan Zadravec i Ivan Širak značila je vodstvo Podravca rezultatom 17:14. Karner je odgovorio mini serijom 5:0 kojom je zaključio prvi period za vodstvo 17:19. Malo manje od tri minute bile su dovoljne gostima da naprave seriju 13:4 i odu na 11 poena razlike. Podravac je uspio smanjiti na samo minus dva, ali završnica prvog poluvremena pripada gostima koji odlaze na 42:49.

Domaći su se košarkaši nakon nepunih sedam minuta bili na 58:62, ali serijom 15:3 u kojoj Roko Delpin ubacuje osam poena, Kvarner u samo tri minute s plus četiri bježi na 61:77. Pitanje pobjednika u tom je trenutku bilo riješeno jer gosti nastavljaju s dobrom igrom i u posljednjoj dionici, prebacuju 100 poena i slave s uvjerljiva 24 poena razlike. Stefan Zadravec bio je najbolji u redovima Podravca s 26 poena, tri skoka i isto toliko asista dok je Nikola Šestak ubacio 11 uz po šest skokova i šest asistencija. Kvarner je imao čak tri igrača s 20 ili više poena. Najviše, 28 je ubacio Mate Vucić uz 5 skokova te po dva asista i osvojene lopte. Ivan Kučan ubacio je 23 uz tri skoka, a Delpin 20 uz sedam asistencija i dvije osvojene lopte.

Parovi 9. kola (13. siječnja): Grafičar-Borovo, Pula 1981-Šanac Karlovac, Agrodalm-Universitas, Rudeš-Bosco, Kvarner 2010-Gorica, Istrauni-Podravac.