Revolveraški obračun Warrena i Beala, Cleveland tone sve niže

Prošle noći odigrano je 12 utakmica u NBA ligi. Što je to za našeg Davora Vitkovića!

Obilježje večeri bile su sjajni individualni nastupi Warrena, Beala i Middletona koji s otišli do 40 koševa. Sunsi nakon promjene trenera igraju sve bolje, a stvari se kompliciraju u Clevelandu koji izgleda iznenađujuće loše.

CLEVELAND – INDIANA 107 – 124

Košarkaši Indiana Pacersa jedno su od najugodnijih iznenađanja lige. Noćas su upisali treću pobjedu u nizu razbivši Cavse u Clevelandu. Vodili su gotovo čitavu utakmicu i prednost je sustavno rasla do konačnih +17. Pacersi su bili sjajno šuterski raspoloženi (trica briljantnih 16/26, Cavsi 7/31). Odlično je odigrala čitava startna petorka Pacersa. Najefikasniji su bili Thadeus Young (26k, 6s, 4uk.l) i Darren Collison (25k, 5s, 8a), a odličnu su pomoć imali u našem Bojanu Bogdanoviću (17k, 3a, 2uk.l) i dvojcu kojeg su dobili iz razmjene za Paula Georgea, Victoru Oladipu (23k, 7a) i Litavcu Domantasu Sabonisu (15k, 12s, 6a). Oladipo je prije utakmice primio nagradu za najboljeg igrača tjedna na Istoku. Kod Cavsa koji su upisali četvrti poraz u nizu očigledno puno toga ne valja. Trudio se LeBron James (33k, 6s, 11a, no 8 izg. Lopti). Derrick Rose je zabio 19, Jeff Green  16, a Kevin Love je imao po 13 koševa i skokova, no obrambeno su bili iznimno loši. Da stvar bude gora ozlijedio im se startni centar Tristan Thompson, što je pak dobra vijest za našeg Antu Žižića.  Cavsi su tako nakon četvrtog poraza u nizu na skoru 3-5, dok su Pacersi na iznenađujuće dobrih 5-3.

PHILADELPHIA – ATLANTA 119 – 109

Sixersi su teže od očekivanog stigli do pobjede nad Hawksima. Odlično su ušli u susret i poveli 27-10, no uporni gosti su malo po malo smanjivali tu prednost i u posljednju četvrtinu ušlo sa sa poravnatim rezultatom. Zadnju četvrtinu Sixersi dobijaju sa 26-16 i stižu do pobjede. Kod Sixersa je najefikasniji bio Robert Covington (22k, 3a, 2uk.l). Ponovo je sjajno odigrao njihov mladi dvojac Ben Simmons (19k, 13s, 9a, 2uk.l) / Joel Embiid (21k, 12s, 6a, 3uk.l. 3bl) a igrači s klupe zabili su čak 44 koša. Kod Hawksa najefikasniji njemački playmaker Dennis Schroder (25k, 6a). Double-double učinak je imao Taurean Prince (17k, 11s, 3a, 2uk,l), dok je Luke Babbit sa klupe dodao 15 koševa. Premalo da Hawksi izbjegnu sedmi poraz u nizu. Sixersi su nakon tri pobjede u nizu na skoru 4-4, dok su skromni Hawksi na 1-7.

WASHINGTON – PHOENIX 116 – 122

Sunsi su bili kanta za napucavanje. U prve tri utakmice doživjeli su tri poraza, jedan sa 48 i jedan sa 42 koša razlike. I tad su otpustili trenera Earla Watsona i zamijenili ga Jayem Trianom. Maknuli su iz ekipe nezadovoljnu zvijezdu Erica Bledsoa. Rezultat? Četiri pobjede u idućih pet susreta. Noćas su svladali Wizardse iako su prvu četvrtinu izgubili sa 17 razlike. Zaostatak je bio i 22 koša, no Sunsi se nisu predavali i malo po malo smanjivali su prednost Wizardsa i u posljednju četvrtinu ušli sa samo -3. Pred kraj utakmice Sunsi serijom 7-0 dolaze do osjetnije prednosti koju zadržavaju do samog kraja. Utakmicu karijere odigrao je TJ Warren (40k, 10s, 2bl). Devin Booker je dodao 22 koša uz 5 asistencija, dok su još šestorica igrača Sunsa zabila između 7 i 10 koševa. Dovoljno za veliku i iznenađujuću pobjedu. Kod poraženih sjajan Bradley Beal (40k, 6s, 2a), no osim Johna Walla (21k, 5s, 6a, 3uk.l) i Poljaka Marcina Gortata (9k, 13s, 2bl) nije imao adekvatnu podršku suigrača. Nakon ovog poraza Wizardsi su na skoru 4-3, dok su Sunsi iznenađujuće stigli do skora 4-4.

MEMPHIS – ORLANDO 99 – 101

Košarkaši Orlanda u utakmicu su ušli kao zajedno s Bostonom vodeća momčad Istoka. A da to nije slučajno potvrdili su i u Memphisu. U tvrdoj i neizvjesnoj utakmici u posljednju minutu ušli su sa zaostatkom 97-99. Nakon Gordonove trice za 100-99 puno grešaka sa obje strane. Terrence Ross je uspio u posljednjih 36 sekundi izgubiti čak tri lopte. To je dalo šansu domaćima, no rookie Dillon Brooks promašuje tricu za pobjedu. Kod pobjednika najbolji Francuz Evan Fournier (22k, 8s, 3a). Odličan je bio i Aaron Gordon (19k, 7s, 2uk.l) dok je umalo tragičar Ross ubacio 15 koševa. Orlando je tako uspio slaviti usprkos slabijoj partiji Nikole Vučevića (7k uz šut 3/11). Kod domaćina koji su igrali bez ozlijeđenog startnog playmakera Mike Conleya Jr, najbolji je bio rezervist Tyreke Evans (32k, 3s, 4a). Odličan je bio i Španjolac Marc Gasol (22k, 9s) no u završnici je sreća okrenula leđa Memphisu. Domaćin je nakon ovog poraza na skoru 5-3, dok se Magic ponovo izjednačio sa Celticsima i sa skorom 6-2 na vrhu su Istoka.

BOSTON – SACRAMENTO 113 – 86

Košarkaši Celticsa bez ikakvih su problema po 11. put zaredom svladali Kingse u Bostonu. Dvojbe oko pobjednika ni u jednom trenutku nije bilo. Celticsi su imali duplo više skokova (52-26), odlično su šutirali trice (17/41) i održali su pravu košarkašku lekciju gostima. Sjajni su bili Jaylen Brown (22k, 7/8iz igre, 5/6trica, 6s) i Kyrie Irving (22k, 5a, 4uk.l), a imali su čak trojicu dvocifrenih rookiea, Jayson Tatum (12k, 4s, 2a), Semi Ojeleye (11k, 2s) i Nijemac Daniel Theis (10k, 10s). Čak 102 od 113 koša Celticsa postigli su igrači starosti do 25 godina i jasno je da je ovo momčad budućnosti. Još da im se nije teško povrijedio Gordon Hayward...S druge strane kod Kingsa prolaznu ocjenu zaslužuje tek dvojac Buddy Hield (17k, 7s, 3uk.l) / Zach Randolph (16k, 5s). Nakon ove pobjede, šeste u nizu, Celticsi su sa 6-2 izjednačeni na vrhu Istoka sa Orlandom, dok su Kingsi pali na skor 1-7.

CHARLOTTE – MILWAUKEE 126 – 121

Košarkaši Hornetsa i Bucksa odigrali su lijepu i neizvjesnu utakmicu. U posljednu četvrtinu ušlo se sa izjednačenim rezultatom. Domaći serijom 25-10 dolaze do velike prednosti, no gosti tricom Krisa Middletona stižu na samo -3, 15 sekundi prije kraja. Jeremy Lamb je miran sa linije slobodnih bacanja i Hornetsi ipak upisuju pobjedu. Hornetsi su imali čak sedmoricu dvocifrenih. Najefikaniji su bili Kemba Walker sa 26 i rookie Malik Monk sa 25 koševa (5 trica). Uz njih posebno se istaknuo i centar Dwight Howard (17k, 11s, 3a).  Gostima nije pomoglo ni briljantno šutiranje trica (19/36). Igrač utakmice bio je Kris Middleton (43k, 5s, 7a). Malcolm Brogdon je ubacio 20 koševa, no šuterski je podbacio  Giannis Antetokounmpo (14k, 13s, 5a, 2uk.l, 2bl) koji je iz igre šutirao tek 5/16. Hornetsi u ovom pobjedom stigli do skora 5-3, dok su Bucksi pali na 4-4.

NEW YORK – HOUSTON 97 – 119

Nakon tri velike pobjede u nizu, košarkaši Knicksa noćas su tvrdo prizemljeni. Houston je bez ikakvih problema po osmi put zaredom slavili u Madisonu. Rocketsi su sredinom druge četvrtine napravili seriju 16-0 i stigli do dvoznamenkaste prednosti. Tad su još dodali gas u trećoj i završili je sa +26. Posljednja četvrtina bila je samo odrađivanje posla. Rocketsi su ispalili čak 52 trice, pogodivši 19. Najefikasniji je bio James Harden (31k, 5s, 9a), Ryan Anderson je dodao 21 koš, a Švicarac Clint Capela je imao double-double učinak sa 12 koševa, 13 skokova i 3 blokade. Kod domaćina najbolji Tim Hardaway Jr (23k, 7s, 4a, 2uk.l), dok je ispod svog prosjeka odigrao Kristaps Porzingis (19k, 5s, 3a uz šut 7/18). Rocketsi su ovom pobjedom stigli do skora 6-3, dok su Knicksi pali na 3-4.

MIAMI – CHICAGO 97 – 91

Miamiu se nakon pet utakmica neigranja vratio najbolji igrač Hassan Whiteside, no i sa njim su mnogo teže od očekivanog stigli do pobjede nad skromnim Bullsima. Iako su nakon deset minuta igre imali +13, domaći nisu uspijeli prelomiti utakmicu, nego su u posljednju dionicu ušli sa samo +3. U njoj su serijom 8-0 stigli do dvocifrene prednosti koju su uspijeli zadržati do kraja. Kod Heata najefikasniji je bio Slovenac Goran Dragić (20k, 5s, 6a). Sa klupe je 19 koševa dodao Tyler Johnson, a solidno su odigrali i Dion Waiters (13k, 7s, 7a) te povratnik Whiteside (13k, 14s). Goste iz Chicaga predvodio je sjajni finski rookie Lauri Markkanen (25k, 8s, 2uk.l), no osim Robina Lopeza (22k, 4s) nije imao raspoloženih suigrača da mu pomognu uzeti skalp indisponiranom domaćinu. Heat je ovom pobjedom stigao do skora 3-4, no 6 od 7 utakmica igrali su kod kuće. Bullsi su pak pali na skor 1-5.

NEW ORLEANS – MINNESOTA 98 – 104

Wolvesi su uspijeli slaviti u New Orleansu usprkos čak 22 izgubljene lopte i činjenice da je njihov najbolji igrač Karl-Anthony Towns zabio samo 2 koša i cijelu večer imao problema sa osobnim greškama. Pri rezultatu 77-77 na prijelazu iz treće u četvrtu četvrtinu gosti rade seriju 11-0, no u posljednjih 100 sekundi utakmice ulazi se sa rezultatom 98-98. Do kraja utakmice strijelac je jedino Jimmy Butler koji ubacuje jednom iz igre i četiri puta sa linije slobodnih bacanja za veliku pobjedu Wolvesa. Kod pobjednika najbolji upravo Butler (23k, 4s, 3uk.l). Andrew Wiggins je dodao 18 koševa, double-double učinak imao je Taj Gibson (11k, 12s), a lošu večer Townsa nadoknadila je klupa sa 45 koševa. U domaćim redovima ponovo odličan DeMarcus Cousins (35k, 9s, 6a, 6bl, 3uk.l) koji je u potpunosti nadigrao Townsa, no po dobrom (lošem) starom običaju osim Anthonya Davisa (24k, 10s, 6a, 3uk.l) nije imao prau pomoć. Rezultat toga je novi poraz Pelicansa koji su pali na skor 3-5, dok su Wolvesi ovom pobjedom stigli do skora 5-3.

DENVER – TORONTO 129 – 111

Utakmica u Denveru za Toronto je bila peta od šest na velikoj turneji po Zapadu. Kod Raptorsa se već polako osjeća umor od ove turneje i na razrijeđenom zraku  u dvorani na visokoj nadmorskoj visini nisu imali šanse. Denver je nakon prve četvrtine imao +15, nakon treće +32 i tek je malo opuštanje domaćina sačuvalo goste od rezultatske katastrofe. Nuggetsi su bili sjajno šuterski raspoloženi i trice su gađali odličnih 16/32. Najefikasniji su bili Jamal Murray sa 24 i Paul Millsap sa 20 koševa, a zamalo je bez triple-doublea ostao Srbin Nikola Jokić (8k, 16s, 10a, 2bl). Kod Raptorsa kojima su se u sastav vratili Jonas Valančiunas i Serge Ibaka, jedini je koliko-toliko prolaznu ocjenu zaslužio Norman Powell (14k, 3s, 3a). Nakon ovog poraza Raptorsi su na skoru 4-3, dok su Nuggetsi stigli do polovičnog učinka 4-4.

UTAH – PORTLAND 112 – 103 produžetak

Utakmica izjednačenih suparnika u kojoj se nijedan od suparnika nije uspijevao odvojiti. Samo 29 sekundi prije kraja Rudy Gobert zakucavanjem izjednačuje na 94-94. Blazersi promašuju tricu, no nakon izgubljene lopte Jazza imaju drugu priliku za pobjedu. Ovog puta Gobert blokira šut Damiana Lillarda i utakmica odlazi u produžetak. U produžetku Jazz gađa slobodna bacanja 10/12 i stiže do teško izborene pobjede. Za Jazz je sjajno odigrao dvojac playmakera, Španjolac Ricky Rubio (30k, 5s, 11/11sl.bac) i rookie Donovan Mitchell (28k, 6s, 3a). Veliku pomoć imali su od Francuza Goberta (16k, 10s, 3bl) i Švicarca Thaba Sefoloshe (15k, 9s, 3uk.l). Kod Blazersa daleko najbolji Damian Lillard (33k, 10s, 8a, 2uk.l) no sa lošim šutem za tricu 4/15. Uz Lillarda double-double učinke upisali su sjajni Jusuf Nurkić (19k, 11s, 3bl) i CJ McCollum (16k, 10s, 2a) uz loš šut 6/20. Ovom pobjedom Jazz je na skoru 5-3 (5-0 u svojoj dvorani), dok su Blazersi na polovičnom 4-4 učinku.

LA CLIPPERS -  DALLAS 119 – 98

Clippersi su u utakmicu ušli kao ogromni favoriti i u potpunosti su opravdali taj epitet. Sa gostima su se mučili samo prvu četvrtinu. No u drugoj rade  dvije serije, 10-0 i 14-4 te prelamaju utakmicu i njihova pobjeda ni u jednom trenutku nije dolazila u pitanje. Petoricu dvocifrenih igrača Clippersa predvodili su Blake Griffin (20k, 6s, 7a) i Austin Rivers (19k, 3a), dok su kod najlošije momčadi lige najbolji bili 19-godišnji rookie Dennis Smith Jr (18k, 2a) i 39-godišnji njemački veteran Dirk Nowitzki (13k, 8s, 3a). Clippersi su sad na skoru 5-2, dok su skromni Mavsi na 1-8.

Današnji nastup Hrvata:

Dario Šarić vrlo skroman u pobjedi Sixersa, za 20 minuta na parketu 5 koševa i 6 skokova uz katastrofalan šut iz igre 1/9. Bolji je bio Dragan Bender koji je u pobjedi Sunsa u 24 minute ubacio 8 koševa (šut 3/9) uz 5 skokova i blokadu. Mario Hezonja je u pobjedi Magica igrao samo 5 minuta i u to je vrijeme promašio jedini šut iz igre. Ante Žižić je u katastrofi Cavsa odigrao posljednji napad susreta bez učinka.

Najbolji igrač dana:

Sjajne individualne nastupe u porazima imali su Kriss Middleton, Bradley Beal i DeMarcus Cousins, tako da je epitet igrača dana ponio krilni igrač Phoenix Sunsa TJ Warren. On je u pobjedi u Washingtonu za 35 minuta na parketu za 10 koševa povećao svoj rekord karijere i zabio 40 koševa (16/22 iz igre, 1/2 trica, 7/10 sl. bacanja) uz 10 skokova, 2 blokade te po asistenciju i ukradenu loptu.