Samouvjerene kadetkinje su gubile 15 poena na kraju treće četvrtine, a onda povijesnim preokretom izborile polufinale

Autor: Branko Tabak Photo: fiba.basketball

Nema predaje!

Ženska kadetska reprezentacija Hrvatske velikim je preokretom ostvarila plasman u polufinale Europskog prvenstva. Igračice trenerice Tatjane Jacović su u Portugalu pobijedile Belgiju 60-58 (10-16, 13-18, 11-15, 26-9). Nakon što su gubile 18 poena razlike te u završnu četvrtinu ušle s -15 (34-49) našle su način kako okrenuti susret i doći na korak od postolja.

Belgijke su u utakmicu ušle bez poraza i kao ekipa koja je tijekom dosadašnjeg dijela prvenstva s pravom stekla status kandidatkinja za postolje, pa i najvišu stepenicu.

Svoju kvalitetu pokazale su na otvaranju susreta kada su povele 2-10. Hrvatice su u završnici prve četvrtine konsolidirale redove i približile se na 10-16. Bio je tek trenutak nadahnuća jer su u drugoj dionici Belgijke još jednim naletom pobjegle na ogromnih +18 (13-31).

Hrvatska se do poluvremena približila na 23-34, no nakon povratka iz svlačionica protivnice su ubacile u višu brzinu i ponovno se odvojile na 18 poena viška (27-45). Serijom 7-1 naše djevojke su pokušale zakuhati utakmicu (34-46), ali završnica treće četvrtine pripada belgijskoj reprezentaciji koja s velikih +15 (34-49) ulazi u završnu dionicu.

Slijedi nevjerojatan preokret. Zara Valčić  je s dvije dobre reakcije na 5 minuta i 40 sekundi od kraja smanjila zaostatak na 45-53. Agresivnost u hrvatskoj igri gurala je protivnice iz pogreške u pogrešku, ali i Hrvatice su u tim trenucima propustile nekoliko prilika za potpuni priključak.

Sijevnula je tada trica Verburgt čime je Belgija došla do zraka i, činilo se, ključne prednosti (45-56). Uraganskom serijom 14-0 koja je okončana tricom Lene Bilić 37 sekundi prije kraja Hrvatska prelazi u vodstvo 59-56. Belgijke iz trećeg napada smanjuju na 59-58, a Tonka Jakšić pogađa jedno bacanje za 60-58.

Završni napad belgijske reprezentacije kao da je trajao cijelu vječnost, a ne četiri sekunde. Nama možda, ali Belgijkama je to bilo premalo vremena za smišljenu akciju. Posljednji šut Verburgt bio je isforsiran, težak i nedovoljno precizan.

Bio je to znak za početak velikog slavlja. Hrvatsku sada čeka dan odmora pa polufinalni susret sa Španjolskom. Utakmica se igra u petak 26. kolovoza s početkom u 21:45 sati.

U hrvatskim redovima Zara Valčić je postigla 14, Lena Bilić i Petra Božan po 13 poena pri čemu je Božan imala i 13 skokova.