Šanac Karlovac i Grafičar sele u niži rang

Kolo prije kraja saznali smo dva putnika natrag u druge lige dok će treći biti poznat u posljednjem kolu.

Šanac Karlovac i Grafičar iz Ludbrega od sljedeće sezone više neće igrati u Prvoj muškoj ligi. I dok je za Šanac već prošlo kolo bilo jasno da će rang niže, u 21. kolo donijelo nam je i drugog putnika u rang niže, a riječ je o Grafičaru koji je u izravnom duelu protiv Pule 1981 izgubio i ispao iz lige. Treći putnik u niži rang biti će poznat u posljednjem kolu, a najveće izglede za to ima Pula 1981 jer situacija je sljedeća: Kvarner 2010 i Podravac imaju po 8 pobjeda dok ih Pula 1981 ima 7. Ako u posljednjem kolu Pula dobije Borovo u gostima što nije nemoguće, Podravac izgubi kod Gorice, a Kvarner kod Universitasa u Splitu, sve tri momčadi bi imale 8 pobjeda i radio bi se krug, a tu najbolje stoji Podravac koji ima 3 pobjede i poraz dok bi Kvarner bio na 2-2, a Pula na 1-3. Jedina Šansa za Pulu da ostane u ligi je poraz Kvarnera, pobjeda Podravca kod Gorice što je gotovo nemoguća misija i pobjeda Pule u Vukovaru. Tada bi imali Kvarner i Pulu s istim brojem bodova i gledali bi se međusobni susreti, a kako su i tu obje momčadi izjednačene jer Pula je slavila u Rijeci s 13 poena razlike, a Kvarner u Puli s 13, gledala bi se ukupna koš razlika a tu je bolja Pula i Kvarner 2010 bi tada bio treći putnik u rang niže.

Agrodalm-Šanac Karlovac 104:77 (24:26, 28:19, 31:17, 21:15)

Šanac je na gostovanju u Zagrebu kod Agrodalma parirao u prvom poluvremenu. Domaćini koji se sa Boscom i Universitasom bore za drugu poziciju i rang više krenuli su nešto lošije u susret, možda malo i opušteno što gosti koriste i prvi period dobivaju s 24:26. Agrodalm je poveo s 5:0 i 11:6, ali kako je četvrtina išla kraju tako je Šanac bio sve bolji i na samom kraju perioda tricom Antonia Kraljevića dolazi do vodstva.

Gosti iz Karlovca su u početkom druge četvrtine poveli s 26:31 te 28:33 što je bila njihova najviša prednost na susretu. Nakon toga je agrodalm zaigrao puno bolje u obrani i do poluvremena bježi na plus sedam, a najvišu prednost imali su u 20. minuti kod rezultata 50:39.

Susret je bio riješen u trećoj četvrtini kada su nakon nešto više od šest minuta igre domaćini pobjegli na plus 23, a do kraja susreta su razliku povisili na plus 27. Agrodalm je tako ostao u borbi za drugu poziciju, a da to i ostvare u posljednjem će kolu morati dobiti Grafičar u Ludbregu i čekati poraze Bosca i Universitasa. Damir Mijić predvodio je danas Agrodalm s 36 poena i po 3 skoka i asista. Domagoj Matić ostvario je triple-double s 19 poena, 14 skokova i 10 asistencija dok je Andrej Cerar ubacio također 19 uz 11 skokova. Matija Češković najbolji kod Karlovca s 26 poena, 7 asistencija i 4 skoka dok je Filip Mileta ubacio 15 uz 13 skokova, a antonio Kraljić 18 poena.

Pula 1981-Grafičar 78:62 (29:24, 19:10, 16:16, 14:12)

U prvoj četvrtini momčadi su se čak 13 puta mijenjale u vodstvu da bi domaćini pod sam kraj uspjeli pobjeći na 29:24.

Nakon četiri i pol minute igre u drugom periodu Pula je već imala vodstvo 40:26, a najvišu razlika u prvom poluvremenu bila je plus 19. Grafičar je do kraja poluvremena uspio smanjiti na 14 poena zaostatka te zadržati kakve-takve izglede za drugi dio utakmice.

Pula je u trećoj četvrtini bez većih poteškoća održavala stečenu prednost pa se i u posljednju dionicu ušlo istom razlikom koja je bila na poluvremenu. Grafičar u posljednjoj četvrtini nije uspio zaprijetiti, najbliže što su došli bilo je -12. Domaćini su u 39. minuti došli i do plus 21 da bi Grafičar do kraja malo ublažio poraz.

Kyron Anderson s 22 poena, 7 skokova i 4 asistencije te Vedran Pušić s 20 te istim brojem skokova i asista kao Anderson najbolji kod Pule. Kod Grafičara najbolji Mario Novak s 17 poena, 5 skokova i 4 skoka te Zlatko Štefan s 15 poena i 5 skokova.