Autor: Saša Ćirić Photo: KK Cedevita junior/Josip Begonja

Liga za prvaka.

Split je u susretu 9. kola Lige za prvaka na domaćem parketu svladao Cedevitu Junior rezultatom 93-82.

Iako se u domaćem prvenstvu vodeći trojac izdvojio netom prije doigravanja, jedan klub iz te skupine morao je odraditi jedan iznimno neugodan zadatak. Split u ovoj sezoni u tri međusobna susreta s Cedevitom Junior ima isto toliko poraza - eventualno nastavljanje tradicije bio bi velik udarac aspiracijama Žutih za ostvarivanje prednosti domaćeg terena u kasnijim fazama doigravanja. Kako su mladi Vitamini u Split došli sa samo jednim nominalno visokim igračem (Ivan Vrgoč), bilo je poprilično jasno kakav plan igre je za ovu priliku skovao Damir Mulaomerović. U početku dvoboja sve je išlo na ruku domaćima, koji su u prvoj high-low kombinaciji Tonka Vuke i Tyrella Nelsona dali zoran prikaz kako planiraju doći do pobjede. No, igračka veličina Krunoslava Simona još uvijek ne blijedi. Od prva 24 poena gostiju Simon je ubacio 15, Srđan Subotić je na sve moguće načine pokušavao otežati život prekaljenom hrvatskom internacionalcu. Nije uspijevao u tome, pa se na poluvrijeme otišlo praktički u egalu (45:46). Kada su početkom treće dionice gosti ubačajem Vrgoča otišli na +6 (45-51), osjetio se na Gripama strah od ponavljanja više puta viđenog scenarija. Uslijedile su minute u kojima su momčadi pokušale navesti vodu na svoj mlin, ali nitko se nije uspio odvojiti. Najuzbudljiviji period inače vrlo gledljive utakmice bile su posljednje dvije i pol minute treće četvrtine. Gledali smo brzu i efikasnu košarku na obje strane, a veću korist su svakako izvukli Splićani, koji s pet trica (tri uzastopne Shannona Shortera, dvije uzastopne Roka Ukića) naspram dvije gostujuće (Sandro Rašić jedna, Simon jedna i dva slobodna bacanja) uoči posljednjih deset minuta na kontu imaju +7 (77-70). Iako u dosadašnjem dijelu teksta nije spomenut niti jednom, junak splitske pobjede je vrlo vjerojatno Mate Kalajžić. U trenucima kada je bilo najbitnije izvlačio je najnevjerojatnije poteze u reketu Zagrepčana, a svoj obol je pomalo ispod radara dao i Dominik Mavra. Splićani slamaju otpor Cedevite Junior u posljednje četiri minute, što im donosi 25. pobjedu u HT Premijer ligi. Splitove šanse za pole position u doigravanju su još uvijek više no otvorene, ali nešto će se pitati i Cibonu odnosno Zadar.

Najefikasniji u redovima Splita bili su Shorter (22 poena, 9 skokova), Mavra (18 poena) i Kalajžić (17 poena, šut 8-13), dok su kod Cedevite Junior prednjačili Simon (29 poena, šut 10-15), Rašić (14 poena) i Vito Kučić (13 poena, 7 skokova, 7 asistencija.