Tko kaže da nas nema nigdje? Veterani rasturaju: MORH u 10 godina uzeo 47 medalja

Poharali Kranjsku Goru.

Dominacija hrvatskih momčadi u Sloveniji u dvorani Vitranc u svim kategorijama, Prvaci u M35 „JAZINE“, M45 „MORH“, M50 „MORH“, žene „ ŽVKK Zagreb“. U ovim najtežim trenutcima hrvatske košarke kako klupske tako i reprezentativne, veterani postižu odlične rezultate na natjecanjima u regiji.

Na dobro organiziranom XI. međunarodnom veteranskom turniru "Kranjska Gora 2019" održanom u športskoj dvorni Vitranc, prošli vikend od 08. do 10. studenog 2019. godine, natjecao se 24 momčadi iz Austrije, Slovenije, Srbije i Hrvatske u tri kategorije 35+(4 momčadi), 45+(6 momčadi) i 50+ (9 momčadi) te pet ženskih momčadi. Nakon tri dana natjecanja i odigranih 38 utakmica u dvije dvorane nastupilo je više od 200 košarkaša i košarkašica uz mnoštvo starih majstora koje je predvodio legendarni Pino Giergia (Voštarnica). Bili su tu i bivši igrač NBA Bruno Šundov (Jazine) te bivši reprezentativci i poznatih košarkaša i to: Roman Horvat, Slavko Kotnik, Slavko Ovčina (Gorenjska), Franko Kaštropil i Dario Livajić (Jazine), Davor Marcelić, Charls Daniel Mandić, Albert Karner, Miroslav Živković (MORH), Piperski i Prljević (Beograd)

MORH TEAM JEDINI JE SUDJELOVAO SA DVIJE MOMČADI U KATEGORIJAMA: M45 I M50

KATEGORIJA M50 (igralo se 4x7 min.)

ZAVRŠNICA - PRVO MJESTO

Dvorana Vitranc, nedjelja 10.11.2019., 12.00 sati, Gledatelja 100

MORH TEAM : BEOGRAD (SRB) 43:29 (12:9,14:5,9:4,8:11),

MORH TEAM: Markočić, Majetić, Miočević, Babić 2, Sirotković 4, Karner 11(2), Marcelić 21(5), Mario Živković 3, Gregurić 2, Trener: Željko Marić

BEOGRAD: Piperski 4, Prljević 7(1), Knežević 2, Savić, Đoković 8, Milošević 3, Spasojević 2, Radulović 3

MORH TEAM: Osobne 7, slob. 4/2, trice 7,

BEOGRAD: Osobne 10, slob. 2/1, trice 2,

Igrači Beograda koji su u kategoriji M50 viceprvaci svijeta u 2019. na Svjetskom prvenstvu veterana u Finskoj vjerovali su u pobjedu te su i u Kranjskoj Gori po prikazanoj igri u poluzavršnici (pobjeda protiv Vitalca, prošlogodišnjeg pobjednika 43:26) bili favoriti, ali su razbijeni već u prvom poluvremenu, u drugoj četvrtini za prvih 6 minuta MORH je postigao 14:0 i utakmica je bila rješena. Čvrsta obrana svih pet igrača nije dozvoljavala niti jedan slobodan šut, kontru ili ulaz pod koš, a tandem Marcelić, Karner bio je nezaustavljiv.

Ukupna koš razlika 168:101 (+67), što je +17 koševa po utakmici,

POLUZAVRŠNICA

MORH TEAM : BIOGRAD 34:22 (9:2,13:5,6:4,6:11), subota u 20.00 sati

Druga utakmica taj dan, a treća u 24 sata bila je utakmica rješena već u prvom dijelu, čvrstom obranom momčad Biograda je postigla 11 koševa u prve tri četvrtine. Momčad MORHa  smatra se za šutersku momčad, ali ovu utakmicu nije postigla niti jednu tricu što se ne pamti u zadnjih 10 godina.

SKUPINA

MORH TEAM : MARIBOR 54:28 (13:2,17:14,8:5,16:7), petak 08.11. u 19.00 sati.

MORH TEAM: Markočić 4, Majetić 5, Miočević, Babić 15(2), Sirotković 5, Karner 13(2), Marcelić 12(3), Gregurić 2 Trener: Željko Marić

Vrlo dobra momčad Maribora predvođena Potiskom nije imala ni najmanje šanse protiv raspoloženih igrača MORHa koje je predvodio odličnom obranom i realizacijom Željko Babićem (11 skokova, 15 koševa uz 2 trice).

MORH TEAM : FORTUNA, ZG 37:22 (6:8,11:1,13:9,7:4), subota 09.11. u 11.00 sati

MORH TEAM: Markočić 5, Majetić 1, Miočević, Babić 11(1), Sirotković 1, Karner 7, Marcelić 12(1), Gregurić, Trener: Željko Marić

Jutarnja utakmica sa starih konkurenata počela je vrlo nervozno,a momčad Fortunala povela u prvoj četvrtini. Nada u pobjedu nakon niz poraza u zadnje vrijeme nestala je u drugoj četvrtini koja je završila 11:1 za MORHovce koje je predvodio tandem Karner, Marcelić uz ponovo odličnog Babića te srčanog Sirotkovića za kojega nema izgubljene lopte.

KATEGORIJA M45, (igralo se 4x7 min.)

Dvorana Vitranc, nedjelja 10.11.2019., 13.00 sati, Gledatelja 100

MORH TEAM : GORENJSKA 54:49 (2:13, 18:10, 17:15, 17:11)

MORH TEAM: Miroslav Živković 10(1), Ivanišević, Brdar 8, Gregurić, Marcelić 11(2), Baranović 5, Jajtić, Gabrić, Karner 8, Mandić 12(4), Sirotković, Mario Živković, Trener: Marić

GORENJSKA: Golob 2, Mijović 4, Horvat 18(5), Kotnik 7, Štajerc 4, Ovčina 8, Bubnič 6,

MORH TEAM: Osobne 16, slob. 15/13, trice 7,

GORENJSKA: Osobne 18, slob.15/11, trice 6,

Momčad MORH TEAMA ponovila je uspjeh od prošle godine i postala prvak u najboljoj utakmici na turniru punoj napetosti i preokreta. Momčad Gorenjske (SLO) koja je na Europskom veteranskom prvenstvu u Mariboru 2018. bila prvak u kategoriji M40 predvodio je Roman Horvat, Slavko Kotnik i Slavko Ovčina.

Početak utakmice bila je katastrofalna za momčad MORH-a koja je postigla samo 2 koša iz slobodnih bacanja te gubila 11 koševa razlike u prvoj četvrtini. Agresivnom obranom Gorenjska je u potpunosti zaustavila šutere MORHa. U drugoj četvrtini ulaskom lucidnog Miroslava Živkovića u paru s Albertom Karnerom prodorima su otvarali slobodne šuteve za Marcelića i Mandića, a iz čvrste obrane i nekoliko krivih dodavanja Gorenjske slijedili koševi iz kontre i polukontre te je druga četvrtina završila 18:10. U drugom dijelu vodila se borba za svaku loptu, a žestoki tempo su nametnuli igrači MORHa i polako lomili protivnika. Ulaskom Igora Brdara u trećoj četvrtini momčad je dobila dodatnu čvrstinu i snagu te je 3 minute prije kraja utakmice konačno prešla u prvo vodstvo i nije ga ispustila do kraja. Pokušao je Horvat i Ovčina na sve moguće načine preokrenuti rezultat u posljednje dvije minuta ali im iskusni igrači MORH-a to nisu dopustili. Uzornim i sportskim ponašanjem momčad MORH-a bila je primjer kako se igra i bori za svoju momčad. Puno je bilo velikih pobjeda, odlicnih utakmica, ali ova prikazana igra u finalu momčadi MORH-a moze se smatrati primjerom kako se uvijek treba boriti do kraja, kako se nikad ne treba predati, nema odustajanja dok se ne pobjedi protivnička momčad.

SKUPINA A

MORH TEAM : JESENICE 73:27 (22:3, 19:8, 16:5, 16:11), petak 08.11. u 17.00 sati.

MORH TEAM: Miroslav Živković 6, Ivanišević 9(2), Brdar, Perić 13(3), Gregurić 6, Marcelić 9(3), Baranović 4, Jajtić, Gabrić 5(1), Mandić 21(4), Trener: Marić

MORH TEAM : SAMOBOR 67:29 (12:4, 22:7, 13:6, 20:12), subota 09.11. u 12.00 sati

MORH TEAM: Miroslav Živković 7, Ivanišević 2, Brdar 12(1), Perić 7(2), Gregurić 6, Baranović 8, Jajtić, Gabrić 2, Mandić 23(3), Trener: Marić

Nedorasli protivnici koji su se predali već na zagrijavanju te nisu mogli u prvoj četvrtini postići više od 4 koša.

Ukupna koš razlika 194:105 (+89), što je +30 koseva po utakmici,

ZANIMLJIVOSTI

UTAKMICE: 7 utakmica, 7 pobjeda = 100% uspješnosti, igralo se 4x7 min čiste igre

KOŠEVI: postigli 362, primili 206, +156, 22,3 koša po utakmici više od protivnika

SUDJELOVALO:

6 momčadi u kategoriji M45, podjeljeni u 2 skupine, pobjednici skupine igraju završnicu,

9 momčadi u kategoriji M50 podijeljenih u 3 skupine sa 3 momčadi, pobjednici skupina i najbolji drugoplasirani igraju završnicu.

ZAVRŠNICA:

2 momčadi u M45 - Gorenjska (SLO), MORH TEAM (HR), pobjednici skupina

4 momčadi u M50 - Beograd (SRB), Vitalac Split (HR), MORH TEAM (HR) i najbolji drugi Biograd (HR)

IGRAČI: sudjelovalo 17 igrača

M45: Davor Marcelić, Albert Karner, Mislav Ivanišević, Ante Perić, Charles Daniel Mandić, Ivan Baranović, Miroslav Živković, Vlado Gabrić, Igor Brdar, Davorin Gregurić

M50: Saša Majetić, Mario Živković, Željko Babić, Nikša Sirotković, Danijel Markočić, Dražen Miočević, Davorin Gregurić, Davor Marcelić, Albert Karner,

TRENERI: Željko Marić

DOMINACIJA:

U zadnjih godinu dana momčadi MORH TEAM sudjelovala je na 8 turnirima u regiji u kategorijama M40, M45, i M50, ostvario 28 pobjeda za redom, a na tri turnira u 2019. (Vincekovo, Zadar Masters i Kranjska Gora) prvaci sa dvije momčadi u dvije kategorije.

MORH TEAM M50 nije izgubio utakmicu na turnirima od 2015., ostvarivši 25 pobjeda za redom, pobjednci na 7 turnira za redom.

U posljednjih 10 godina (od 2009.) momčadi MORH TEAM-a nastupile su na 49 natjecanja te su osvojili 47 medalje (26 zlatnih, 15 srebrenih i brončanih medalja), samo u ligi Koala 2014. i 2015. nisu bili među prve tri.

Zadnje dvije godine nedostaje nadmetanje sa ponajboljim veteranskim momčadima Pet Bunara i Atlantic Grupe koji više ne sudjeluju na turnirima (Pet Bunara natupali samo na Zadar Masters u mlađoj kategoriji)