Turska i Litva pobjedama vratile mir

Ista špranca.

Rutinskim pobjedama Litve protiv Izraela u Tel Avivu i Turske protiv Velike Britanije u Istanbulu spušteni su zastori na drugi dan Eurobasketa 2017 koji je donio čak 12 utakmica u četiri grada u kojemu su participirale sve reprezentacije, njih 24.

Litva je nanijela drugi poraz Izraelu i prikovala ga za dno ljestvice skupine B zajedno s Ukrajinom.

Litavcima je nakon neplaniranog poraza od Gruzije igrala samo pobjeda. Bio je to uteg koji ih je pritiskao i zbog kojeg smo gledali bolje otvaranje Izraelaca. Ipak na sredini druge četvrtine Litavci bježe na prvu osjetniju razliku (23-30). Domaći se uz bučnu podršku s trtibina do poluvremena približavaju na poen zaostatka 37-38.

U drugom poluvremenu Litva uzima konce igre u svoje ruke. Ponovno bježi na pristojnu, ovoga puta u dvoznamenkastu prednost (39-52). Pred kraj treće četvrtine bili su i na +19 (49-68). U završnih deset minuta držali su Izraelce na distanci od 15 do 20 poena razlike i na kraju slavili 73-88.

Domaćine su predvodili Howell (20), Mekel (18) i Casspi (15), a Litavce Ulanovas (18), Gudaitis (16), Kuzminskas (16) te s double-double učinkom od 11 poena i 10 skokova Valanciunas.

Litva u nedjelju u 17.30 igra protiv Italije, a Izrael hvata slamku spasa protiv Njemačke (20.30 h)

Poredak u skupini pogledajte ovdje.

Ista priča i u Istanbulu. Prevelik pritiska, loše otvaranje Turske, smirivanje igre, preuzimanje kontrole u svoje ruke i rutinska pobjeda bez velikih stresova.

Od 8. minute Turci nisu ispuštali prednost koja se uglavnom kretala između 10 i 20 poena do konačnih 84-70. Kod Britanaca Olaseni (14 skokova) i bivši igrač Zadra Lawrence su zabili po 15, a kod Turske su prednjačili Mahmutoglu s 24 i s Erden s 19 poena.

U ponedjeljak Turska se sastaje sa Srbijom (20 h) , a Velika Britanija s Latvijom (13.15 h).