Budućnost nadoknadila deset poena zaostatka u zadnje dvije minute i "otela" pobjedu u Krešinom domu

Autor: Saša Ćirić Photo: ABA liga (Šime Zelić)

Ljepotica sezone s tužnim završetkom.

Budućnost VOLI je u sedmom kolu AdmiralBet ABA lige u Krešinoj dvorani svladala Zadar rezultatom 103-104.

Prošlo je dvanaest dana od velike Zadrove pobjede nad Crvenom zvezdom u Beogradu. Odmah nakon završetka te utakmice sa svih strana se moglo opipati bilo zadarskog navijačkog korpusa, koji je nakon poduže vremenske distance počeo disati kao jedno. Bilo je jasno - Krešin dom će u susretu s podgoričkom Budućnosti biti poprilično pun. Nešto manje od sat vremena prije utakmice broj prisutnih u dvorani premašio je onaj od srijede, kada je na utakmici HT Premijer lige Zadar - Gorica prisustvovalo petstotinjak ljudi.

Kao i u tom susretu, Danijel Jusup nije mogao računati na Sanija Čamparu i Leona Šantelja, pa je bilo jasno da će rotacija u dvoboju s fizički impresivnom crnogorskom momčadi biti "srezana" na svega sedam iskusni(ji)h igrača.

Počelo je spektakularno, po tri trice na svakoj strani za početnih 9:9. Prvi poen pod košem djelo je oporavljenog i iznimno motiviranog Luke Božića, koji je htio dokazati svom bivšem klubu da ga se olako odrekao. Zadrani su ostali vjerni svom stilu igre, bez imalo straha ili respekta prema višestruko skupljem protivniku. Agresivna obrana domaće momčadi s puno udvajanja natjerala je Crnogorce na čak pet izgubljenih lopti u prvih deset minuta. Kada na to dodamo sjajnih 5-9 za tricu i nepogrešivih 7-7 s linije slobodnih bacanja, 26-15 nakon prvih deset minuta igre ne djeluje kao iznenađenje, već i kao premala razlika u odnosu na prikazano na terenu.

Iako su igrači Vladimira Jovanovića u drugoj dionici donekle pohvatali konce, inspirirana momčad Zadra uspjela je zadržati šutersku formu te na poluvrijeme otići s +9 (52-43). Sve je išlo po Jusupovom planu, čak su se igrači u skraćenoj rotaciji uspjeli sačuvati problema s prekršajima (svega osam u prvih dvadeset minuta). No, zabrinjavajuć je bio podatak o svega 36% šuta za dvicu, a trebalo je imati plan B u slučaju da šut stane.

Budućnost je na poluvremenu izvukla jokera iz rukava. Aleksandar Lazić, koji je u prvom poluvremenu imao tek jedan neuspješan pokušaj iz igre za šest minuta igre, izašao je iz svlačionice s namještenim ciljnikom. Njegove dvije trice i dvica, skupa s polaganjem Petra Popovića, u zbroju su generirale crnogorskoj momčadi 11 poena u manje od tri minute, pa je Jusup morao brzo reagirati s minutom odmora. Iako je hitronogi Trae Bell-Haynes smanjio na svega dva poena zaostatka (57-55) pola minute kasnije, taj time-out je usporio goste i dao vremena Zadranima da se konsolidiraju. Krajem treće četvrtine kreće novi nalet domaćih, koji na krilima kapetana Ramljaka, Jordana i Drežnjaka još jednom uspijevaju "otresti" Podgoričane i odvojiti se na +11 (81-70).

Kao i u trećoj, početne minute posljednje četvrtine opet pripadaju Budućnosti. Cameron Reynolds i Bell-Haynes ubacuju osam poena u nepunih minutu i pol (81-78) i Jusup mora potrošiti svoj drugi time-out u drugom poluvremenu. U iduće tri minute gledamo pat poziciju u kojoj niti jedna momčad ne uspijeva usmjeriti vodu na svoj mlin. Odvajanje Zadra kreće u 35. minuti, sve kockice se pomalo slažu na svoje mjesto. Gosti zbog petog prekršaja ostaju bez Jagodića-Kuridže i Atića, a nervozna klupa konstantnim pritiscima radi kontraefekt pa je u drugom poluvremenu u dva navrata "nagrađena" tehničkim pogreškama. Vukao je u tim trenucima Božić poput lokomotive, probijao obranu i pronalazio put do koša bez većih problema. Jedan od ključnih trenutaka susreta dogodio se nešto više od dvije minute prije kraja. Božić je izvukao koš uz prekršaj, ali je preemotivnom reakcijom priskrbio sebi i tehničku pogrešku. Reynolds je pogodio svoje bacanje, nakon njega Božić svoje dodatno. Rezultat? 102-92, 2:12 do kraja. To je to? Treba možda početi razmišljati i o eventualnoj koš-razlici u slučaju guste završnice u Podgorici? Jovanović zove minutu odmora, svoju posljednju. Ide na sve ili ništa i nada se prilici za pobjedu ako se sve karte poslože. Bell-Haynes ekspresno ubacuje za 102-94. Nema panike, ima do kraja više od dvije minute. S druge strane bezidejna akcija Zadra rezultira neuspješnim pokušajem za tricu Arijana Lakića. Bell-Haynes iznuđuje faul Žganeca i ubacuje oba bacanja za 102-96. Nema problema, do kraja je jedva 80 sekundi. Zadrani opet idu na dugi napad i dolaze do dobre situacije, prekršaj na Jordanu. Ako pogodi samo jedno, Zadar ima tri posjeda prednosti i teško da to može ispustiti. Tako i biva, Jordano pogađa za 103-96, nema panike. Ma samo je 55 sekundi do kraja, sve je pod kontrolom. Ili nije? Brza kontra za Popovića, polaganje za 103-98. Vrijeme? Sve sporije teče, 52 sekunde do kraja. Božić na drugoj strani promašuje, gosti dolaze do lopte ali petljaju u organizaciji kontre i poklanjaju Zadranima još jednu priliku za zatvaranje utakmice. Drežnjak se sjurio prema obruču, ali promašuje iz kontakta. Do kraja je tridesetak sekundi, Crnogorci moraju ići na brzi ubačaj. Zadrani ne rade prekršaj, a lopta dolazi do raspoloženog Reynoldsa. Amerikanac pogađa tricu dvadesetak sekundi prije kraja (103-101). Zadar ima minutu odmora, ali Jusup je ne koristi. Slično kao gosti maločas, Zadrani gube loptu u svojoj polovici i daju gostima priliku za produžetak ili pobjedu. Lopta još jednom dolazi do Reynoldsa, on se diže na tricu i... Pogađa! Nevjerojatno, prvo vodstvo gostiju sedam sekundi prije kraja (103-104). Šok u dvorani, nitko ne može vjerovati što se upravo dogodilo. Jusup zove minutu odmora i crta novu akciju za Božića. Podgoričani ga zatvaraju i primoran je u posljednji trenutak proslijediti loptu ka Žganecu, koji ne pogađa s distance. Veliko slavlje i utrčavanje u teren gostujuće klupe i stručnog stožera, šok i nevjerica na tribinama. Budućnost se nije predavala niti u jednom trenutku, Zadar je igrao svoju igru 38 minuta i u posljednje dvije išao ziheraški, što mu se obilo o glavu. Domaću momčad može eventualno razveseliti činjenica da je Luka Božić, kao nesuđeni MVP mjeseca listopada, napokon dobio sudački respekt koji kao jedna od najvećih zvijezdi ABA lige nedvojbeno zaslužuje. To se čak nije ogledalo u nekakvim nepostojećim faulovima koje je dobio "na ime", već u najjednostavnijoj činjenici da su mu suci napokon počeli svirati i neke prekršaje koje do jučer možda i ne bi dobio, a postojali su. Gotovo 4500 gledatelja moglo je, izuzev konačnog rezultata, iz Krešinog doma izaći zadovoljno. Nešto se lijepo dešava na Višnjiku, i to jedan poraz ne može umanjiti. Igrači Zadra su na kraju dobili zasluženi pljesak, a navijači su ih uspjeli izvući "na bis" i još jednom im zahvaliti na izvrsnim partijama koje pružaju.

Najefikasniji u redovima domaće momčadi bili su Božić (34 poena, 7 skokova, 6 asistencija), Jordano (23 poena), Davis (13 poena) i Drežnjak (12 poena, 7 skokova), dok su kod gostiju prednjačili Bell-Haynes (28 poena, 5 skokova, 5 uk. lopti), Reynolds (19 poena, 9 skokova) i Popović (16 poena).