Uljarević poklonio loptu Mavri i pobjedu Zadru

Autor: Saša Ćirić Photo: KK Zadar - Šime Zelić

Posljednji dvoboj desetog kola domaćeg prvenstva.

Zadar je na domaćem terenu svladao Goricu u susretu 10. kola HT Premijer lige rezultatom 82-81.

Iako je Gorica u iznimno turbulentnom razdoblju - u vrlo kratkom periodu su ostali bez trenera Sesara i nekoliko talentiranih igrača poput Davora Konjevića i Tomislava Cvitkovića - Bože Radoš i njegovi igrači nisu namjeravali u Zadru prodati jeftino svoju kožu. Domaći su otvorili susret s nekoliko iznimno kvalitetnih akcija, pa je nakon nekoliko minuta na semaforu svijetlilo 10-2. Ali, da bi malobrojne okupljene gledatelje održali budnima, košarkaši Zadra su u nastavku odlučili zakomplicirati vlastiti život. Niz nevjerojatnih grešaka u dodavanjima otvarao je Goričanima prilike za mnoštvo lakih poena, što su gosti objeručke prihvatili. Uz to su iznimnu koncentraciju u finiširanju pod obručem pokazali centri Gorice Dino Cinac i Marko Baković, pa se na poluvrijeme otišlo sa šest poena prednosti za gostujuću momčad (37-43). Nisu Zadrani imali rješenja za igru gostiju niti u početnim minutama treće dionice, pa je u 27. minuti Gorica otišla na najviših +10 (50-60). Vladimir Anzulović je pozvao minutu odmora i odrješito zatražio od svojih igrača maksimalan angažman na oba kraja terena. Uslijedilo je najbolje razdoblje igre Zadrana, koji su na prijelazu s treće u četvrtu četvrtinu napravili seriju 14-1 i otišli na +3 (64-61). Ipak, momentum je izgubljen jednom dvojbenom odlukom glavnog suca Krunoslava Peića, koja je potpuno razbjesnila domaćeg stratega. Anzulović je dobio tehničku grešku za ulazak u teren i glasno neslaganje sa sudačkim kriterijem, što su Goričani iskoristili za psihološku rekuperaciju i povratak u susret. Slijedi razdoblje rezultatske neizvjesnosti, a važni trenuci dolaze u posljednje dvije minute. Motivirani Karlo Uljarević pogađa dva slobodna bacanja stotinu sekundi prije kraja za +5 Gorice (74-79) i činilo se u tim trenucima da domaći ne mogu naći pravi način za čupanje iz problematične situacije. Cinac na drugoj strani svojim petim prekršajem faulira Zadrovog kapetana Dominika Mavru, koji realizira prvo i promašuje drugo bacanje. Odbijenu loptu Aleksandra Bursaća hvata najbolji igrač Zadra u današnjoj utakmici Martin Junaković, koji pogađa dalekometnu tricu za minimalan zaostatak domaćih (78-79). Baković u idućem napadu zakucava, a Junaković na drugoj strani iznuđuje Bakovićev faul i pogađa oba slobodna bacanja. U posljednju minutu se ušlo s rezultatom 80-81 i neizvjesna završnica je bila neminovnost. Uljarević promašuje šut, ali lopta se odbija u aut od nekog od zadarskih igrača. U ponovljenoj akciji lopta još jednom dolazi do bivšeg igrača Zadra, koji neobjašnjivo dodaje loptu točno u Mavrine ruke, koji pokreće kontru iz koje Justin Carter polaže na minimalnu prednost domaćih. Do kraja je ostalo 25 sekundi i Radoš zove minutu odmora. Odlučuje se za ubacivanje lopte ispod svog koša, što Goričanima daje puni napad i priliku za pobjedu. Anzulović se odlučio braniti, pa je individualnom akcijom Kapusta pokušao poentirati. Nije mu pošlo za rukom, lopta se odbila u aut. Zadrani su nakon nove minute odmora lukavo ubacili loptu u igru na Bursaća, koji je pustio da iscuri nešto manje od dvije sekunde preostalog vremena, te je slavlje domaće momčadi moglo početi.

Najefikasniji u domaćim redovima bili su Junaković (20 poena, 5 skokova, 6 asistencija), Drežnjak (18 poena) i Carter (13 poena, 7 skokova), dok su kod gostiju prednjačili Baković (19 poena), Uljarević (16 poena), dok su Kalajžić i Cinac dodali po 12.