Košarka u kolicima
Zagreb regionalnu ligu otvorio pobjedom i porazom

Autor: BB.hr

NLB Wheel liga

Turnirom u Zagrebu započela je 16. sezona NLB Wheel lige. KIK Zagreb pokazao se kao dobar organizator natjecanja, a natjecateljski su ostvarili po jednu pobjedu i poraz.

Šesnaestu sezonu lige otvorili su su KKK Singidunum Beogradi KIK Zmaj Gradačac

Beograđani nisu imali previše šanse protiv prošlosezonskih prvaka i već su na poluvremenu gubili s 14:30. Konačan rezultat uvodne utakmice bio je 42:52. U drugom susretu snage su odmjerili KKI Zagreb i KKK Singidunum. Domaćini, pojačani Nijemcem Sebastianom Magenheimanom, morali su u prvom poluvremenu priznati premoć Beograđanima (27:37). Ali u košarci je sve moguće. Hrvati su u drugom poluvremenu napravili preokret te krajem treće četvrtine izjednačili i poveli te na kraju slavili 55:53.

U trećoj utakmici pod koševima susreli su se Parasport Slovenija i KIK Zmaj. Prošlosezonski prvaci iz Gradačca odigrali su lošiju partiju, ali je zato pojačana slovenska momčad s talijanskim košarkašem Nicolom Favrettom odigrala vrlo dobro. Potvrđuje tome i rezultat prvog poluvremena (44:28). Slovenci su u drugom poluvremenu vodili već s više od 20 razlike, nakon toga su malo posustali, ali su u prvoj utakmici nove sezone slavili rezultatom 71:55.

Prvo kolo u Zagrebu kompletirali su KKI Zagreb i Parasport Slovenija. U prvom poluvremenu dvije su se momčadi izmjenjivale u vodstvu, no u posljednjim je minutama Parasport je ipak došao do vodstva  (23:27). U drugom dijelu Parasport je većinu vremena vodio i zasluženo slavio rezultatom 49:59. I tako je Parasport Slovenija prvo kolo odigrao bez poraza.

“U sezonu smo krenuli onako kako smo htjeli. U prvoj utakmici protiv prošlogodišnjeg pobjednika lige do poluvremena smo napravili razliku i mirno priveli utakmicu kraju. U drugom susretu nismo igrali najbolje, ali smo svejedno vodili praktički cijeli susret protiv domaćih i na kraju se zasluženo veselili pobjedi. Posebno me veseli kolektivna igra u napadu, u prvom susretu imali smo čak pet dvoznamenkastih igrača, a u drugom četiri. Ne volim govoriti o pojedincima, ali ovoga puta moram istaknuti triple double Milana Slapničara u prvoj utakmici i doprinos centra Nicole Favretta koji je stavio točku na sjajnu igru naših krilnih košarkašica," rekao je nakon turnira slovenski izbornik Žiga Kobaševič.

Turnir NLB Wheel lige, 1. kolo, 5.11.

KKK Singidunum CZ – KIK Zmaj 42:52 (2-20, 12-10, 12-16, 16-6)
KKK Singidunum CZ: Maksimović 4 (2 sk), Vezmar (4 sk), Čirković 11 (9 sk, 2 sk), Vukašinović 6 (3 sk), Mitrović, Jeremić 19 (7 sk, 6 as), Makulović 2.
KIK Zmaj: Mulić 13 (9 sk, 7 as), Joskimović, Kunić, Halilović 2, Mujanović, Imširović 6 (8 sk, 4 as), Rosuljaš 19 (4 sk), Mahovac 8 (9 sk), Halilović E., Majstorović 4 (4 sk, 2 as).

KKI Zagreb – KKK Singidunum CZ 55:53 (16-21, 11-16, 14-3, 14-13)
KKI Zagreb: Franjul 25 (9 sk, 2 as), Bastalić 2, Vujica, Bračanov 2 (2 sk), Sokolović 6 (3 sk), Megenheim 14 (6 sk, 8 as), Pešić (2 sk, 6 as) , Čabraja, Žagar 6 (2 sk, 5 as), Hromin.
KKK Singidunum CZ: Maksimović 4 (8 sk, 3 as), Vezmar 3 (2 sk), Čirković 13 (15 sk, 5 as), Vukašinović 6 (5 sk), Mitrović 6, Jeremić 21 (4 sk, 3 as) , Makulović 2.

Parasport Slovenija – KIK Zmaj 71:55 (22-15, 22-13, 15-16, 12-11)
Parasport Slovenija: Kuduzović 15 (7 sk, 2 as), Lokar (2 sk, 3 as), Ceglar, Musić 12 (6 sk, 5 as), Bojanec, Gračnar, Favretto 14 (18 sk, 1 as), Škorjanc 20 (2 sk, 6 as), Slapničar 10 (3 sk, 5 as).
KIK Zmaj: Mulić 15 (8 sk, 4 as), Joskimović, Kunić, Halilović 1, Mujanović, Imširović 5 (6 sk, 9 as), Rosuljaš 11 (8 sk, 2 as), Mahovac 17 (4 sk), Halilović E. 2, Majstorović 4 (2 sk, 3 as).

KKI Zagreb – Parasport Slovenija 49:59 (10-11, 13-16, 14-17, 12-15)
KKI Zagreb: Franjul 12 (8 sk, 4 as), Bastalić, Bračanov 2 (3 sk), Sokolović 5 (7 sk, 2 as), Megenheim 13 (4 sk, 5 as), Pešić (3 sk), Baliga, Žagar 13 (2 sk, 2 as), Chromin 4 (2 sk).
Parasport Slovenija: Kuduzović 15 (5 sk, 2 as), Lokar, Ceglar 1, Musić 10 (4 sk, 7 as), Bojanec, Gračnar, Favretto 4 (12 sk), Škorjanc 15 (6 sk), Slapničar 14 (12). sk, 10 as).

Turnir NLB Wheel lige, 2. kolo, Beograd, 10.12.
KKK Singidunum CZ – KK OSI Paramont (11.30)
KIK Zmaj Gradačac – KKI Vrbas (13.15)
KKI Zagreb – KK OSI Paramont (15.00)
Parasport Slovenija – KKK Singidunum CZ (16.45)

Šest ekipa, pet zemalja

U ovoj, 16. sezoni 2023-2024, u NLB Wheel ligi natječe se šest ekipa iz pet zemalja. U organizaciji Saveza paraplegičara Slovenije, KK OSI Paramont (Crna Gora), KKK Singidunum Crvena zvezda (Srbija), KKI Vrbas i KIK Zmaj Gradačac (Bosna i Hercegovina), KKI Zagreb (Hrvatska) i Parasport Slovenija (Slovenija). KIK Zmaj brani naslov prvaka NLB Wheel lige, dok su KK OSI Paramont i KKI Vrbas bili slobodni u prvom kolu.
U 16. sezoni lige nastupaju i kvalitetni igrači iz drugih europskih zemalja, a konkurencija će biti jedna od najjačih u posljednjih nekoliko godina.

Suradnja s ABA ligom

I ovoga puta očekuje se bliska suradnja s ABA ligom koja podržava košarkaše u invalidskim kolicima, a na turnirima će sudjelovati i košarkaši iz pojedinih klubova ABA lige. Košarkaši Josip Batanić (Cedevita Junior) i Tomislav Buljan (Cibona) obavili su ždrijeb kojim su sportska kolica donacije NLB d.d. pripala Radmili Baranin (KK OSI Paramont) i Kristijanu Čabraji (KKI Zagreb).

Natjecanje organizira Savez paraplegičara Slovenije.