Dario Šarić pod bor dobio pobjedu nad Knicksima

Na Božić smo u NBA ligi vidjeli pet sjajnih utakmica.

Šarićevi Sixersi slavili su u „Velikoj Jabuci“. U derbijima Warriorsi su bili bolji od Cavsa, Wizardsi od Celticsa i Thundersi od Rocketsa, dok su Wolvesi u posljednjoj četvrtini slomili oslabljene Lakerse.

New York Knicksi (17-16) u Madison Square Gardenu poraženi su sa 98-105 od Philadelphia 76ersa (15-18). Bila je to utakmica u kojoj se nijedna momčad nije uspijela odvojiti. Domaćin je najveću prednost imao pred kraj prve četvrtine kod rezultata 20-13. Sixersi do poluvremena dolaze u vodstvo, no ono nije prelazilo +7, a u posljednju četvrtinu gosti ulaze sa +4. Osam minuta prije kraja Sixersi vode 89-81, no Knicksi serijom 8-0 izjednačuju. Sixersi odgovaraju svojom serijom 7-0 kojom dolaze do prednosti koju do kraja utakmice uspijevaju očuvati. Kod Sixersa najbolji Joel Embiid (25k, 2/3trica, 16s, 3a, 3bl), JJ Redick (24k, 4/8trica, 6s, 2uk.l) i rezervist TJ McConnell (15k, 2/4trica, 5s, 4a, 2uk.l). Naš Dario Šarić je ubacio 10 poena uz 3 skoka i asistencije, no imao je vrlo loš šuterski dan (4/15 iz igre, 0/6 trica). Kod Knicksa sjajan je bio Turčin Enes Kanter (31k, 22s) koji je tako postao četvrti igrač u NBA povijesti koji je na Božić ostvario utakmicu sa 30 koševa i 20 skokova pridruživši se legendama Wiltu Chamberlainu, Billu Russellu i Bobu Lanieru. Uz Kantera solidni su bili i Latvijac Kristaps Porzingis (22k, 7s, 5bl) te Courtney Lee (20k, 2/4trica, 3s, 2uk.l). Knickse je pokopao loš šut za tricu 4/15.

U reprizi prošla tri finala Golden State Warriorsi (27-7) su u samoj završnici sa 99-92 svladali Cleveland Cavalierse (24-10).  Gosti su u prvoj četvrtini imali +7, no na poluvrijeme se odlazi sa prednošću Warriorsa 46-44. Warriorsi su gotovo čitavo vrijeme vodili, a najveću prednost imali su 5 minuta prije kraja kad su poveli 90-81. No Cavsi serijom 11-2 dolaze do izjednačenja. Kod 92-92 Warriorsi hvataju napadački skok i Klay Thompson zabija tricu za 95-92. Tad Kevin Durant u dva uzastopna napada zaustavlja LeBrona Jamesa, a Thompson ubacuje četiri slobodna bacanja za konačnih 99-92. Kod pobjednika najbolji Kevin Durant (25k, 7s, 3a, 2uk.l, 5bl), Klay Thompson (24k, 4/7trica, 7s) i sa triple-doubleom Draymond Green (12k, 12s, 11a, 2uk.l).  Tako se Draymond Green pridružio Oscaru Robertsonu, Johnu Havliceku, Billyu Cunninghamu, LeBronu Jamesu i Russellu Westbrooku kao šesti igrač koji je upisao triple-duble na Božić. Warriorsi imaju skor 20-0 kad Green ima takav učinak. Kod Cavsa koji su iz igre šutirali blijedih 31,8% najbolji Kevin Love (31k, 6/11trica, 18s, 2uk.l), dok je ispod svojih mogućnosti odigrao LeBron James (20k, 6s, 6a), no uz loš šut 7/18 i 7 izgubljenih lopti. Naš Ante Žižić nije ulazio u igru.

Boston Celticsi (27-10) na svom su parketu u reprizi prošlosezonskog polufinala Istoka sa 103-111 poraženi od Washington Wizardsa (19-15). Gosti su vodili gotovo čitavu utakmicu da bi Celticsi sredinom posljednje četvrtine poveli 95-90. No umjesto da tad dokrajče protivnika, Celticsi prave nekoliko početničkih pogrešaka u nizu i Wizardsi rade seriju 12-0 kojom praktički rješavaju utakmicu. Tako su Wizardsi preuzeli ulogu Grincha u prvoj domaćoj Božićnoj utakmici u povijesti Celticsa. Odlučile su dvije stvari, napadački skok (14-8 za Wizardse) i i izgubljene lopte (8-16 za Wizardse). Kod pobjednika najbolji John Wall (21k, 5s, 14a), Bradley Beal (25k, 8s), Otto Porter Jr (20k, 3/5šut, 6s) i sa klupe Kelly Oubre Jr (16k, 5s). Kod Celticsa najbolji Terry Rozier (16k, 4/6trica, 7s), rookie Jayson Tatum (20k, 7/9šut, 2/2trica, 3s) i Al Horford (12k, 2/2trica, 7s, 6a, 2bl), dok je ispod svojih mogućnosti odigrao Kyrie Irving (20k, 4s, 5a).

Oklahoma City Thundersi (19-15) su bili bolji od Houston Rocketsa (25-7) rezultatom 112-107. Prve tri četvrtine bile su vrlo izjednačene čemu svjedoći i rezultat 88-88 sa kojih se ušlo u posljednju dionicu. U posljednju minutu i pol ušlo se sa prednošu Thundersa 110-107. Rocketsi su imali par šansi, no prvo su promašili oba slobodna bacanja (Capela), zatim su promašili tricu (Ariza), da bi im potom domaćin blokirao tricu (Harden). To kažnjava domaćin kad Andre Roberson ubacuje za 112-107 samo 21 sekundu prije kraja što je bio i konačan rezultat. Kod pobjednika odlična čitava startna petorka; Russell Westbrook (31k, 6s, 11a, 3uk.l), Paul George (24k, 4/7trica, 5s, 4a), Carmelo Anthony (20k, 2/4trica, 5s), Steven Adams (15k, 7/9šut, 10s, 3bl) te Andre Roberson (8k, 4s, 5a, 4uk.l, 2bl). Kod Rocketsa koji su igrali bez sjajnog Chrisa Paula, sa kojim u sastavu imaju skor 15-1, najbolji James Harden (29k, 8s, 14a, 2uk.l), Clint Capela (19k, 10s, 2uk.l), Trevor Ariza (20k, 4s), Eric Gordon (20k, 3s) i Ryan Anderson (11k, 5s).

Los Angeles Lakersi (11-21) na svom su parketu sa 104-121 poraženi od Minnesota Timberwolvesa (21-13). Gosti su dobili prvu četvrtinu 29-20, no Lakersi su već do poluvremena anulirali tu prednost. Sredinom treće četvrtine gosti ponovo odlaze na +9, no uporni Lakersi se vraćaju i u posljednju dionicu ulaze sa samo -3. Lakersi početkom posljednje četvrtine dolaze i do vodstva, no Wolvesi odgovaraju serijom 13-0. Tom serijom Wolvesi po prvi puta dolaze do dvaznamenkaste prednosti i bez ikakvih problema zadržavaju ju do kraja. Kod Wolvesa raspoložena prva petorka Jimmy Butler (23k, 5s, 8a, 2uk.l), Taj Gibson (23k, 11/13šut, 9s), Karl-Anthony Towns (21k, 10s, 4bl), Andrew Wiggins (16k, 4s, 5a) i Jeff Teague (6k, 7s, 10a, 2uk.l), dok je sa klupe ubojit bio veteran Jamaal Crawford sa 19 poena u 19 minuta. Kod Lakersa koji su igrali bez ozlijeđenih Brandona Ingrama, Lonzo Balla i Brooka Lopeza najbolji rookie Kyle Kuzma (31k, 6/11trics, 3s, 4a, 2uk.l). Kuzma je tako postao prvi rookie od LeBrona Jamesa koji je na Božić postigao više od 30 poena, a ujedno je postao i prvi rookie Lakersa od Magica Johnsona koji je u jednoj sezoni imao barem tri utakmice sa 30 poena. Uz Kuzmu raspoloženi su bili i Jordan Clarkson (17k, 6s, 7a, 4uk.l) te sa klupe Julius Randle (16k, 7/10šut, 7s).