Lonzo Ball oborio rekord LeBrona Jamesa i ušutkao kritičare

U bogatom rasporedu sa 11 utakmica naš Dario Šarić je bio solidan u uvjerljivom porazu Sixersa kod aktualnih prvaka.

Mladi playmaker Lakersa oborio je 14 godina star NBA rekord, dok su Bullsi u San Antonio stradali sa čak 39 koševa razlike.

GOLDEN STATE – PHILADELPHIA 135 – 114

Nakon lošijeg ulaska u sezonu, košarkaši Warriorsa uhvatili su svoj ritam i ponovo igraju na šampionskoj razini. Protiv Sixersa su se mučili do poluvremena kojeg su dobili sa košem razlike. U trećoj četvrtini kreće njihov uragan. Lakoćom odlaze na +16 i do kraja utakmice tu razliku još povećavaju. Bili su iznimno šuterski raspoloženi (58,5% iz igre, 51,9% trica, 96,2% sl.bacanja). Najefikasniji je bio povratnik Kevin Durant (29k, 5s, 4a, 2uk.l, 2bl). Klay Thompson je dodao 23 koša, a raspoloženi su bili i Steph Curry (22k, 4s, 9a) te Draymond Green (10k, 10s, 7a, 2uk.l, 5bl). Sixersi su imali sedmoricu dvocifrenih. Sa 17 koševa najefikasniji je bio JJ Redick, a solidni su bili i Dario Šarić (14k, 3s, 3a) i Ben Simmons (13k, 6s, 8a), dok je podbacio Joel Embiid (12k, 7s) sa šutem 4/11 i 7 izgubljenih lopti. Warriorsi dijele prvo mjesto Zapada sa Rocketsima skorom 10-3, dok su Sixersi na 6-6.

HOUSTON – MEMPHIS 111 – 96

Rocketsi su poveli 9-0 i 28-10 i čitavo vrijeme kontrolirali utakmicu. U posljednju četvrtinu ušli su sa +23 i gosti su uspijeli tek malo smanjiti rezultat. Rocketsi su ubacili 16, a Grizzliesi samo 6 trica i tu je jedan od ključeva pobjede. Pri domaćinu ponovo najbolji James Harden (38k, 4s, 8a). Napadačku pomoć imao je u Ericu Gordonu (26k, 6/11 trica), a obrambenu u Clintu Capeli (7k, 14s, 3a, 2uk.l, 3bl). Kod gostiju ponovo najbolji njihov šesti igrač Tyreke Evans (22k, 5s, 6a, 3uk.l), no sa indisponiranim Marcom Gasolom (15k, 9s, 6/15 šut) i Mikeom Conleyem (12k, 5a, 4/11 šut) nisu mogli ugroziti odlične Rocketse. Rocketsi su na skoru 10-3 i sa Warriorsima dijele vrh Zapada, dok su Grizzliesi na 7-5.

PHOENIX – MINNESOTA 118 – 110

Gosti su u utakmicu ušli kao veliki favoriti. Krajem prve četvrtine napravili su seriju 14-2 i došli do vodstva. Održavali su ga i u posljednju četvrtinu ušli sa +3. Imali su i +7, no domaćin serijom 10-0 dolazi u vodstvo. Wolvesi ponovo okreću vodu na svoj mlin i vode 103-97. Tad Sunsi rade novu veliku seriju 14-0 i stižu do nenadoknadive prednosti. Wolvese je pobjede koštao katastrofalan šut za tricu (4/20). Kod Sunsa sjajan je bio dvojac Devin Booker (35k, 9s, 6a) / TJ Warren (35k, 6s), a utakmicu sezone odigrao je i mladi Marquese Chriss (13k, 7s, 5bl). Pri poraženim Wolvesima najefikaniji sa 27 koševa Andrew Wiggins. Vrlo dobar je bio i Jimmy Butler (25k, 7s, 5a), double-double učinke upisali su Karl-Anthony Towns (17k, 12s) i Taj Gibson (16k, 11s), no odigrali su loše u obrani i upisali iznenađujući poraz. Wolvesi su nakon ovog poraza pali na skor 7-5, dok su Sunsi na 5-9.

UTAH – BROOKLYN 114 – 106

Netsi su vodili 25-20, no tad Jazz radi seriju 25-4 i dolazi do velike prednosti. Netsi minutu prije kraja uspijevaju stići do samo -4, no rookie Donovan Mitchell sa četiri uzastopna koša prelama utakmicu. Utah je igrala bez ozlijeđenog prvog centra Rudya Goberta, a njega je sjajno zamijenio Derick Favors (24k, 12s, 2bl). Sjajan je bio Mitchell (26k, 3s, 3a), a s klupe je 19 košeca dodao Rodney Hood. Kod Netsa najbolji playmaker DeAngello Russell (26k, 6s, 3a), no tri minute prije kraja se ozlijedio i njegov daljnji status za zasad upitan. Uz Russella solidni su bili Rondae Hollis-Jefferson (19k, 6s, 3a) i DeMarre Carroll (15k, 7s). No, nije bilo dovoljno i Netsi su pali na skor 5-8, dok je Utah na 6-7.

DENVER – ORLANDO 125 – 107

Dvoboj Nuggetsa i Magica trebao je biti izjednačen dvoboj vrlo sličnih momčadi. No, ništa od toga. Domaći su već nakon prve četvrtine imali +16, na poluvremenu +23, i njihova prednost i pobjeda ni u jednom trenutku nisu bili ni u najmanjoj opasnosti. Nuggetsi su dobili skok 50-36, te je to uz šut iz igre od 53% bilo ključ uvjerljive pobjede. Najefikasniji je bio mladi playmaker Jamal Murray (32k, 6/9 trica, 4s). Utakmicu sezone odigrao je Will Barton (26k, 9s, 5a) a odlične all-around utakmice odigrali su Paul Millsap (16k, 8s, 8a, 2bl) i Nikola Jokić (12k, 17s, 9a, 4uk.l). Kod Magica najefikasniji igrači s klupe, Mareesee Speights sa 19 i Jonathan Simmons sa 18 koševa. Francuz Evan Fournier dodao je 18 koševa, dok je podbacio Nikola Vučević (8k, 4/12 šut, 6s) kojeg je nadigrao njegov imenjak Jokić. Nakon ove utakmice obje momčadi su na istovjetnom skoru 8-5.

MILWAUKEE – LA LAKERS 98 – 90

Košarkaši Bucksa bili su umorni nakon jučerašnje velike pobjede u San Antoniu, no skupili su dovoljno snage da protiv Lakersa opravdaju ulogu favorita. Na poluvremenu je bilo samo +2 za Buckse, da bi u posljednju četvrtinu ušli sa +10. Tu prednost su lakoćom održali i Lakersi se nisu približili na manje od 7 koševa zaostatka. Lakersi su bili bolji u skoku, obje momčadi su podjednako loše šutirale iz igre. Gosti za svoj poraz mogu kriviti čak 10 izgubljenih lopti više, i čak 15 promašenih slobodnih bacanja. Kod domaćina po običaju najbolji Giannis Antetokounmpo (33k, 15s, 3a), a s klupe je odlično odreagirao lanjski rookie godine Malcolm Brogdon (16k, 3s, 3a, 3uk.l). Kod Lakersa najbolji dvojica rookiea, Lonzo Ball (19k, 11s, 13a, 3uk.l, 4bl) i Kyle Kuzma (21k, 11s), dok je s klupe odličan bio Julius Randle (17k, 9s). Bucksi su sad na skoru 6-6, dok su Lakersi pali na 5-8.

DALLAS – CLEVELAND 104 – 111

Da su stvari normalne, ovu utakmicu bi Cavsi lakoćom dobili 20-tak koševa razlike. No momčad iz Clevelanda nikako da uhvati pravi ritam. I u Dallasu su izgledali loše. Na poluvremenu su i gubili tri koša razlike. Odličnom trećom četvrtinom dolaze do solidne prednosti. No umjesto da prelome skromnog domaćina u posljednju minutu ulaze sa samo +2. U toj minuti pogađaju 7 od 8 slobodnih bacanja i dolaze do pobjede. Pobjeda im je bitna, no osim nje navijači Cavs nemaju s čim biti zadovoljni. Kod Cavsa najbolji Kevin Love (29k, 15s, 3a) i LeBron James (19k, 11s, 4a), dok su kod damoćina najbolji bili Harrison Barnes (23k, 12s) i rookie Dennis Smith Jr (21k, 5s, 7a, 2uk.l, 2bl). Njemačka legenda Dirk Nowitzki dodala je 14 koševa i 5 skokova. Cavsi su stigli do skora 6-7, dok su Mavsi sa 2-11 i dalje najgora momčad lige.

SAN ANTONIO – CHICAGO 133 – 94

Utakmica je od samog početka ličila na igru mačke i miša i ogromna razlika u kvaliteti bila je itekako vidljiva. Prvu četvrtinu Spursi su dobili 37-15, vodili su i preko 40 koševa razlike i ovo je za njih bio tek malo jači trening. Spursi su imali briljantnu šutersku večer. Iz igre su šutirali 60%, tricu briljantnih 18/27 (66,7%) a imali su i čak 33 asistencije. Tipična Spurs košarka trenera Gregga Popovicha. Čak 8 igrača Spursa je postiglo barem 13 koševa, a najbolji od najboljih je bio neuništivi Katalonac Pau Gasol (21k, 10s, 4a). Kod razbijenih Bullsa sa po 17 koševa najefikasniji su bili Robin Lopez i Bobby Portis. Spursi su sad na skoru 8-5, a Bullsi na 2-9.

NEW YORK – SACRAMENTO 118 – 91

U sastav Knicksa vratio se Kristaps Porzingis i njihova pobjeda nad skromnim Kingsima nije ni u jednom trenutku bila upitna. Nakon prve četvrtine imali su +9, na poluvremenu +15, nakon tri četvrtine +24 i publika u Madison Square Gardenu mogla je uživati u predstavi svojih junaka. Najbolji su bili Latvijac Porzingis (34k, 5s, 2bl), Turčin Enes Kanter (17k, 13s) i Courtney Lee (20k, 5/6 trica). Kod Kingsa jedina dvojica dvocifrenih bili su igrači s klupe Skal Labissiere (19k, 6s) i Buddy Hield (17k, 4/5 trica, 7s, 4a). Knicksi su novom pobjedom stigli do skora 7-5, dok su Kingsi pali na skromnih 3-9.

WASHINGTON – ATLANTA 113 – 94

Košarkaši Wizardsa dugo su lomili otpor talentom inferiornih Hawksa. Na poluvremenu su imali samo +7, da bi utakmicu prelomili tek serijom 12-0 na početku posljednje četvrtine. U prilično lošoj utakmici sa čak 47 izgubljenih lopti razlika u kvaliteti na kraju je ipak došla na vidjelo. Kod Wizardsa najefikasniji Bradley Beal (19k, 4s, 4a, 3uk.l), a po 18 koševa dodali su Markieff Morris i Kelly Oubre Jr. Kod Hawksa sa 19 koševa najbolji Taurean Prince. Talijan Marco Bellineli je dodao 15 koševa, a totalno je šuterski podbacio najbolji strijelac Hawksa, njemački playmaker Dennis Schroder (7k, 7s, 5a) koji je iz igre gađao kriminalnih 2/16. Wizardsi su na skoru 7-5, dok su Hawksi sa skorom 2-11 uz Mavse najlošija momčad lige.

NEW ORLEANS – LA CLIPPERS 111 – 103

Izjednačen susret dviju podjednakih momčadi. Domaćin je većim dijelom utakmice imao blagu prednost. U posljednju četvrtinu ušli su sa +6, u posljednju minutu sa +4, no sačuvali su koncentraciju i mirnoću sa linije slobodnih bacanja te stigli do važne pobjede. Ključ pobjede Pelicansa bila je dominacija u skoku 51-37, a sjajni je ponovo bio njihov centarski par DeMarcus Cousins (35k, 15s, 5a) / Anthony Davis (25k, 10s, 5a, 2uk.l, 2bl), a pomogao im je i Etwaun Moore (18k, 4s). Kod Clippersa koji su igrali bez ozlijeđenih startera Beverlya i Gallinaria najbolji Blake Griffin (26k, 4s, 6a). Solidni su bili i Austin Rivers (19k, 3s, 2uk.l) i DeAndre Jordan (12k, 14s), no nije bilo dovoljno za spriječavanje petog poraza u nizu. Pelicansi su sad na skoru 7-6, dok su Clippersi pali na 5-7.

Današnji nastupi Hrvata:

Dario Šarić je solidno odigrao protiv aktualnih prvaka Warriorsa. Za 27 minuta upisao je 14 koševa (6/11 iz igre, 2/4 trica), uz po 3 skoka i asistencije, te po jednu blokadu i osvojenu loptu. U pobjedi Sunsa nad Wolvesima Dragan Bender je igrao 19 minuta. Upisao je 8 koševa (3/8 iz igre, 2/5 trica) i jednu asistenciju. U porazu u Denveru Mario Hezonja je igrao 5 minuta. Zabio je 1 koš, pogodio jedno od dva slobodnih bacanja, promašio jednu tricu te upisao jedan skok. Ante Žižić i Ivica Zubac su bili u sastavima Cavsa i Lakersa, no nisu ulazili u igru.

Najbolji igrač dana:

Igrač dana je centar Pelicansa DeMarcus Cousins. U pobjedi nad Clippersima u potpunosti je nadigrao njihovog all-star centra DeAndre Jordana i za 37 minuta na parketu upisao 35 koševa (14/23 iz igre, 4/8 trica, 3/5 sl.bacanja) uz 15 skokova , 5 asistencija i blokadu.