Šiši sjajan u porazu Sixersa, Celticsi okrenuli -26 protiv Rocketsa

Iako je prošle noći odigrano samo pet NBA utakmica, uzbuđenja nije nedostajalo!

Sinoć je u NBA odigrano pet utakmica. Šarićevi Sixersi usprkos Darievoj sjajnoj utakmici nisu uspijeli zadržati +18 u Portlandu. Wolvesi su u Milwaukeeu propustili +20, a Rocketsi u Bostonu +26. San Antonio je rutinski svladao New York, a Orlando je prekinuo niz od 9 poraza, a povratkom Aarona Gordona naš Mario Hezonja nažalost je preselio na klupu.

Portland Trailblazersi (18-16) su u sjajnoj utakmici sa 114-110 svladali Philadelphia 76erse (15-19). Nakon izjednačenog prvog poluvremena gosti preuzimaju inicijativu u trećoj četvrtini. Serijom 14-0 dolaze do dvocifrene prednosti. Ona u jednom trenutku iznosi i +18, a u posljednju dionicu Sixersi ulaze sa +13. No tad Blazersi rade veliku seriju 19-0, a briljirao je rezervni playmaker Shabazz Napier koji je sam postigao 13 od tih 19 poena Blazersa. Nedugo zatim Blazersi rade novu seriju 10-3 kojom dolaze do dvocifrene prednosti koju bez većih problema uspijevaju zadržati do kraja. Kod Blazersa koji su igrali bez najveće zvijezde Damiana Lillarda ključan je bio skok (47-37) i agresivnost na ulazu i reketu tako da su imali ogromnu dominaciju  u slobodnim bacanjima, Blazersi 36/47 prema 10/14 Sixersa. Najbolji su bili CJ McCollum (34k, 7s, 4a), Jusuf Nurkić (21k, 12s) i Shabazz Napier (23k, 3s, 3a, 3uk.l). Kod gostiju najbolji naš Dario Šarić. Šiši je za 34 minute na parketu postigao 25 poena uz fenomenalan šut (10/12 iz igre, 5/6 trica) te dodao 9 skokova, 4 asistencije i 2 osvojene lopte.

Uz Šarića raspoloženi su bili Joel Embiid (29k, 6/12trica, 9s, 3a), Ben Simmons (17k, 4s, 8a) te JJ Redick (19k, 4/9trica). No Sixersi su s klupe dobili samo 16 poena i nisu uspijeli zadržati velikih +18.

U derbiju večeri Boston Celticsi (29-10) su se provukli kroz ušicu igle i sa 99-98 svladali Houston Rocketse (25-8). Gosti su počeli uraganski. Rocketsi su poveli 12-0, nakon prve četvrtine imali su +20, na poluvremenu +24, a na početku treće četvrtine i +26. No Celticsi se ne predaju i uspijevaju u posljednju četvrtinu ući sa samo -9. U posljednjoj četvrtini gosti imaju konstantnu malu prednost, no Celticsi im cijelo vrijeme pušu za vrat. Tad slijedi nevjerojatna završnica. U posljednju minutu ulazi se sa prednošću Rocketsa 95-93. Tad 58 sekundi prije kraja Jayson Tatum blokira pokušaj trice Jamesa Hardena. Nakon promašaja trice sa svake strane Kyrie Irving gubi loptu i radi prekršaj. Samo 18 sekundi prije kraja krilo Rocketsa PJ Tucker ubacuje jedno od dva slobodna bacanja za 96-93. Pet sekundi kasnije Marcus Smart ubacuje za 95-96. Samo 11 sekundi prije kraja Harden ubacuje oba slobodna za 98-95. Celticsi brzo reagiraju i Tatum zakucava za 97-98 samo sedam sekundi do kraja. Tad pri izvađanju lopte pod vlastitim košem Harden odguruje Smarta i dobija faul u napadu. Celticsi dobijaju loptu i Al Horford ubacuje za 99-98 vodstvo Celticsa. Idući napad ista scena. Rocketsi izvađaju loptu pod svojim obručem, nervozni Harden ponovo odguruje Smarta i ponovo dobija prekršaj u napadu. Tad Rocketsi rade prekršaj na Horfordu koji nekarakteristično promašuje oba slobodna bacanja no pokušaj trice Erica Gordona sa suprotne trice daleko je od obruča i Celticsi dolaze do nevjerojatne pobjede. Utakmica je bila izjednačena kod 0-0 prvih 22 sekunde. Zatim su Rocketsi vodili 47 minuta i 34 sekunde, da bi Celticsi jedinu prednost imao 3,7 sekundi prije kraja i zadržali su ju do kraja. Kod Celticsa koji su igrali bez Jaylena Browna najbolji Kyrie Irving (26k, 4s, 4a, 2uk.l), rookie Jayson Tatum (19k, 5s, 2uk.l) i junak završnice Marcus Smart (13k, 6s, 5a, 2uk.l, 3bl). Kod Rocketsa koji su igrali bez Chrisa Paula i Clinta Capele najbolji kasniji tragičar James Harden (34k, 6s, 10a, 2uk.l) i Eric Gordon (24k, 3s, 3a). Zbog ozljede trećeg suca ovu utakmicu su nekarakteristično sudila samo dva suca i obje su momčadi imale primjedbe na suđenje. Pred utakmicu Rocketsi su potpisali prošlosezonskog igrača Celticsa Geralda Greena.

Orlando Magic (12-24) su prekinuli niz od 9 poraza svladavši sa 102-89 Detroit Pistonse (19-15). Na poluvremenu je rezultat bio 50-50, a na ulasku u posljednju četvrtinu domaćin ima +4. Orlando otvara posljednju dionicu sa tri uzastopne trice i prednost je već +13. Nakon tog šoka Pistonsi se ne uspijevaju oporaviti i ni u jednom trenutku nisu zaprijetili Magicu. U sastav Magica vratio se Aaron Gordon što nažalost znači da Mario Hezonja ispada iz startne petorke. Protiv Pistonsa najbolji playmaker Elfrid Payton (19k, 8s, 8a), a raspoloženi su bili i Francuz Evan Fournier (17k, 3/5trica, 3s, 5a, 2uk.l), povratnik Aaron Gordon (14k, 2/2trica, 7s), Vučevićeva zamjena Bismack Biyombo (12k, 13s) te rezervist Marreese Speights (16k, 5s). Naš Mario Hezonja igrao je 18 minuta i ubacio 4 poena (2/4 šut, 0/2 trica) te dodao 3 skoka i osvojenu loptu. Kod poraženih koji su igrali bez ozlijeđenog startnog bekovskog para Reggie Jackson / Avery Bradley najbolji Andre Drummond (17k, 18s, 5a, 3bl), Ish Smith (18k, 7s, 5a) i Tobias Harris (21k, 3s).

Milwaukee Bucksi (18-15) su bili bolji od Minnesota Timberwolvesa (22-14) sa 102-96. Gosti su bolje ušli u utakmicu. Poveli su sa 21-7 i nakon prve četvrtine imali su +10, istu prednost kao i na poluvremenu. Gosti sredinom treće četvrtine imaju +20, no Bucksi do kraja četvrtine smanjuju i u posljednju dionicu ulaze sa „samo“ -9. U posljednje dvije i pol minute ulazi se sa prednošću Wolvesa 93-92. Tad na scenu stupa Eric Bledsoe koji prvo tricom a potom i košem uz dodatno dovodi Buckse do 98-93 prednosti. Zatim Bledsoe asistira za nova dva ubačaja Bucksa i domaćin stiže do nedostižnih 102-93 i velike pobjede. Bucksi su iz igre šutirali odličnih 54,7% i slobodna bacanja sjajnih 15/16. Problem su samo trice koje su gađali 5/15. Najbolji su bili Eric Bledsoe (26k, 2/4trica, 3s, 6a, 5uk.l), Giannis Antetokounmpo (22k, 10s, 3a) i Malcolm Brogdon (13k, 5s, 3a). Kod Wolvesa koji su igrali bez startnog playmakera Jeffa Teaguea najbolji Jimmy Butler (20k, 5s, 7a, 2uk.l), Karl-Anthony Towns (22k, 4/8trice, 5s, 4a) i Andrew Wiggins (21k, 4/6trice, 3s).

San Antonio Spursi (25-11) su rutinski sa 119-107 svladali New York Knickse (17-18). Spursi su počeli sa 8-0, nakon prve četvrtine imali +8, no na poluvrijeme se otišli sa minimalnih +1. Krajem treće četvrtine serijom 9-0 domaći stižu do dvocifrene prednosti, no u posljednju dionicu ulaze sa +7. Tad slijedi nova serija Spursa, ovog puta 11-0, i utakmica je prelomljena. Knicksi više ni u jednom trenutku nisu zaprijetili i domaći lako stižu do pobjede. Kod domaćina odmarao je njihov najbolji igrač Kawhi Leonard, a raspoložena je bila kompletna prva petorka; LaMarcus Aldridge (25k, 5s, 4a, 2bl), Pau Gasol (17k, 7/11šut, 11s, 7a), Kyle Anderson (16k, 4/4šut, 8/8sl.bac, 8s), Tony Parker (14k, 6/9šut, 3a) i Danny Green (15k, 5/8trica). Kod Knicksa najbolji sa klupe Michael Beasley (23k, 9/13šut, 12s, 4a, 2uk.l) a solidni su bili i Latvijac Kristaps Porzingis (18k, 7s, 6bl) te Courtney Lee (18k)