Sixersi ne mogu bez Šišija, Rocketsi melju dalje

NBA fešta u Mexico Cityju.

Prošle noći na NBA parketima odigrane su četiri utakmice. Sixersi su bez ozlijeđenog Šarića izgubili od Lakersa, Sunsi sa blijedim Benderom od Wizardsa. Netsi su iznenadili Thunderse, a Rocketsi pokazali zašto su glavna prijetnja Warriorsima na Zapadu. Napravljena je i jedna zamjena. Philadelphia je u Brooklyn poslala nezadovoljnog i nekorištenog centra Jahilla Okafora, bijelog šutera Nika Stauskasa i drugi izbor drafta 2019. a novi Šarićev suigrač je ljevoruki krilni centar Trevor Booker.

Philadelphia 76ersi (13-11) na svom su parketu iznenađujuće poraženi od Los Angeles Lakersa (9-15) sa 104-107. Izostanak Šarića koji je na treningu ozlijedio oba oka itekako se osjetio. Lakersi su bolje počeli. Na poluvremenu su imali već +8, a početkom posljednje četvrtine i +15. Philadelphia uspijeva sa dva slobodna bacanja Joela Embiida izjednačiti na 104-104 samo 39 sekundi prije kraja. Nakon po jednog promašaja sa svake strane, dvije sekunde prije kraja Brandon Ingram postiže odlučujuću tricu za prekid niza poraza Lakersa. Odlučili su napadački skok (15-7) i izgubljene lopte (11-18). Kod pobjednika najbolji Brandon Ingram (21k, 7s, 6a). Sa klupe su po 16 koševa dodali Julius Randle i Jordan Clarkson, dok je svestranu utakmicu odigrao rookie Lonzo Ball (10k, 8s, 8a, 3uk.l, 4bl). Kod Sixersa najbolji Joel Embiid (33k, 7s, 6a, 5bl), Ben Simmons (12k, 13s, 15a) i Robert Covington (19k, 4/6trica, 6s, 4bl).

Phoenix Sunsi (9-18) su poraženi od Washington Wizardsa (14-11) sa 99-109. U posljednju četvrtinu ušlo se sa prednošću gostiju od samo jednog poena. Pet i pola minuta prije kraja bilo je 98-96 za Wizardse, no oni tad rade seriju 9-0 i rješavaju susret. Kod Wizardsa, koji su igrali bez najboljeg igrača Johna Walla, ponovo je najbolji bio Bradley Beal (34k, 4a), a solidan je bio i Markieff Morris (21k, 6s, 2uk.l). Kod Sunsa koji su saznali da će im najbolji igrač Devin Booker van stroja biti 2-3 tjedna najbolji TJ Warren (23k, 8s) i Greg Monroe (15k, 6/7šut, 7s, 5a). Naš Dragan Bender odigrao je 7 blijedih minuta za koje je promašio oba šuta iz igre, imao po jednu asistenciju i blokadu, a Sunsi su u tih sedam minuta imali -18.

Brooklyn Netsi (10-14) su u Mexico Cityu svladali Oklahoma City Thunderse (11-13) sa 100-95. Ionako oslabljeni Netsi prije utakmice su ostali bez Trevora Bookera koji je mijenjan u Sixerse i Seana Kilpatricka koji je otpušten da se napravi mjesto na rosteru za dvoje novih igrača, Jahilla Okafora i Nika Stauskasa. Netsi su prvu četvrtinu izgubili sa 20-33 i izgledali su loše. No nisu se predavali i malo po malo smanjivali su prednost Thundera, da bi deset minuta prije kraja i poveli. Odigrali su odličnu završnicu, bili disciplinirani i mirni sa linije slobodnih bacanja i stigli do zaslužene pobjede. Najbolji u redovima Netsa rezervist Caris LeVert (21k, 5s, 10a, 2uk.l, 2bl), Rondae Hollis-Jefferson (17k, 4s, 3a) i Allan Crabbe (15k, 6s). Kod Thundersa koji su iz igre šutirali očajnih 38,8% i kod kojih zbog ozljede nije nastupio Paul George najbolji Russell Westbrook (31k, 10/27šut, 8s, 6a), Steven Adams (12k, 14s) i Carmelo Anthony (11k, 5/20šut, 11s, 3a).

Houston Rocketsi (19-4) u Salt Lake Cityu svladali su Utah Jazz (13-13) sa 112-101. Teksašani su čitavo vrijeme imali kontrolu. Na poluvremenu su imali +5, no u trećoj četvrtini su otišli i na +25 i riješili utakmicu. Krajnjih -11 je i najbliže što su se domaći uspijeli približiti vodećoj momčadi Zapada. Kod Rocketsa ponovo najefikasniji James Harden (29k, 5s, 3a), a najbolju utakmicu u dresu Rocketsa odigrao je Chris Paul (18k, 9s, 13a, 3uk.l). Uz odličan nastup Ryana Andersona (23k, 5/6trica, 6s) sasvim dovoljno za uvjerljivu pobjedu. Kod domaćina najbolji briljantni rookie Donovan Mitchell (26k, 4s, 4a), a solidni su s klupe bili Alec Burks (17k, 3a) i Švicarac Thabo Sefolosha (14k, 5s).