U-15 turnir u Litvi: Nakon poraza od domaćina i Turske, Hrvati nagazili Nijemce

Turnir Ramunas Šiškauska u Kaunasu.

Dva poraza i jedna pobjeda - konačni je saldo nastupa hrvatske U-15 reprezentacije na turniru Ramunas Šiškauskas u Kaunasu. U prvom kolu Hrvatska je poražena od domaćina Litve 85:58 (16:19, 30:21, 19:12, 20:6).

Hrvatska se u prvom poluvremenu dobro držala, pripala joj je prva četvrtina pri 16:19. Najviše vodstvo Hrvatske na utakmici bilo je na +6 poena kod 9:15 polaganjem Lovre Prkačina te košem Špire Alfirevića za 11:17 te ponovno na 13:19.

Na veliki odmor se otišlo s malom prednošću Litve od 46:40. Ipak, kasnije Litavci preuzevši inicijativu konstantno povećavaju svoju prednost da bi posljednju četvrtinu dobili s impozantnih 20:6 na krilima odlično postavljene obrane.

Litva je ovaj put bila bolja, no za generaciju U15 je najbitnije iskustvo koje se stječe na međunarodnim turnirima, iskustvo koje je od neprocjenjive vrijednosti kada ti igrači godinu kasnije nastupe na U16 Europskom prvenstvu.

Najbolji hrvatski igrač bio je Luka Krajnović s 19 poena, 4 skoka i 6 asistencija, a dvoznamenkasti su još bili i Špiro Alfirević s ubačenih 11 te Stipe Dugandžić s 10 poena i 7 skokova.

Kod Litve za koplje bolji od ostalih bio je Paulius Murauskas s 24 poena, 9 skokova i dvije blokade.

Uslijedio je još jedan uvjerljiv poraz od Turske 57:76.

Nakon solidno odigranog prvog poluvremena koje je završilo s pola koša prednosti za Hrvatsku (32:31), utakmicu je odlučila treća četvrtina u kojoj su turski reprezentativci uspjeli ubaciti čak 32 poena. Serija kojom su se Turci prošetali od 34:33 (posljednje vodstvo Hrvatske) do 34:46 pokazala se ključnom i izabranici Mladena Erjavca više nisu uspijevali vratiti ravnotežu.

Rezultatu nikako nije pomogao ni loš šuterski dan naše reprezentacije: u obruč je ubačeno tek 18 lopti iz 61 pokušaja za dva poena, odnosno 29% u usporedbi s 45% turske reprezentacije. Izgubljene lopte nisu imale nikakvu ulogu u ovoj utakmici jer ih je s obje strane bilo 17, ali turska je reprezentacija imala osjetno veći broj asistencija – 19, dok su Hrvati asistirali 8 puta.

U hrvatskim je redovima ponovno najbolji bio Luka Krajnović s 22 poena, 4 skoka i 3 asistencije, a dvoznamenkast je bio i Marko Vučić s 12 poena, 8 skokova i 3 asistencije.

Kapetan turske reprezentacije Hamza Mestoglu ubacio je 17 poena uz 15 skokova.

U posljednjem kolu gledali smo kud i kamo bolju Hrvatsku koja je s uvjerljivih 60-75 nadigrala Njemačku i tako osvojila treće mjesto na turniru. Nakon izjednačene prve četvrtine u kojoj je Hrvatska stekla prednost 12-14, uslijedio je pad u igri naše reprezentacije pa se na odmor otišlo s prednošću Njemačke 31-23.

U trećoj četvrtini Hrvatska se razgoropadila, dobila je tu dionicu 33-11, otišla tijekom posljednje četvrtine i na +20 i na kraju zasluženo slavila. S 33 poena Hrvatsku je do pobjede predvodio Luka Krajnović. Po 10 su postigli Lovro Prkačin i Marko Vučić. Najefikasniji kod Nijemaca bio je  Finn Dontgens s 15 poena.