Prošle noći u NBA ligi.

Zanimljiva večer u NBA ligi sa čak 10 utakmica. Sixersi, Raptorsi i Wizardsi su izgubili dobijene utakmice, a Cavsi senzacionalno poraženi od oslabljenih Netsa. Hrvati na žalost vrlo blijedi.

PHILADELPHIA – HOUSTON 104-105

Iznimno frustrirajuća večer za navijače Sixersa. Prvo je objavljeno da će prvi izbor drafta Markelle Fultz zbog ozljede ramena propustiti najmanje sljedeće tri utakmice, da bi kasnije Sixersi protiv favoriziranih Rocketsa izgubili dobijenu utakmicu. Kad je 3 minute prije kraja Ben Simmons zabio za 104-96 činilo se da će Sixersi upisati prvu pobjedu. No nakon toga dva šuta su promašili, dva su im blokirana i izgubili su dvije lopte. Katastrofalno su odigrali posljednji napad i dali šansu gostima koji ju koriste i tricom Erica Gordona u posljednjoj sekundi dolaze do velike pobjede. Gordon (29k, 4s, 5a) je do tog trenutka trice gađao 4/15, no ova najvažnija je ušla.

Odlični su bili i James Harden (27k, 3s, 13a, 3bl) te mladi centar Clint Capela (16k, 20s, 4bl). Kod Sixersa najefikasniji veteran JJ Redick (22k, 5s, 4a), no promašio je dvije trice koje su mogle potvrditi pobjedu Sixersa. Joel Embiid (21k, 6s, 2bl) je izgubio skakačku bitku s Capelom, te Sixersima nije pomogla ni odlična večer Roberta Covingtona (20k, 6s, 2uk.l) te rookiea Simmonsa (14k, 7s, 9a, 3uk.l). Rocketsi koji igraju bez ozlijeđenih Chrisa Paula, Trevora Arize i Nene Hilaria su tako stigli do skora 4-1, a Sixersi su na dijametralno suprotnih 1-4.

OKLAHOMA – INDIANA 114-96

Utakmica u kojoj su Thunderi opravdali ulogu favorita. Čitavu utakmicu bili su u prednosti. Gosti su se još nekako držali prvo poluvrijeme koje su završili sa -6, no u nastavku je razlika u kvaliteti posložila stvari na svoje mjesto. Najbolji je bio prošlogodišnji MVP Russell Westbrook (28k, 10s, 16a, 3uk.l) sa drugim triple-doubleom sezone. Sjajni su bili i veteran Carmelo Anthony (28k, 10s, 3bl) te novozelandski centar Steven Adams (17k, 11s, 2bl), dok je Paul George izgorio u prvom dvoboju protiv svoje bivše momčadi te je zabio samo 10 koševa u 19 minuta prije nego li je sa 6 osobnih grešaka morao napustiti parket. Kod gostiju sjajan bivši igrač Thundera Victor Oladipo (35k, 5s,2bl), no osim playmakera Darrena Collisona (18k, 3a) nije imao nijednog raspoloženog suigrača. Oklahoma je tako stigla do skora 2-2, dok su Pacersi pali na 2-3.

BROOKLYN – CLEVELAND 112-107

Ogromno iznenađenje u Brooklynu. Domaćin je prije utakmice zbog ozljede koljena ostao bez najboljeg igrača i strijelca DeAngella Russella. Gosti su utakmicu ušli sa 11-2 i činilo se da domaćinima prijeti potop. No Netsi su se pribrali, preokrenuli rezultat i u posljednju četvrtinu ušli sa +11. Tad slijedi novi preokret i Cavsi u posljednje dvije minute susreta ulaze se prednošću od tri koša. No domaćin postiže dvije trice i na kraju sretno dolazi do pobjede. Spencer Dinwiddie (22k, 5s, 6a) je na sjajan način zamijenio Russella, po 19 koševa su zabili Allen Crabbe i Rondae Hollis-Jefferson, dok je na obje strane terena odličan bio veteran DeMarre Carroll (18k, 7s, 4a).

Kod Cavsa LeBron James (29k, 10s, 13a, 4bl) je upisao triple-double, no u samoj završnici je promašio dva slobodna bacanja i izgubio ključnu loptu. Kyle Korver (22k) i Jeff Green (18k) bili su efikasni s klupe, no od startera osim Jamesa dvocifren je bio samo Kevin Love (15k, 12s), no uz loš šut 4/13 i 6 izgubljenih lopti. Upravo su izgubljene lopte, kojih su Cavsi imali 9 više, presudile. Tako su nakon pet odigranih utakmica ove dvije momčadi senzacionalno na istom 3-2 skoru.

CHARLOTTE – DENVER 110-93

Očekivala se neizvjesna utakmica izjednačenih suparnika, no domaćin je sve riješio već u prvom poluvremenu. Sjajnom igrom u drugoj četvrtini (35-16), stigli su do +23 na poluvremenu i utakmica je tu bila praktički gotova. Do uvjerljive pobjede Hornetse su vodili starteri Kemba Walker (19k, 4s, 5a), Dwight Howard (15k, 19s, 2bl) i Jeremy Lamb (16k, 5a) te rezervisti Frank Kaminsky (20k, 4s) i rookie Malik Monk (17k). Kod gostiju koji su iz igre šutirali brutalnih 38,4% daleko najbolji srpski centar Nikola Jokić (18k, 11s). Mladići Gary Harris i Jamaal Murray su dodali 18 i 16 koševa, no to sve skupa je bilo premalo za raspoloženog domaćina. Hornetsi su ovom pobjedom stigli do skora 2-2, dok su Nuggersi pali na 1-3.

DETROIT – MINNESOTA 122-101

Košarkaši Wolvesa bez bolesnog Jimmya Butlera upisali su i drugi težak poraz u dva dana. Nakon što ih je kod kuće pregazila Indiana, ovog puta pali su Detroitu, ponajviše zahvaljujući kriminalnoj drugoj četvrtini koju su izgubili 18-40. Pistonsi su imali sjajnu šutersku večer, pogotovo s linije trice koju su šutirali 15/34. Sjajan je bio Tobias Harris (34k, trice 6/9, 4s), a još petoricu dvocifrenih suigrača predvodili su Avery Bradley (20k, trice 3/6, 4s) i Andre Drummond (15k, 15s, 4a). Kod gostiju na utakmicu je došao tek trojac Karl Anthony-Towns (23k, 10s), Andrew Wiggins (21k, 2uk.l) i Jeff Teague (18k, 6a). Obje momčadi u utakmicu su ušle sa istim skorom, te su Pistonsi sad na 3-2, a Wolvesi na 2-3.

MIAMI – SAN ANTONIO 100-117

Stroj trenera Gregga Popovicha neumorno gazi. Iako su bez ozlijeđene superzvijezde Kawhia Leonarda, Spursi izgledaju sjajno. Večeras su se prošetali Miamiem i rutinski stigli do nove pobjede koja ni u jednom trenutku nije bila upitna. Bili su dominantni u šutu i skoku i zaista izgledaju moćno i bez Leonarda. Najbolji je bio preporođeni LaMarcus Aldridge (31k, 7s, 2uk.l), a odličnu pomoć imao je u Rudy Gayu (22k, 4s), Dannyu Greenu (15k, 7s, 3a) i Kyle Andersonu (12k, 10s). Sjajni su bili i veterani, 40-godišnji Argentinac Manu Ginobili (14k, 3s) i 37-godišnji Španjolac Pau Gasol (13k, 9s). Kod slabašnog domaćina koji je ponovo bio bez ozlijeđenog Hassana Whitesidea najefikasniji igrač s klupe Tyler Johnson (23k, 3a), no Johnson je kakvu-takvu pomoć imao samo u prezimenjaku Jamesu Johnsonu (21k, 9s, 4a) i Slovencu Goranu Dragiću (20k, 4s). Nakon ove pobjede Spursi (4-0) ostau neporaženi, dok je Heat na skoru 2-2.

DALLAS – MEMPHIS 103-94

Domaćin je u prvoj četvrtini napravio seriju 13-0 te stigao do osjetnije prednosti koju do kraja utakmice nije ispuštao iz ruku. Mavsi su odlično rasporedili napadački učinak i imali šestoricu dvocifrenih igrača. Najbolji je bio rookie Dennis Smith Jr (19k, šut 8/12, 5a), a čak 20 godina stariji Dirk Nowitzki dodao je 13 koševa i 5 skokova. Uz solidne partije Wesleya Matthewsa (16k, 4s) i Harrisona Barnesa (15k, 6s) bilo je to dovoljno za prvu pobjedu sezone. Gosti su upisali prvi poraz sezone, poraz koji nisu mogli spriječiti sa samo dvojicom raspoloženih igrača, Španjolcem Marcom Gasolom (26k, 11s, 4a) i Mike Conleyem (21k, 5s, 3a).  Mavsi su sad na skoru 1-4, a Grizzliesi na 3-1.

PHOENIX – UTAH 97-88

Sunsi su nakon promjene trenera i udaljavanja nezadovoljne zvijezde Erica Bledsoa iz momčadi, upisali i drugu pobjedu zaredom. Protiv Jazza već su nakon prve četvrtine imali +10. Prednost je u jednom trenutku bila i +18, te njihova pobjeda ni u jednom trenutku nije došla u pitanje. Kod Sunsa koji su bili puno bolji u skoku (55-44) najbolji je bio TJ Warren (27k, 5s). Solidan je bio i Devin Booker (17k, 6s, 3a), a Sunsi su odličnu pomoć imali u igračima s klupe, prvenstveno Ukrajincu Alexu Lenu (13k, 13s) i Tyleru Ullisu (13k, 5a). Kod Jaza sa 22 koša najefikasniji povratnik u momčad Rodney Hood. Odlični su bili Francuz Rudy Gobert (16k, 14s, 5bl) i Španjolac Ricky Rubio (15k, 4s, 11a, 4uk.l), no klupa Jazza zabila je samo 9 koševa prema 38 koševa klupe Sunsa. Nakon ove utakmice obje momčadi su na identičnom omjeru 2-3.

GOLDEN STATE – TORONTO 117-112

U derbiju večeri aktualni prvaci provukli su se pokraj neugodne kanadske momčadi. Gosti su u posljednjih 100 sekundi utakmice ušli sa prednošću 112-107 i loptom. No Durant i Curry sa back-to-back tricama ipak sretno dovode Warriorse do prednosti koju zahvaljujući par nespretnih situacija Raptorsa uspijevaju zadržati. Za pobjedu Warriorsi su trebali odličan nastup sve četvorice svojih all-star igrača. Najefikasniji Steph Curry (30k, 4s, 5a, 3uk.l) i Kevin Durant (29k, 4s, 5a) ovog su puta imali pravu pomoć u Klayu Thompsonu (22k, 8s, 5a) i Draymondu Greenu (15k, 11s, 6a, 2uk.l). Gosti su imali šestoricu dvocifrenih. Uz standardno sjajnog DeMarra DeRozana (24k, 6a, 6uk.l) odlično su odigrali mladići, Pascal Siakam (20k) i Austrijanac Jakob Poetl (12k, 14s). All-star playmaker Kyle Lowry dodao je 14 koševa i 9 asistencija, no njegov loš šut 5/18 jedan je od glavnih krivaca zašto Raptorsi nisu uzeli skalp Warriorsima. Aktualni prvaci tako su sada na skoru 3-2, a Toronto je pao na 2-2.

LA LAKERS – WASHINGTON 102-99 (produžetak)

Poput Sixersa i Raptorsa, i Washington Wizardsi su noćas uspijeli propustiti gotovo dobijenu utakmicu. U posljednju četvrtinu ušli su sa +10. Kod 92-90 njihov najbolji šuter Bradley Beal promašuje slobodno bacanje i daje šansu Lakersima. Domaćin iskorištava šansu i košem Brandona Ingrama sa sirenom odvodi utakmicu u produžetak. U produžetku u junaka se pretvara Julius Randle koji kod 100-99 prvo blokira polaganje Johna Walla, da bi malo kasnije zakucao za konačnih 102-99 pošto Wallu nije ušla trica sa sirenom. Kod upornih Lakersa koji su nadskakali goste najbolji Ingram (19k, 10s, 3a). Odlični su bili i Larry Nance Jr (18k, 10s) te rezervisti, rookie Kyle Kuzma (15k) te junak Julius Randle (11k, 9s, 3bl). Rookie Lonzo Ball ponovo se mučio sa šutem (2/11 iz igre, 0/5 trice), no uz 6 koševa upisao je 8 skokova i 10 asistencija. Kod gostiju najbolji kasniji tragičari Beal (28k, 6s, 3uk.l) i Wall (18k, šut 7/22, 9a), dok prolaznu ocjenu zaslužuje još samo poljski centar Marcin Gortat (11k, 14s). Ovom pobjedom Lakersi su stigli do skora 2-2, dok su Wizardsi upisali prvi poraz sezone i na skoru su 3-1.

Današnji nastup Hrvata:

Noćašnji nastupi Hrvata zaista nisu vrijedni spomena. No ipak evo pregleda. Dario Šarić u porazu Sixersa igrao 17 minuta. Nije zabio ni jedan koš, promašio jedini šut iz igre, te dodao dva skoka te po jednu asistenciju i ukradenu loptu. Bojan Bogdanović u porazu Pacersa neprepoznatljiv. Za 29 minuta samo 4 koša (0/7 iz igre, 0/5 trica, 4/4 sl.bacanja) uz dva skoka, dvije asistencije, ukradenu i čak pet izgubljenih lopti. Najmanje loš bio je Dragan Bender, koji je u pobjedi Sunsa igrao 21 minutu. Upisao je 3 koša (1/4 šut, 1/4 trica) te 4 skoka, 2 blokade te po asistenciju i ukradenu loptu. Ivica Zubac i Ante Žižić bili su u sastavima Lakersa i Cavsa, no od svojih trenera nisu dobili ni sekunde.

Najbolji igrač dana:

Igrač dana bio je Russell Westbrook koji je u pobjedi Thundera upisao svoj 89. triple-double u karijeri, i nevjerojatni 47. od početka prošle sezone. Za 35 minuta na parketu upisao je 28 koševa (10/18 iz igre, 2/4 trica, 6/10 sl.bacanja) uz 10 skokova, 16 asistencija te 3 osvojene lopte i 7 izgubljenih.

Zanimljivost dana:

Bek šuter Warriorsa Klay Thompson Raptorsima je ubacio 4 trice. To mu je 59. uzastopna utakmica sa ubačenom tricom. Taj niz je najdulji aktualni u ligi, no još je daleko od rekorda njegovog suigrača Stepha Currya koji je od studenog 2014. do studenog 2016. ubacivao trice na 157 uzastopnih utakmica.

LeBron James je prije utakmice u Brooklynu izjavio da je u karijeri sve postigao, da želi još samo sezonu gdje će sa linije slobodnih bacanja gađati 80% (u 14 sezona najviše je imao 78%). I ironično, par sati kasnije kod -2 u samom finišu utakmice je u prilici izjednačiti utakmicu, no promašuje ključno slobodno bacanje, nakon kojeg namjerno promašuje i drugo.