Veliku priliku propustili su 76ersi u završnici.

Boston Celticsi slavili su u dramatičnoj završnici pete utakmice protiv Philadelphia 76ersa s 114:112 i tako s 4-1 izborili finale istočne konferencije gdje im u nedjelju u 21:30 po našem vremenu dolaze Cleveland Cavaliersi.

Boston Celtics (2) - Philadelphia 76ers (3) 114:112 (25:24, 36:28, 22:30, 31:30) 4-1

Odličnu utakmicu odigrali su Boston Celticsi i Philadelphia 76ersi i iako su 76ersi bili bolji u skoku, postotku šuta za tri, postotku šuta iz slobodnih bacanja, imali više asistencija ipak nisu uspjeli izboriti utakmicu broj 6 na svom terenu. Iako se većinu prvog poluvremena vodila vrlo izjednačena borba, pod kraj druge četvrtine, točnije u posljednjih 56 sekundi Boston s plus jedan bježi na plus 9. Kod vodstva 53:52, Aaron Baynes prvo pogađa tricu, Jayson Tatum polaganjem diže na 58:52, a tricu sa zvukom sirene pogađa Terry Rozier za 61:52.

Celticsi su sredinom treće četvrtine imali plus 12, a na nešto više od četiri minute do kraja perioda i plus 11. 76ersi se tada vraćaju na krilima odličnog Darija Šarića, Joel Embiida i JJ Redicka na samo minus jedan i u posljednju dionicu ulaze rezultatom 83:82 za Boston.

Nakon nešto više od dvije minute igre poslije trice Roberta Covingtona, 76ersi prelaze u vodstvo koje su držali do šest i pol minuta do kraja susreta. Celticsi tada bježe na 100:94, a do kraja je ostalo još pet minuta. Embiid s četiri vezana ponea vraća goste na samo minus dva, a Šarić tricom na 3:30 do kraja vraća vodstvo 102:103 76ersima. Akrobatskim košem iz reketa Šarić na 1:37 do kraja donosi 76ersima vodstvo 105:109 i činilo se kako smo blizu šeste utakmice, ali samo 10 sekundi kasnije nakon loše obrane Phile Al Horford zakucava i smanjuje na minus dva. Potpuno otvorenu tricu promašio je tada Redick koja je mogla riješiti pitanje pobjednika. Celticsi su znali to kazniti. 76ersi su odigrali još jednu lošu obranu, točnije nisu dobro zagradili što je iskoristio Marcus Smart koji skače u napadu i poravnava promašaj Tatuma za 109:109.

Smart je na kraju bio junak utakmice jer je u idućem napadu odigrao vrhunsku obranu nad Šarićem koji kao da je naišao na zid te gubi loptu, a Tatum pogađa za 111:109 na 22 sekunde do kraja. U idućem napadu ispod koša Embiid promašuje preko Bainesa, a u taj je duel ušao premekano, ali ipak dolazi do skoka u napadu poslije kojeg mu loptu izbija Rozier. Lopta se odbila u aut od Embiidovog koljena. Rozier je hladno stavio oba bacanja i donio vodstvo 113:109. Redick teškom tricom smanjuje na 113:112 na 4.7 sekundi do kraja. Fauliran je tada Smart koji je imao dva bacanja na 2.4 sekunde do kraja. On je prvo bacanje koje je htio pogoditi-promašio, a drugo koje je išao namjerno promašiti-pogodio. Kako 76ersi nisu imali minutu odmora, morali su izvesti loptu ispod koša, Simmons je pokušao preko cijelog terena dodavanjem na Covingtona, ali Smart krade loptu za veliko slavlje u Bostonu i finale istoka.

Boston je imao čak šest dvocifrenih igrača, najviše 25 je opet zabio Tatum uz 4 asistencije i 3 skoka, Jaylen Brown je ubacio 24 uz 4 skoka, a Rozier 17 uz 6 skokova i dvije asistencije. Al Horford se zaustavio na 15 uz 8 skokova i tri asista, a Smart je s klupe zabio 14 uz po 6 skokova i asista te 3 osvojene lopte.

Šarić je predvodio 76erse s 27 poena, 10 skokova, 4 asistencije, a imao je i po osvojenu loptu i blokadu, devet poena ubacio je u posljednjoj četvrtini. Embiid je ubacio isto 27 uz 12 skokova te po 4 asistencije i blokade dok je Simmons zabio 18 uz 8 skokova i 6 asistencija.