Čudesni Dončić ušao u povijest Olimpijskih igara, ni rekord Oscara Schmidta nije siguran!

Nevjerojatna partija čovjeka koji je prije nepuna dva mjeseca napunio tek 22 godine.

Luka Dončić je u prvoj utakmici Slovenije na košarkaškom turniru u Tokiju još jednom zapanjio svijet. Za jedva 31 minutu igre sudjelovao je u pobjedi Slovenaca nad Argentinom (118-100) s nevjerojatnih 48 poena, čemu je dodao i 11 skokova te 5 asistencija. Nevjerojatni Dončić je već do poluvremena nadmašio najbolji košgeterski učinak prvog dana natjecanja - Francuz Evan Fournier je u pobjedu nad reprezentacijom SAD-a ugradio 28 poena, dok je slovensko čudo od djeteta u prvih dvadeset minuta dvoboja s Argentinom na svom kontu imalo nevjerojatan 31 poen! Ipak, kako je pobjeda Slovenije bila sigurna, izbornik Aleksander Sekulić se odlučio za sigurnu varijantu i u posljednjih nekoliko minuta ostavio Dončića na klupi. Valja istaknuti i učinak Klemena Prepeliča, koji je za nepune 22 minute igre ubacio punih 22 poena. Amerikanac sa slovenskom putovnicom Mike Tobey upisao je double-double (11 poena, 14 skokova). Kod Argentinaca najbolji je bio dobri stari Luis Scola (23 poena), a pratili su ga Facundo Campazzo (22 poena, 6 skokova) i Gabriel Deck (17 poena, 8 skokova).

Ovim učinkom Dončić je već u svom debitantnskom nastupu na Olimpijskim igrama ušao u povijesne knjige. S 48 postignutih poena na jednom susretu dijeli drugo mjesto s Australcem Eddiejem Palubinskasom, koji je 1976. u Montrealu s jednakim brojem poena "počastio" Meksiko. Apsolutni vladar ove ljestvice je Brazilac Oscar Schmidt, koji u deset najboljih individualnih učinaka ima čak sedam! Na košarkaškom turniru u Seoulu 1988. ubacio je 55 poena reprezentaciji Španjolske. Schmidt je na tom natjecanju postigao čak 338 poena u osam utakmica, odnosno 42.3 u prosjeku! Ipak, njegov Brazil je imao tu nesreću da u četvrtfinalu naleti na kasnijeg osvajača zlatne medalje, reprezentaciju SSSR-a.

Najviše poena na jednoj utakmici (Olimpijske igre):

1. Oscar Schmidt (Brazil) - 55 (1988. Seoul, protivnik Španjolska)

2-3. Luka Dončić (Slovenija) - 48 (2020. Tokio, protivnik Argentina)

2-3. Eddie Palubinskas (Australija) - 48 (1976. Montreal, protivnik Meksiko)

4-5. Oscar Schmidt (Brazil) - 46 (1988. Seoul, protivnik SSSR)

4-5. Oscar Schmidt (Brazil) - 46 (1988. Seoul, protivnik Portoriko)

6. Oscar Schmidt (Brazil) - 45 (1996. Atlanta, protivnik Portoriko)

7-9. Ricardo Duarte (Peru) - 44 (1964. Tokio, protivnik Južna Koreja)

7-9. Oscar Schmidt (Brazil) - 44 (1988. Seoul, protivnik Kina)

7-9. Oscar Schmidt (Brazil) - 44 (1992. Barcelona, protivnik Španjolska)

10-11. Arturo Guerrero (Meksiko) - 41 (1976. Montreal, protivnik Japan)

10-11. Oscar Schmidt (Brazil) - 41 (1988. Seoul, protivnik Kanada)

12-13. Arturo Guerrero (Meksiko) - 40 (1976. Montreal, protivnik Australija)

12-13. Antonello Riva (Italija) - 40 (1984. Los Angeles, protivnik Urugvaj)

U drugoj utakmici dana Španjolska je pobijedila sastav domaćina Japana (88-77). Najbolji kod Španjolaca bio je Ricky Rubio (20 poena, 9 asistencija), dok je kod Japanaca najviše poena ubacio Rui Hachimura (20).

Sutra je dan odmora, a u srijedu na parket izlaze redom Nigerija i Njemačka, SAD i Iran, Italija i Australija i na kraju programa Češka i Francuska.