Makedonke nisu imale šanse.

Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija je u posljednjem kolu kvalifikacija za EP 2019 u Zaboku pobijedila makedonsku rezultatom 90-27.

Susret je bio lišen rezultatske neizvjesnosti od samog početka. Premda je Makedonija u prvoj četvrtini održavala kakav-takav priključak (23-11), furiozna druga četvrtina naših djevojaka je razriješila i onu najsitniju dvojbu oko pobjednika ove utakmice. Razlika je stalno rasla do najviših, konačnih +63. Anđa Jelavić je dala svim svojim igračicama minimalno deset minuta, a one su to iskoristile na najbolji mogući način - sve su se upisale u listu strijelaca. Najefikasnija je bila Ivana Tikvić (15 poena, 7 skokova), a dvoznamenkast učinak imale su i Ivana Dojkić (11 poena) te Nina Premasunac (10 poena, 8 skokova). U redovima makedonske reprezentacije tek četiri igračice su se upisale u listu strijelaca, a više od pola njihovih poena postigla je Andzelika Mitrasinovik (14).

Slavlje igračica i stručnog stožera (Foto: fiba.basketball)

Izjave aktera utakmice:

Trener reprezentacije Makedonije Marjan Lazovski: „To je naša realnost u ovom trenutku. Iskreno mi je žao što se nismo predstavili u boljem svijetlu, a i što Hrvatska nije otišla dalje. Mi ćemo se sljedeće godine, kada budemo kompletni, truditi biti što seriozniji i što konkurentniji ostalim ekipama. Ne odričem se ove reprezentacije i ovih djevojaka. Ovdje čak 4 igračice imaju 16 godina, one su budućnost makedonske košarke i ja ću se potruditi napraviti što više s njima.“

Kapetanica makedonske reprezentacije Andzelika Mitrasinovik: Mi smo zadnje cikluse igrali s dosta pomlađenom ekipom, imamo mnogo povrijeđenih igračica i mislim da ovo nije realna slika Makedonije. U potpunom sastavu bi to bila potpuno druga priča. Nadam se da će ove cure raditi više i da ćemo za par godina biti stvarno dobra reprezentacija.“

Hrvatska izbornica Anđa Jelavić: „Meni je prvenstveno drago zbog dobro odrađene utakmice. Bili smo fokusirani svih 40 minuta bez obzira što nemamo priliku otići na Europsko prvenstvo. Ovu utakmicu s Makedonijom smo iskoristili da u pozitivnom ozračju odemo s ovih priprema.“

Ivana Tikvić, najbolja igračica utakmice: Mlade smo i vjerujem da je pred nama neki novi početak. Drago mi je što smo ipak završile ovaj ciklus u pozitivnoj atmosferi. Ovo je bila revijalna utakmica, igrale smo opušteno i svaka je dala ono najbolje što zna.“

Hrvatska reprezentacija završava natjecanje na trećem mjestu skupine H s omjerom 3-3, a plasman na EP u Latviji i Srbiji ostvarile su Italija (5-1) i Švedska (4-2). Makedonija je s omjerom 0-6 zauzela posljednje mjesto u skupini. U ovom kvalifikacijskom ciklusu pamtit ćemo pobjedu nad Italijom u gostima, kao i dvije tvrde i teške utakmice sa Švedskom. S mladim i talentiranim djevojkama koje stalno dolaze, vjerujemo da dolaze bolji dani za reprezentaciju.