Gorici derbi kola, Preokret Pule za drugu pobjedu, Grafičar slavio protiv Kvarnera

U 13. kolu Prve lige košarkaša imali smo samo dvije neizvjesne utakmice.

Vrlo zanimljiv dvoboj vidjeli smo u Puli gdje su domaćini preokrenuli 10 poena minusa u posljednjoj dionici, a susret se riješio u posljednje 53 sekunde gdje su domaćini bili sretniji i spretniji. Gorica je slavila kod Bosca u derbiju kola te je i dalje jedina neporažena momčad lige. Karlovčani su popustili u posljednjoj četvrtini te dopustili gostima iz Pule da dođu do pobjede, a Agrodalm je ostvario najuvjerljiviju pobjedu kola protiv Borova. Grafičar je došao do četvrte pobjede protiv Kvarnera 2010, a studenti iz Splita bili su uvjerljivi protiv Podravca iz Virja.

Šanac-Istrauni 79:85 (23:21, 20:16, 16:21, 20:27)

Kompletna statistika utakmice

Nakon početnog vodstva domaćina od 3:0 i 5:3, gosti rade seriju 5:0 za prvo njihovo vodstvo. Nešto kasnije nakon poena Marka Milekića bilježimo 7:12 za Istrauni. Uslijedila je serija domaćina 7:0 i novo vodstvo 14:12. Do kraja perioda vodila se velika bitka, ali domaćini na kraju vode 23:21. Istrauni su početkom druge četvrtine napravili seriju 8:0 i poveli s 23:29, a stečenu prednost održavali su sve do tri minute do kraja prvog poluvremena kada domaćini kod rezultata 29:36 rade seriju 14:0 za vodstvo 43:36. Nakon prvih 20 minuta domaćini su imali prednost od šest poena razlike. Branimir Josipović i Antonio Kraljić odveli su Šanac na plus 12, ali prednost se istopila u samo nekoliko minuta nakon puno bolje igre gostiju pa se u posljednju dionicu ulazi vodstvom Šanca 59:58. Šanac je u posljednjoj četvrtini bio na plus četiri na nešto više od dvije minute do kraja utakmice kada su vodili 75:71, a onda su u završnici primili čak 14 poena, postigli samo četiri i pobjeda je zasluženo otišla u Pulu.

Josipović je s 23 poena i 7 skokova predvodio Šanac, Kraljić je ubacio 21 uz 6 skokova, a Matija Češković 13 uz 6 asistencija te po tri skoka, asista i osvojene lopte. Milekić je predvodio goste s 26 poena, čak 17 skokova i 6 asistencija te je bio uvjerljivo prvo ime susreta. Dominik Šamija ubacio je 23 uz 5 skokova i 5 asistencija.

Agrodalm-Borovo 101:71 (32:16, 26:15, 23:21, 20:19)

Agrodalm je očekivano slavio protiv predposljednjeg Borova. Razlika je već u prvoj četvrtini bila plus 16, a do poluvremena je narasla na nedostižnih 27 poena prednosti. Borovo je u drugom poluvremenu pružilo puno bolji otpor, ali to nije bilo dovoljno niti da smanje visoku razliku. Domaćini su na kraju slavili s okruglih plus 30. Agrodalm je imao čak šest dvocifrenih strijelaca na ovom susretu, a predvodio ih je Damir Mijić s 20 poena i 7 skokova. Dorian Ribarić ubacio je 17 uz 6 asistencija, a isti broj poena kao i Ribarić ubacio je i Nikola Baran. Dino Radoš najbolji kod Borova s 20 poena i 9 skokova. Juraj Boras ubacio je 14 uz 3 asistencije.

Grafičar-Kvarner 2010 104:89 (17:19, 30:24, 24:18, 33:28)

"Međimurski lepi dečki vu širokaj gačaj" mogu zapjevati navijači Grafičara kojeg je međimurski trio odveo do vrijedne pobjede nad Kvarnerom 2010. Gosti iz Rijeke bili su bolji u prvoj dionici s 17:19, a u vrlo produktivnoj drugoj četvrtini Grafičar na krilima Matije Novaka koji ubacuje 11 poena u tom periodu te Manuela Novaka koji je ubacio dvije trice prelazi u vodstvo i na poluvremenu vodi s 47:43. Grafičar je u trećoj četvrtini došao do plus 12 nakon šest vezanih poena Matije Novaka, a u posljednju se dionicu ulazi rezultatom 71:61 za Grafičar. Manuel Novak odmah na početku zadnje četvrtinepostiže tricu za 74:61 nakon čega se Kvarner u četiri navrata spušta na minus pet, ali bliže od toga nisu uspjeli doći te je Grafičar do kraja susreta pobjegao na uvjerljivu prednost od 15 poena razlike. Matija Novak ubacio je 26 poena uz 9 skokova, Luka Prprović ubacio je 20 poena uz 10 skokova, a Mario Novak 15 uz 7 skokova i 6 asistencija. Spomenimo i Vilima Poljaka koji je zabio 16 poena uz 3 asistencije.

Universitas-Podravac 97:73 (31:17, 24:18, 25:12, 17:26)

Podravac je teško stradao u Splitu na Gripama. Universitas je krenuo jako dobro i već je nakon prvih deset minuta imao 14 poena prednosti. Razlika je i u iduće dvije četvrtine samo rasla pa je tako na poluvremenu bilo plus 20, a nakon treće četvrtine čak plus 33. Gosti iz Virja tek su u posljednjoj dionici smanjili prednost koja je na kraju svejedno bila uvjerljiva. Bruno Rebić je kod Universitasa zamalo uhvatio triple-double. On je ubacio 21 poen uz 12 skokova i 9 asistencija te je prava šteta što nije imao još tu jednu asistenciju. Sin Velimira Perasovića, Ivan ubacio je 19 uz 3 skoka i dvije asistencije. Kod Podravca Stefan Zadravec 21 poen i 5 skokova, a Danijel Katavić ubacio je 16 uz 5 skokova.

Bosco-Gorica 71:86 (13:20, 21:22, 17:20, 20:24)

Derbi kola igran je u Zagrebu gdje je drugoplasirani Bosco dočekao vodeću i neporaženu Goricu. Bosco je u sastavu imao i igrača Cibone Dominica Gilberta, a domaćini su poveli s 6:2, a nešto kasnije i 8:5, a upravo je polovicu poena postigao Gilbert. Kod rezultata 9:7 za domaćine na nešto više od četiri minute do kraja prve četvrtine kreće i gostujuća serija. Gorica do kraja perioda na krilima Ljube Prgometa i Ivana Papca radi seriju 13:4 i ima vodstvo 13:20. Prgomet je odveo Goricu do najviših plus 12 u prvom poluvremenu na minutu i pola do kraja perioda. Bosco je do odlaska na odmor samnjio na osam koševa minusa.

Bosco je u trećoj četvrtini u nekoliko navrata prišao na samo minus dva, posljednji puta na nešto manje od tri minute do kraja perioda kada je bilo 48:50 nakon trice Gilberta. Gorica tada radi seriju 12:3 do kraja četvrtine za vodstvo 51:62. Ante Mašić odmah na početku posljednje dionice postiže još dva poena pa se serija produžila na 14:3 za rezultat 51:64. Najvišu prednost na susretu zabilježili smo pred sam kraj nakon trice Prgometa za 69:86. Gosti su na kraju zasluženo slavili i ostali i dalje neporaženi, a Bosco je s drugog pao na treće mjesto jer je Agrodalm slavio protiv Borova te je sada on na toj poziciji koja vodi u HT Premijer ligu.

Pula1981-Rudeš 69:65 (15:17, 16:18, 12:18, 26:12)

Ništa nije ukazivalo na to da će Pula 1981 u posljednjoj četvrtini preokrenuti 10 poena zaostatka iz treće četvrtine. Rudeš je dobio prve tri četvrtine i izgledalo je kako će doći do svoje devete pobjede kojom bi se na trećem mjestu izjednačili sa Boscom, ali košarkaši Pule imali su drugačije planove. Oni su na krilima Kyrona Andersona i Marina Đuguma preokrenuli minus deset i poveli s 58:56 na tri i pol minute do kraja susreta. Ivan Zebić dovodi Rudeš u još jedno vodstvo od 58:60, posljednje gostujuće na utakmici. U posljednjih 58 sekundi ulazi se rezultatom 62:62, a posao tada dovršava Anderson koji postiže pet od posljednjih sedam poena domaćina za tek drugu pobjedu u sezoni dok je Rudešu ovo peti poraz. Anderson je susret završio s 27 poena i 3 asistencije dok je Đugum ubacio 14 uz 6 skokova i 4 osvojene lopte. Kod gostiju Zebić 16 poena, 8 skokova i 3 asistencije te Tomislav Cvitković s 15 poena, 7 skokova i 3 osvojene lopte.