Mlađi seniori nadoknadili -15, a onda u završnih 100 sekundi ispustili +5

Autor: Branko Tabak Photo: HKS

Pobjeda Njemačke

HRVATSKA - NJEMAČKA 70:72 (16:24, 18:10, 17:18, 19:20)

U prvoj pripremnoj utakmici za Europsko prvenstvo muška U20 reprezentacija Hrvatske poražena je u Svetom Martinu na Muri od Njemačke 70-72 nakon velikog preokreta u završnih stotinjak sekundi igre.

Prva četvrtina bila je izjednačena do rezultata 16-18, nakon čega Nijemci serijom 6-0 do kraja prve četvrtine bježe na solidnu prednost 16-24.

BIJEG NJEMAČKE NA +15 I POVRATAK HRVATSKE

Imali su gosti u drugoj dionici dva puta prednost od 15 poena viška (16-31, 18-33). To kao da je pokrenulo hrvatske mladiće. Povukli su Matej Bošnjak i Vito Kučić i vrlo brzo stanje se na semaforu drastično promijenilo. Igrači Ivana Tomasa serijom 12-0 stigli su na posjed zaostatka (30-33).

U završne tri minute prvog poluvremena Njemačka je ubacila tek jedan poen s crte slobodnih bacanja, a Hrvatska nastavila svoj nalet do izjednačenja 34-34. Do odmora Kučić i Bošnjak zabili su po 12 poena.

Dobar ritam Hrvatske nastavljen je i nakon povratka iz svlačionica, dva puta prednost je iznosila +4 (38-34, 40-36), nakon čega utakmica ulazi u nervoznije vode s dosta promašaja i pogrešaka iz čega izlaz prvi pronalaze Nijemci. Tricom Nolana Adekunle dolaze do prednosti 43-48. U samoj završnici treće četvrtine Leo Menalo je uzvratio na isti način i doveo Hrvatsku na samo poen minusa (51-52).

DRAMATIČNA ZAVRŠNICA I PROPUŠTENA PRILIKA

U posljednjoj četvrtini Duje Damjanić je tricom Hrvatima donio prednost 61-57, no Adekunle je odmah odgovorio na isti način pa smo do kraja svjedočili velikoj borbi za svaku loptu. Hrvatska je odmaknula na 64-60, Njemačka povela 64-65. Kučić, Bošnjak i Tomislav Buljan vraćaju domaćine na +5 (70-65), a pri tom rezultatu Buljan promašuje tricu za potvrdu pobjede na stotinjak sekundi od kraja. Uporni Nijemci u tim trenucima pokazuju veliku mirnoću, pogađaju pet slobodna bacanja u nizu, a kada su šesto konačno promašili  Adekunle skače u napadu, a Elias Baggette zabija u nastavku akcije za totalni preokret i vodstvo gostiju 70-72. Kako posljednji pokušaj Bošnjaka nije pronašao put do koša značilo je to i pobjedu njemačke reprezentacije.

Već sutra 26. lipnja s početkom u 18 sati ove će dvije reprezentacije odigrati još jednu pripremnu utakmicu. Početkom srpnja mladi reprezentativci odlaze na turnir u Crnu Goru, zatim nastavljaju pripreme u Zagrebu gdje su 8. i 9. srpnja zakazali utakmice s Litvom. 15. srpnja slijedi povratak u Crnu Goru i najvažniji ispit – Europsko prvenstvo Divizije A u Podgorici koje se igra od 16. do 24. srpnja. Hrvatska je u skupini A u kojoj su još Francuska, Slovenija i Belgija.