Potop favorita, odličan nastup Bogdanovića

Ove noći u NBA ligi.

Svjedočili smo nevjerojatnoj večeri u kojoj su poražene sve tri najbolje momčadi prethodnih godina, Warriorsi, Cavsi i Spursi.

ATLANTA – MILWAUKEE 106 - 117

Favorizirani Bucksi nisu dozvolili nikakvo iznenađenje protiv skromnih Hawksa. Već sredinom prve četvrtine poveli su 26-11 i do kraja susreta njihova pobjeda ni u jednom trenutku nije dolazila u pitanje. Bili su dominantni i u skoku (43-31) i šutu (55%-46%).  Ponovo je najbolji bio fenomenalni Grk Giannis Antetokounmpo (33k, 12s, 5a). Utakmicu sezone odigrao je Kris Middleton (27k, 7s, 9a), a Bucksi su još imali trojicu dvocifrenih igrača. Atlanta je sezonu otvorila pobjedom u Dallasu, da bi im ovo bio šesti uzastopni poraz. Kod domaćina najbolji njemački playmaker Dennis Schroder (21k, 8a, 3uk.l). Solidni su bili i Taurean Prince (17k, 5s, 3a) te rookie John Collins (14k, 7s), no nije to ni približno bilo dovoljno protiv iznimno opasnih Bucksa. Ovom pobjedom Milwaukee je stigao do skora 4-2, dok su Hawksi sa 1-6 posljednjeplasirana momčad Istoka.

INDIANA – SAN ANTONIO 97-94

Gotovo čitavu utakmicu Pacersi su imali blagu prednost nad favoriziranim Spursima. Kad su gosti početkom posljednje četvrtine serijom 9-0 stigli do prednosti, činilo se da će se stvari posložiti na svoje mjesto. Spursi su stigli i do +9, no uporni domaćin nije se predavao. U posljednje 44 sekunde Spursi su ušli sa +2 i loptom. Tad gube loptu, a sa druge strane Victor Oladipo postiže tricu. Nakon novog promašaja Spursa Cory Joseph ubacuje dva slobodna bacanja za 97-94, a trica Pattya Millsa za izjednačenje ostaje na obruču. Kod pobjednika najbolji Oladipo (23k, 4s, 5a), Litavac Domantas Sabonis (22k, 12s) i naš Bojan Bogdanović (15k, 8s). Kod iznenađujuće loših Spursa gdje se sve više osjeća izostanak Kawhia Leonarda najbolji, i u stvari jedini raspoloženi, su bili dvojac pod obručima LaMarcus Aldreidge (26k, 8s) i neuništivi Pau Gasol (17k, 7s, 5a, 5bl). Ovom pobjedom Pacersi su na polovičnom skoru 3-3, dok su nakon dva uzastopna poraza Spursi na 4-2.

CLEVELAND – NEW YORK 95 – 114

Rezultat kojem se sigurno nitko nije nadao. Iako su lošije ušli u sezonu, Cavsi su bili ogromni favoriti. No Knicksi su prvu četvrtinu završili serijom 19-6. Od tog trenutka Cavsi su ostatak utakmice bili u podređenom položaju. U posljednjoj četvrtini smanjili su na -6, no Knicksi tad rade dvije velike serije, prvo 9-0 pa 11-0 i dolaze do velike pobjede. Nadskakali su Cavse i bolje šutirali. Najbolji je ponovo bio Latvijac Kristaps Porzingis (32k, 12s, 2bl), no ovog puta imao je itekako dobru pomoć. Utakmicu sezone odigrao je Tim Hardaway Jr (34k, 4s, 8a, 2uk.l), a double-double učinke dodali su Enes Kanter (18k, 12s) i Courtney Lee (15k, 10s). Bila je to prva pobjeda Knicksa protiv Cavsa nakon 10 uzastopnih poraza. Kod neuvjerljivih Cavsa Kevin Love (22k, 11s), LeBron James (16k, 10s, 7a) i povratnik nakon ozljede Derrick Rose (15k, 3a). Knicksi su pobjedom stigli do skora 2-3, dok su Cavsi iznenađujuće pali na 3-4.

CHARLOTTE – ORLANDO 120 – 113

U zanimljivoj utakmici sa mnogo koševa domaćin je stigao do bitne pobjede. Hornetsi su na poluvremenu imali +12. Gosti su u posljednjoj dionici u par navrata stigli na samo -3, no domaćin tad radi seriju 13-6 i dolazi do dvocifrene prednosti koju zadržava da kraja. Hornetsi su utakmicu dobili u reketu, prvenstveno dominacijom u skoku (59-40). Najbolji je bio all-star playmaker Kemba Walker (34k, 6s, 10a, 2uk.l). Odličan je bio i Jeremy Lamb (20k, 6s, 7a, 2uk.l), dok su double-double učinke upisali Dwight Howard (22k, 10s, 3a) i Marvin Williams (13k, 11s, 3a, 2bl). Kod gostiju najbolji je bio igrač s klupe Jonathan Simmons (27k, 4s, 3a, 3uk.l), a solidno su odigrali i Francuz Evan Fournier (23k, 3s, 5a), Aaron Gordon (17k, 9s, 4a, 2uk.l, 2bl), Nikola Vučević (15k, 11s, 3a) te Terrence Ross (17k, 5s). Hornetsi su sad na skoru 3-3, dok je Magic na 4-2.

BROOKLYN – DENVER 111 – 124

Domaći Netsi odlično su počeli protiv favorita iz Denvera. Prvu četvrtinu završavaju serijom 15-4 za vodstvo od 7 koševa. U drugoj imaju i +14, no kasnije im ponestaje snage te kvaliteta i duže klupa gostiju dolazi do izražaja. Nuggetsi serijom 13-0 sredinom treće četvrtine preokreću rezultat, i do kraja utakmice mirno privode istu kraju. Nuggetsi su bili nadskakani, no imali su odličnu šutersku večer. Najefikasniji je bio Jamal Murray (26k, 5a) a najbolji Srbin Nikola Jokić (21k, 14s, 4a). Double-double učinak dodao je Paul Millsap (13k, 11s, 5a) i to je uz još četvoricu dvocifrenih igrača bilo dovoljno za pobjedu. Kod poraženih domaćina najbolji rezervni playmaker Spencer Dinwiddie (22k, 4s, 4a, 3uk.l). S klupe je 16 koševa dodao Joe Harris, dok su jedini dvocifreni starteri bili Rondae Hollis-Jefferson (18k, 6s) i DeAngello Russell (12k, 8a). Nakon ove pobjede Nuggetsi imaju skor 3-3, dok su Netsi pali na 3-4.

SACRAMENTO – WASHINGTON 83 – 110

Nakon što su dva dana prije nesretno poraženi kod prvaka Warriorsa, košarkaši Wizardsa iskalili su se na Kingsima. Postigli su prvih 13 koševa na utakmici, nakon prve četvrtine imali +19, na poluvremenu +31 i tu baš nikakve neizvjesnosti nije bilo. Washington je trice šutirao sjajnih 17/34. Kako je utakmica bila rano riješena, nijedan igrač gostiju nije igrao više od 28 minuta. I u tako smanjenoj minutaži istakli su se John Wall (19k, 9a), Otto Porter Jr (16k, 5s) i Bradley Beal (15k, 4a). Kod skromnih domaćina gdje je trener Dave Joerger odmarao veterane Zacha Randolpha i George Hilla jedini vrijedan spomena bio je srpski reprezentativac Bogdan Bogdanović (15k, 7/9iz igre, 3s, 4uk.l). Nakon naporne mini-turneje po Zapadu Wizardsi su sad na skoru 4-2, dok su Kingsi na očekivano loših 1-6.

GOLDEN STATE – DETROIT 107 – 115

Nakon što su se na jedvite jade izvukli protiv Wizardsa, i mogli bismo reći nezasluženo slavili, aktualni prvaci iz Oaklanda izgleda nisu naučili lekciju. Protiv realno puno slabijih Pistonsa cijelu večer nisu bili pravi. Dozvolili su gostima da budu u utakmici. Kod +13 u trećoj četvrtini umjesto da prelome utakmicu do kraja dozvolili su Pistonsima povratak. A onda im se dogodilo to da su se gosti ohrabrili i raspucali, a na što Warriorsi nisu imali odgovor. Pistonsi su tako prvo serijom 20-4 stigli do prednosti početkom posljednje četvrtine, da bi još jednom serijom 15-3 došli do ozbiljnije prednosti koju nisu ispuštali do kraja. Kod iznenađujućih pobjednika usprkos lošem 4/17 šutu odličan je bio centar Andre Drummond (8k, 18s, 5a, 5uk.l). Najefikasniji su bili Avery Bradley (23k, 3uk.l) i Reggie Jackson (22k, 5a), po 16 koševa dodali su Tobias Harris i Ish Smith, a 15 Stanley Johnson. Domaćin je poraz upisao jer je imao samo tri raspoložena igrača. Steph Curry (27k, 6s, 8a), Kevin Durant (28k, 6s, 4a) i Klay Thompson (29k, 2uk.l) postigli su 84 od 107 koševa Warriorsa i ovog puta to nije bilo dovoljno. Pistonsi su sad sa skorom 5-2 iznenađujuće prva momčad Istoka, dok su Warriorsi isto tako izneneđujuće na skoru od tek 4-3.

Današnji nastup Hrvata:

Odličan nastup Bojana Bogdanovića u velikoj pobjedi Pacersa nad Spursima. Naš je reprezentativac na terenu proveo 33 minute i iskoristio ih za 15 koševa (5/10 iz igre, 3/5 trica, 2/4 slobodna bacanja), čak 8 skokova, dvije asistencije i ukradenu loptu. Puno je skromniji bio nastup Maria Hezonje koji je u porazu Magica u Charlotti igrao 12 minuta i postigao 2 koša (1/4 iz igre, 0/2 trica), 3 skoka i 2 asistencije. Povratkom Rosea Ante Žižić je ispao iz momčadi Cavsa i nije bio među 13 aktivnih igrača za utakmicu protiv Knicksa.

Najbolji igrač dana:

Ponovo je to bio nevjerojatni Giannis Antetokounmpo. U pobjedi nad Hawksima ovaj je 22-godišnjak igrao 38 minuta, i za to vrijeme je ubacio 33 koša (14/21 iz igre, 1/3 trice, 4/6 sl.bacanja), 11 skokova i 5 asista.

Zanimljivost dana:

Cleveland je izgubio četiri od pet posljednjih utakmica, sa ukupno 67 koševa razlike, od momčadi koje su prošle sezone kombinirano bile 100 utakmica ispod 50%-tne uspješnosti.