Prva muška liga: Produžetak u Ludbregu, Gorica krenula silovito

Prva muška liga startala je ovog vikenda, a pet od šest utakmica završilo je dvocifrenom razlikom.

Izvještaj prvog kola počet ćemo sa utakmicom u Ludbregu gdje je domaći Grafičar ugostio Rudeš. Susret je otišao u produžetak u kojem su se bolje snašli gosti, a jedino je taj susret završio s jednoznamenkastom razlikom na kraju. Zanimljivo je bilo i u Karlovcu, Gorica je deklasirala Borovo, ali krenimo redom.

Grafičar-Rudeš 78:84 (18:21, 12:17, 21:14, 21:20, 6:12)

Kompletna statistika utakmice

Grafičar je nakon prvog poluvremena zaostajao osam poena razlike. Domaćini su cijelo drugo poluvrijeme lovili goste, na kraju ih stigli, a košem Andra Nakića kojemu su to bili jedini poeni, susret odlazi u produžetak. Tu su se bolje snašli gosti koji su dodatnih pet minuta dobili u svoju korist s 12:6 i upisali prvu pobjedu na krilima Marka Juriča koji je ubacio 23 poena uz pet skokova. Spomenimo i Marka Dmitrovića s 16 koševa, osam skokova i dvije blokade. Kod domaćina je najbolja bila međimurska veza Novak-Novak. Manuel je ubacio 19 poena uz šest skokova, tri asistencije i isto toliko osvojenih lopti, dok je Mario s kojim smo prije nekoliko dana objavili intervju ubacio 15 uz sedam skokova, šest asistencija i tri osvojene lopte. Dodajmo kako su domaćini bili jako nezadovoljni suđenjem.

Universitas-Istrauni 98:88 (28:18, 19:27, 28:18, 23:25)

Splitski studenti su dobro otvorili susret protiv istarskih studenata dobivši prvi period s deset poena razlike. Gosti su uzvratili odmah u drugoj četvrtini i do poluvremena smanjili prednost domaćina na samo minus dva. Treća četvrtina rezultatski potpuno ista kao i prva, 28:18 za domaćine koji su u odlučujućih deset minuta ušli s 12 poena viška. Istrauni su još jednom zaprijetili u posljednjoj dionici kada su na 1:20 do kraja došli na 92:88, ali pokazalo se da su to bili njihovi posljednji poeni, a Universitas utakmicu zaključuje serijom 6:0 za pobjedu 98:88. Pobjednike je predvodio Ivan Vrgoč s 25 poena, pet skokova i četiri asista. Dobru potporu je imao u Marinu Vručiniću koji je ubacio 21 uz tri asistencije.

Šanac Karlovac-Kvarner 2010 86:75 (32:14, 16:31, 17:14, 21:16)

Nevjerojatno prvo poluvrijeme vidjeli smo u susretu dva bivša prvoligaša. I dok je Šanac jedno duže vrijeme izvan najvišeg košarkaškog ranga, Kvarner 2010 je prošle sezone ispao u rang niže. Domaćini su na otvaranju sezone krenuli silovito dobivši prvi period s 32:14. Činilo se tada kako će Kvarner lagano pasti, ali u drugoj četvrtini potpuna suprotnost. Gosti iz Rijeke zaigrali su puno bolje u obrani i minus 18 iz prvog perioda smanjili na samo minus tri na kraju prvog poluvremena. Drugo poluvrijeme onakvih propadanja kao u prvom poluvremenu nije bilo, a Šanac je nakon tri četvrtine imao plus šest. Nakon nešto malo više od minute i pola igre u posljednjoj dionici, Kvarner radi seriju 7:0 i prelazi u vodstvo 65:66, ali na njihovu žalost, tu je bio kraj njihovim prijetnjama u ovoj utakmici. Šanac brzo vraća vodstvo i radi seriju 15:0 u sljedećih šest minuta te riješava utakmicu koja završava rezultatom 86:75. Matija Češković najbolji kod Šanca s 21 poenom i pet asistencija dok je prvo ime Kvarnera i utakmice bio Ivan Kučan s 30 poena, četiri skoka i tri osvojene lopte.

Pula 1981-Agrodalm 86:106 (22:21, 19:23, 29:31, 16:31)

Nakon tri četvrtine ništa nije upućivalo da će susret između domaće Pule 1981 i Agrodalma iz Zagreba kojeg vodi Joško Garma, brat novopečenog trenera KK Zagreb, Nikole Garme. Prvih 30 minuta bilo je vrlo izjednačeno, a gosti iz Zagreba u posljednju su dionicu ušli s plus pet. Potpuni raspad sistema za domaće desio se u posljednjih deset minuta, taj period dobio je Agrodalm s 15 poena razlike za na kraju uvjerljivu pobjedu od 20 poena. Preveliki hendikep za domaćine na kraju se pokazao izostanak nekoliko bitnih igrača što je domaćem treneru uvelike skratilo rotaciju. Pobjednike su predvodili Damir Mijić s 21 poenom, Domagoj Matić ubacio je 19 uz 10 asistencija, a Nikola Baran ubacio je također 19, ali uz 10 skokova. Kod Pule najbolji Marin Đugum s 20 poena (šut iz igre 7/7) i 12 skokova te jedan od dva stranaca u prvoligaškom rangu, Kyron Anderson s također 20 poena uz sedam skokova i četiri asista.

Bosco-Podravac 90:64 (22:16, 10:17, 34:13, 24:18)

Nakon prvog poluvremena ništa nije naslućivalo da će razlika na kraju biti toliko uvjerljiva. Bosco je prvu četvrtinu dobio s šest poena razlike, a Podravac odličnom obranom i timskom igrom u drugoj četvrtini stiže domaćine i na odmor odlazi s plus jedan. Susret je riješen u trećoj četvrtini koju razgoropađeni domaćini dobivaju s 34:13 i tu povratka za Podravac nije bilo. Bosco je do kraja susreta razliku povećao na konačnih plus 26. Dominic Gilbert, igrač koji je pod ugovorom sa Cibonom bio je najbolji u redovima pobjednika s 26 poena i 11 skokova dok je Mate Mandić zabio 16 uz četiri skoka, četiri osvojene lopte i tri asista. Kod Podravca najbolji najstariji igrač lige Ivan Šiprak s 10 poena i 10 skokova, Hrvoje Sertić ubacio je 11 uz četiri osvojene lopte te po tri skoka i asista. Treba spomenuti kako je Podravac bio znatno oslabljen neigranjem Stefana Zadravca zbog ozljede i Ilije Nikolića koji će teško moći pomoći u ovoj sezoni zbog poslovnih obaveza.

Gorica-Borovo 117:53 (26:14, 35:14, 33:9, 23:16)

Gorica koja je po imenima prvi favorit ovog natjecanja odmah u prvom kolu poslala je poruku protivnicima. Borovo je teško stradalo s minusom od čak 64 poena razlike. Razlika je već do poluvremena bila preko 30 koševa i teško je bilo što napisati o ovom susretu osim da je razlika u kvaliteti između ove dvije momčadi ogromna. Gorica je imala čak sedam dvoznamenkastih strijelaca, a najviše od svih se istaknuo Ljubo Prgomet s 26 poena, šest skokova i tri asista. Spomenimo i Marka Bakovića i njegovih 18 poena i 11 skokova i tri blokade. Kod gostiju su samo Srđan Brocić i Ljubomir Miljanić bili dvocifreni s po 13 poena svaki.

Parovi 2. kola: Istrauni-Šanac Karlovac, Podravac-Universitas, Gorica-Bosco, Borovo Agrodalm, Rudeš-Pula 1981, Kvarner 2010-Grafičar.