Uvjerljive pobjede Turske, Litve, Grčke i SAD-a

Favoriti došli do očekivanih pobjeda.

Turska je već nakon prve četvrtine pobjegla Japanu na 16 poena prednosti, a na utakmici su vodili najviše 21 poen razlike. Japan u niti jednom trenutku nije vodio, a izbornik Turske u ovoj je utakmici na klupi ostavio i odmorio Scottieja Wilbekina. Na kraju su upisali pobjedu rezultatom 86:67 (28:12, 19:23, 20:14, 19:18).

Ersan Ilyasova je s 19 poena, 10 skokova i 3 asistencije bio prvo ime Turske dok je 17 zabio Melih Mahmutoglu. Kod Japana je deveti izbor ovogodišnjeg drafta Rui Hachimura zabio 15 uz 7 skokova i dvije asistencije, a isti broj poena uz 6 skokova postigao je Nick Fazekas.

Litva je s 101:47 (27:10, 21:11, 29:12, 24:14)pregazila Senegal  i tako s 54 poena razlike ostvarila najvišu pobjedu do sada na ovom Svjetskom prvenstvu.

Izbornik Litve svojim je igračima raspodjelio minutažu i nije ih previše umorio pa tako nitko nije igrao više od 22 minute. Kod Litve su se svi igrači osim Rokasa Gideraitisa (tek jedan šut na koš) upisali u listu strijelaca, a sada odmorni i spremni čekaju vrlo važan susret protiv Kanade za dva dana. Imali su čak sedam dvocifrenih u ovoj utakmici, Mantas Kalnietis je zabio 13 uz 8 asistencija, Domantas Sabonis 13 uz 7 skokova i tri asista,  a Jonas Valanciunas je upisao double-double s 13 poena i 11 skokova. Kod Senegala nitko dvoznamenkast, tri igrača su zabila po 8 poena.

Grčka je s pola snage razbila neprepoznatljivu Crnu Goru. Očito je prvi nastup na ovako velikom natjecanju učinio svoje. Grčka je slavila s 85:60 (17:9, 25:7, 21:22, 22:22).

Crna Gora kao da se nije ni pojavila na terenu u prvom poluvremenu, a tome svjedoči svega 9 poena postignutih u prvoj te 7 u drugoj četvrtini. Grčka je na odmor otišla s 26 poena prednosti, a drugo su poluvrijeme odigrali s “pola gasa“. Jedino je Ioannis Papapetrou igrao više od 25 minuta dok je Giannis Antetokounmpo igrao svega 16 minuta. Grčku je predvodio Georgios Printezis je ubacio 16 kod Grčke,  a Georgios Papagiannis 15 uz 8 skokova.

Nikola Vučević s 12 poena i 3 skoka najbolji kod Crne Gore dok je Petar Popović ubacio 11.

Češka je protiv SAD-a bila u igri samo u prvoj četvrtini, a na kraju je rezultat glasio 88:67 (17:14, 26:15, 23:19, 22:19).

Češka je vrlo dobro parirala u prvoj četvrtini favoriziranim Amerikancima i dopustila im svega 17 postignutih poena dok su oni ubacili tri manje. SAD je u drugoj četvrtini podigao agresivnost u obrani te su došli do mnogo lakih koševa te su na odmor otišli s 14 poena prednosti.

Drugo poluvrijeme su igrali koliko je trebalo te su razliku povisili na konačnih plus 21, a tek su Donovan Mitchell i Marcus Smart igrali više od 20 minuta. Mitchell je bio prvo ime SAD-a s 16 poena, Harrison Barnes je ubacio 14, a Kemba Walker 13. Kod Češke očekivano najbolji Tomas Satoransky s 17 poena i 5 asistencija, Vojtec Hruban je ubacio 13, a isto toliko uz 9 skokova je zabio Jaromir Bohacik.