Westbrook oborio još jedan rekord, odlični Cousins

Šariću petorka i dvocifreni broj poena, Bender dobro iskoristio minutažu.

U sinoć osam odigranih utakmica imali smo prvi start Darija Šarića, ludi rekord Russel Westbrooka i potop Clevelanda u New Orleansu. Više o tome u pregledu dana.

DALLAS – PHILADELPHIA 110-112

Nakon ozljede leđa JJ Redicka, trener Sixersa Brett Brown odlučio je u Dallasu igrati sa iznimno visokom postavom i u petorku po prvi put ove sezone ubacio našeg Darija Šarića (12k, 3a). Nova petorka odlično je počela i Sixersi su imali +13 već u prvoj četvrtini. I na ulasku u posljednju dionicu imali su +11, no Sixersi ne bi bili Sixersi da si nisu zakomplicirali život. U završnici utakmice samo 15 sekundi prije kraja Joel Embiid zabija za 111-107. Nakon što je sa druge strane Harrison Barnes ubacio tricu, samo šest sekundi prije kraja Jerryd Bayless pogađa jedno od dva slobodna bacanja za 112-110. U posljednjoj sekundi bek Mavsa Yoggi Ferrell ima dva slobodna bacanja kojima utakmicu može odvesti u produžetak, no promašuje već prvo, a onda kasnije namjerno i drugo. Zanimljivo, prije tog Ferrell je ove sezone slobodna bacanja gađao 25/26. Sixerse je do pobjede vodio ubojit dvojac Ben Simmons (23k, 5s, 8a, 3uk.l) / Joel Embiid (23k, 9s, 4a), a odlično je sa klupe odreagirao playmaker TJ McConnell (15k, 4s, 8a). Bila je to prva pobjeda Sixersa u Dallasu nakon 11 uzastopnih poraza. Domaćinima nije pomoglo ni sjajno šutiranje trica. Pogodili su čak 19 od 40, no i Sixersi su bili odlični sa 16 od 35. Najbolji u redovima Mavsa bio je Harrison Barnes (25k, 7trica, 4s). Wesley Matthews je dodao 19 koševa, a dvocifreni su bili i rookie Dennis Smith Jr (12k, 8a), veteran Dirk Nowitzki (11k, 5a, 2bl) te dva igrača s klupe, Ferrell sa 17 i JJ Barea sa 15 koševa. Ovim porazom Mavsi su sa skorom 1-6 ostali posljednja momčad Zapada, dok su Sixersi na skoru 2-4.

NEW ORLEANS – CLEVELAND 123-101

U redove Pelicansa nakon dvije utakmice izostanka vratio se sjajni krilni centar Anthony Davis. Pelicansi su odlično ušli u susret i nakon prvih 12 minuta imali 13 koševa viška. No gosti su tu prednost malo po malo smanjivali i na ulasku u posljednju četvrtinu bilo je samo +6 za domaće. Kad se činilo da bi iskusni gosti mogli u potpunosti zakomplicirati utakmicu, Pelicansi rade novu seriju 17-4 i utakmicu mirno privode kraju. Domaćina, koji je bio dominantan u svim aspektima igre, predvodio je ubojit dvojac visokih igrača. Povratnik Anthony Davis (30k, 14s, 3bl) i DeMarcus Cousins (29k, 12s, 10a, 3uk.l) su bili apsolutno nezaustavljivi. Kad tome dodamo i sjajnu večer bekovskog dvojca Jrue Holliday (29k, 4s, 7a) / Etwaun Moore (24k, 10/13 iz igre, 4/6 trice) ne čudi da su gosti doživjeli potop. Očito je da kod aktualnih prvaka Istoka na početku sezone mnogo toga ne štima, pogotovo u obrani. U New Orleansu najbolji je bio Kevin Love (26k, 5/6 trica, 11s), a uz njega jedini dvocifreni bili su veterani LeBron James (18k, 8a) te Dwyane Wade (15k, 4a). Nakon ove utakmice obje momčadi su na identičnom 3-3 skoru.

MEMPHIS – HOUSTON 103 – 89

U derbiju večeri košarkaši Grizzliesa su po drugi puta ove sezone svladali Rocketse. No za razliku od prve kad su starteri zabili 72, a klupa 26 koševa, ovog puta klupa Grizzilesa zabila je čak 67 od 103 koša. Utakmica je bila lišena neizvjesnosti pošto je domaćin u posljednjoj četvrtini imao i +19. Najbolji u redovima pobjednika Chandler Parsons (24k, 9/11iz igre, 6/8trica), a odlični su bili i Tyreke Evans (14k, 7s, 4a) te Mario Chalmers (15k, 4a, 2uk.l), sva trojica igrači s klupe. Gostima su se u sastav vratili Trevor Ariza (10k, 7s, 5a) i Nene Hilario, no zbog želučane viroze nije nastupio njihov drugi strijelac Eric Gordon. Odlični su bili Ryan Anderson (22k, 7/11trica, 7s) i Clint Capela (12k, 12s), no nedostajao je učinak James Hardena (20k, 4s, 8a) koji je iz igre gađao tek 6/19. Memphis je nakon ove pobjede sa skorom 5-1 senzacionalno najuspješnija momčad čitave lige, dok su gosti pali na skor 5-2.

MIAMI – BOSTON 90-96

Nakon šokantnog uvoda u sezonu kad su poslije strašne ozljede Gordona Haywarda upisali dva uvodna poraza, momčad Celticsa se konsolidirala. U Miamiu su upisali četvrtu uzastopnu pobjedu. Uskoro im se vraća ozlijeđeni Marcus Morris, a NBA liga je Bostonu odobrila da može potrošiti 8,4 milijuna dolara na Haywardovu zamjenu. Noćas su po peti put uzastopno slavili u Miamiu. Junak pobjede bio je Kyrie Irving (24k, 4s, 3a, 3uk.l) koji je 9 koševa postigao u posljednje dvije minute. Uz njega sjajni su bili i rookie Jayson Tatum (20k, 5s) te veteran Al Horford (12k, 9s, 3a), dok im je podršku s klupe dao Marcus Smart (16k, 4s, 4a, 2uk.l). Kod domaćina koji je ponovo igrao bez ozlijeđenog centra Hassan Whitesidea najbolji je bio Slovenac Goran Dragić (22k, 3s, 4a). Po 16 koševa dodali su Josh Richardson i James Johnson, dok je vrlo dobar nastup s klupe pružio pridošlica iz Celticsa Kelly Olynyk (14k, 9s, 3bl). Ovom pobjedom Celticsi su stigli do skora 4-2, dok je Heat pao na 2-3.

CHICAGO – OKLAHOMA CITY 69 – 101

Košarkaši Bullsa kakav-takav otpor favoriziranom Thunderu pružali su samo u prvoj četvrtini. Drugu su gosti dobili sa 24-8 i utakmica je tu bila praktički riješena. Kod skromnih domaćina koji je iz igre gađao kriminalnih 28,2% (22/78) jedina svijetla točka su igre finskog rookiea Lauri Markkanena (15k, 3/6trica, 8s). Kod gostiju najefikaniji Carmelo Anthony (21k, 5s) i Paul George (20k, 5s, 4uk.l), dok je 90. triple-double karijere (uključujući i doigravanje) upisao Russell Westbrook (12k, 13s, 13a, 3uk.l). Ovom pobjedom u igri mačke i miša Thunder je stigao do polovičnog učinka od 3-3, dok su Bullsi na očekivano lošem skoru 1-4.

UTAH – LA LAKERS 96 – 81

Košarkaši Jazza furiozno su ušli u utakmicu. Prvu četvrtinu su dobili sa 31-16 i do kraja utakmice njihova pobjeda ni u jednom trenutku nije dolazila u pitanje. Bili su bolji u skoku (49-39) i dominantni u tricama (13/31 – 5/22) i krajnji rezultat je realan pokazatelj onog što se događalo na parketu. Kod pobjednika sjajno je sa klupe odigrao rookie Donovan Mitchell (22k, 3s, 3uk.l), a odlični su bili i Španjolac Ricky Rubio (21k, 7s, 4a) te Derrick Favors (14k, 10s). Kod gostiju jedini dvocifreni starter Brandon Ingram (16k, 4uk,l). S klupe je 15 koševa dodao Jordan Clarkson, dok je još jednu tešku večer imao rookie Lonzo Ball koji je za 9 koševa šutirao iz igre 3/10, te je imao više izgubljenih lopti od asistencije (5-4). Nakon ove pobjede Utah je na skoru 3-3 (doma 3-0, vani 0-3), dok su Lakersi pali na 2-4.

LA CLIPPERS – DETROIT 87-95

Clippersi su u utakmicu ušli kao jedina neporažena momčad lige i veliki favorit. Tako su i izgledali te su sredinom treće četvrtine imali i +13. No slijedi neobjašnjiv pad i gosti iz Detroita stižu do važne i pomalo neočekivane pobjede. Ključ poraza je loš šut. Dok su trice šutirali solidnih 39,5% (15/38), za dva poena Clippersi su šutirali katastrofalnih 28,2% (13/46). Dakako da zasluge idu i obrani Pistonsa, koja se dolaskom  iz Bostona  Averya Bradleya (12k, 5s, 4uk.l) znatno popravila. Najbolji igrači Pistonsa bili su Andre Drummond (15k, 17s, 3bl) i Reggie Jackson (15k, 4s, 7a). Langston Galloway je sa klupe dodao 13 koševa, a po 12 su zabili Bradley i Tobias Harris. Kod domaćina najefikasniji trenerov sin Austin Rivers (20k, 4s, 4uk.l) i Blake Griffin (19k, 5/18šut, 11s, 4a). Talijan Danilo Gallinari (13k, 6s) također je imao problema sa šutom (4/16).  Nakon ovog poraza Clippersi su na skoru 4-1, dok su Pistonsi na iznenađujućih 4-2.

PORTLAND – PHOENIX 114 – 107

Phoenix Sunsi su nakon promjene trenera prestali biti kanta za napucavanje i počinju ličiti na ozbiljnu NBA momčad. Na svojoj koži tome su se uvjerili i Blazersi koji su tek u samoj završnici uspijeli doći do pobjede. Domaći su imali čak sedam dvocifrenih igrača. Po dobrom starom običaju najefikasniji je bio bekovski par Damian Lillard (25k, 7s, 9a) / CJ McCollum (23k, 5s, 6a), a sjajnu partiju na oba kraja terena pružio je BiH reprezentativac Jusuf Nurkić (17k, 9s). Kod gostiju daleko najbolji šuter Devin Booker (34k, 6s, 6a), dok su po 12 koševa dodali Alex Len i TJ Warren. Phoenix je sve bliži tome da zamijeni nezadovoljnu zvijezdu Eric Bledsoea. Kad se momčadi priključe igrači dobijeni u toj zamjeni, Sunsi će biti još opasnija momčad. Poslije ove utakmice Blazersi su na skoru 4-2, dok su Sunsi pali na 2-4.

Današnji nastup Hrvata:

Dario Šarić je po prvi puta ove sezone nastupio u startnoj petorci Sixersa. U pobjedi u Dallasu igrao je 30 minuta za kojih je upisao 12 koševa (4/12 iz igre, 4/7 trica), 3 asistencije te po jedan skok i ukradenu loptu. Solidan je u porazu Sunsa u Portlandu bio Dragan Bender. Igrao je čak 28 minuta i iskoristio ih za 8 koševa (3/5 iz igre, 2/4 trice) uz 7 skokova, 2 blokade i ukradenu loptu. U potopu Cavsa u New Orleansu 6 minuta je dobio Ante Žižić i zabio je 1 koš (0/2 iz igre, 1/2 sl.bacanja) uz dva skoka i jednu blokadu. Ivica Zubac je bio u sastavu Lakersa no ni ovog puta nije ulazio u igru.

Najbolji igrač dana:

Po drugi puta u tri večeri to je centar Pelicansa DeMarcus Cousins. On je u velikoj pobjedi nad Clevelandom upisao sedmi triple-double karijere. Za 32 minute provedene na parketu imao je 29 koševa (11/20 iz igre, 2/6 trica, 5/5 sl.bacanja), uz 12 skokova, 10 asistencija, 3 ukradene i samo jednu izgubljenu loptu.

Zanimljivost dana:

Russell Westbrook se triple-doubleom u Chicagu upisao u NBA knjige rekorda. Naime, ovim je triple-doubleom postao prvi igrač u NBA povijesti kojem je to pošlo za rukom protiv svih momčadi protiv kojih je ikad igrao. Tako Westbrook ima triple-doublove protiv 29 momčadi...nedostaje samo njegov Thunder. „Protiv nas ima redovito na treningu“ našalio se poslije utakmice Melo Anthony.