Cibona opet poražena, ovaj put u ABA ligi

Autor: Filip Naglić Nikolina Valkaj Photo: Ivana Dergez/KK Cibona

Lagan posao za Crvenu zvezdu

U sklopu 23. kola AdmiralBet ABA lige rezultatom 59:83 Crvena Zvezda Meridianbet uvjerljivo je pobijedila Cibonu. Zvezda je rano ostvarila razliku koju je Cibona u naletima pokušavala dostići. No, loša šuterska večer obje momčadi, a fizička nadmoć Zvezde nije dopustila Vukovima da okrenu rezultat.

Trener Cibone Dino Repeša utakmicu otvara petorkom: Krešimir Radovčić, Jakov Mustapić, Domagoj Proleta, Aleksandar Aranitović i Matej Bošnjak. S druge strane trener Crvene Zvezde Meridianbet Ioannis Sfairopoulos odlučio se za petorku: Javonte Smart, Rokas Giedraitis, Adam Hanga, Joel Bolomboy i Luka Mitrović.

Obje ekipe u utakmicu su krenule dinamičnim tempom te čvrstom obranom. Igralo se koš za koš, gdje je Cibona uspjevala držati vodstvo sve do četiri minute prije kraja.  Zvezda polagano počinje preuzimati vodstvo te pokazuju da su fizički bolja ekipa. Do kraja četvrtine Zvezda odlazi u prednost od +7, a veliki broj poena zabijaju s bacanja koja zarađuju agresivnom igrom prema košu. S druge strane Vukovi se muče sa šutom, ali ne odustaju od čvrste igre. Četvrtina završava rezultatom 14:21.

U drugoj četvrtini Zvezda se diže na +12 poena, no Cibona i dalje pokušava držati jak tempo. Najraspoloženiji u redovima Cibosa je Aranitović koji svojim prodorima konstantno prijeti gostujućem košu. Rezultat se ne mijenja previše, kada Cibona jače stisne Zvezda zabije nekoliko lakih poena i vraća se na istu razliku. Obje ekipe muče se sa šutom za tri poena, ali manjak trica pokazuje se kao problem jedino za Cibonu. Ekipe na odmor odlaze rezultatom 30:42.

Treća četvrtina nastavlja se igrom koja je obilježila prve dvije, igra koš za koš. No, Zvezda diže intenzitet igre i polako stvara razliku. Trener Cibone Repeša zove minutu odmora, ali nakon toga Zvezdina prednost se samo povećava na +20. Nakon perioda u kojem je izgledalo kao da Vukovi nisu na parketu, Bundović zabija dvije trice za redom i vraća nadu domaćinima. Četvrtinu zaključava Radovčić s troje zabijenih bacanja te njima se razlika ponovo vraća na +12 (50:62) za Crvenu zvezdu.

Nakon samog početka zadnje četvrtine gdje Cibona zabija tricu, Zvezda potpuno preuzima igru u svoje ruke i radi seriju od 0:12. Najveću prednost utakmice Zvezda ponovo ostvaruje nakon minute odmora Vukova +26. Nakon rezultatski najbolje odigranog trećeg perioda (20:20), zadnju četvrtinu Zvezda osim napada, stišće i u obrani te odnosi pobjedu i u četvrtini (9:20) i utakmici rezultatom 59:82.

Trener Zvezde, Ioannis Sfairopoulos: “I want to congratulate our players for tonight's game. For us it’s very important to play a good game against Cibona. If you underestimate Cibona and if you underestimate Cibona then you will have problems. That’s why we were very focused and serious in tonight’s game. We came here to follow the plan. In the beginning of the game we put the game to our rhythm. For us it’s very important to continue the same effort in ABA league games. We have 3 more games till the end of season and we focus to continue the same way till the end of regular season. I want to wish Cibona good luck and for them to overcome all the problems that they have.”

Trener Cibone, Dino Repeša: “Čestitao bih protivniku na zasluženoj pobijedi. Nekako smo bili bojažljivi i u grču ili ne znam kako bi to drugačije opisao veliki broj promašenih otvorenih šuteva koje smo imali specijalno u prvom poluvremenu. To je nekako presudilo da odemo s -12, mada sam uvjeren da su mogli imati puno povoljniji rezultat s obzirom na neke obrambene segmente di nismo bili toliko loši, međutim napadački smo bili totalno disponirani, specijalno s tim vanjskim šutom. Drugi ključ koji je presudio 10 skokova više, nakon što je otišao Vuković, nije mogao Perasović uhvatila su ga leđa, nije Buljan htio odigrati tu zadnju utakmicu za nas. Imali smo samo 3 visoka igrača pod košem, ali opet to nije razlog da protivnik ima 10 skokova više i da dolazi do nekih lakih poena bez da potrošimo faul. Zašto to govorim? Iz razloga što je protivnik šutnuo samo 24, ja sam rekao da ako oni ne šutnu bar 35 do 40 bacanja da teško mi možemo rotaciju 7 igrača plus junior Katanović kao 8. Teško da mi možemo tu parirati oko prljave igre, unutar nekog sportskog konteksta. Ali dobro, šta je tu je, moramo prvo oporaviti ozlijeđene igrače i onda nam slijedi Split u petak.”

Cibona: Aleksandar Aranitović (16), Jakov Mustapić (11), Filip Bundović (11), Krešimir Radovčić (9), Ivan Majcunić (7),  Matej Bošnjak (4), Domagoj Proleta (1), Borna Katanović, Filip Ferderber, Josip Pavković, Ivan Perasović.

Crvena Zvezda: Nemanja Nedović (16), Javonte Smart (15), Rokas Giedraitis (11), Mike Tobey (9), Joel Bolomboy (9), Dejan Davidovac (8), Adam Hanga (8), Luka MItrović (4), Dalibor Ilić (2), Stefan Lazarević, Frederick Gillespie II.