Ogromna dominacija Europljana.

U bogatom rasporedu sa 10 utakmica u glavnim ulogama su bili Europljani. Poker asove koje su sačinjavali Srbin Jokić, Grk Antetokounmpo, Latvijac Porzingis i Hrvat Šarić zabili su kombinirano 134 koša uz 36 skokova, dok su sjajne partije pružili i Litavac Valančiunas, Francuz Gobert, Bošnjak Teletović, španjolska braća Gasol i naš Bogdanović

INDIANA – NEW ORLEANS 112 – 117

Košarkaši Pacersa odigrali su sjajno prvo poluvrijeme nakon kojeg su imali +14. No gosti treću dobijaju sa 35-19 i ulazi se u neizvjenu završnicu. Nakon što je u posljednjoj minuti naš Bojan Bogdanović zabio za 112-113, Anthony Davis i DeMarcus Cousins dvaput hvataju loptu nakon drugih promašenih slobodnih bacanja Jrue Hollidaya i gosti s(p)retno dolaze do pobjede. Kod Pelicansa tu je opet bio two-man show Davisa (37k, 14s, 4a, 2bl) i Cousinsa (32k, 13s, 6a, 2bl). Pri poraženim Pacersima kompletna je startna petorka bila dvoznamenkasta. Najefikasniji je bio Myles Turner (21k, 12s, 3bl), dok se naš Bojan zaustavio na 14 koševa. Poslije trećeg poraza u nizu Pacersi su na skoru 5-6, dok su Pelicansi nakon pete gostujuće pobjede na skoru 6-5.

CLEVELAND – MILWAUKEE 124 – 119

Utakmica je bila najavljivana kao derbi večeri, i svakako nije razočarala. Domaćin si ni u kom slučaju nije smio dozvoliti novi poraz pred svojim navijačima. Krenuli su odlično i nakon prve četvrtine imali +11. No tu su prednost prosuli već do poluvremena u koje ulaze sa 2 koša zaostatka. Odvojili su se tek sredinom posljednje četvrtine kad odlaze na +11. Gosti u par navrata smanjuju na -4, no nisu mogli ozbiljnije ugroziti pobjedu Cavsa. Pobjednici su konačno imali dvojicu vrlo raspoloženih igrača, Kevina Lovea (32k, 16s, 3a, 2uk.l) i LeBrona Jamesa (30k, 8s, 9a, 3uk.l). JR Smith je dodao 20 koševa (5/7 trica) i bilo je to dovoljno za pobjedu koja će bar nakratko vratiti mir u svlačionu Cavsa. Kod Bucksa briljantan ponovo Giannis Antetokounmpo (40k, 9s, 3a, 4bl). Vrlo dobro su odigrali i Kris Middleton (20k, 7s, 11a, 3uk.l), Malcolm Brogdon (22k, 5s, 6a) i Mirza Teletović (16k), no ostali su zamalo kratki. Nakon novog poraza Bucksi su na skoru 4-6, dok su Cavsi stigli do 5-6.

WASHINGTON – DALLAS 99 – 113

Veliko iznenađenje u glavnom gradu. Wizardsi su u utakmicu ušli kao veliki favoriti, no očito je da nisu ozbiljno shvatili Mavse i to im se obilo o glavu. Gosti su na krilima odlične druge četvrtine na odmor otišli sa +11. Imali su malu crnu rupu kad domaćin stiže na samo -2, no slijedi 14-3 serija gostiju koja prelama utakmicu. Mavsi su pokazali više želje i nadskakali domaćina 53-39. Najbolji su bili Harrison Barnes (31k, 9s) i rookie Dennis Smith Jr (22k, 8s, 8a). Solidan je bio i Wesley Matthews (14k, 8s, 6a, 2uk.l) dok je double-double s klupe upisao Tunižanin Salah Mejri (10k, 12s, 5bl). Kod domaćina prolaznu ocjenu zaslužuju tek John Wall (23k, 3s, 14a) i Bradley Beal (23k, 4s). Wizardsi su sad na polovičnom skoru 5-5, dok su Mavsi stigli do druge pobjede sezone i skora 2-10.

NEW YORK – CHARLOTTE 118 – 113

Drugu utakmicu zaredom košarkaši Knicksa pokazuju karakter i vraćaju se nakon velikog zaostatka u posljednjoj četvrtini. Gosti su vodili čitavu utakmicu i u posljednju dionicu ulaze sa +11. Samo 109 sekundi prije kraja pri rezultatu 111-111 Kristaps Porzingis ubacuje ključnu tricu, a 11 sekundi prije kraja ubacuje i za 116-113. Nakon promašaja gostiju Courtney Lee sa linije slobodnih bacanja postavlja konačan rezultat. Knicksi su sjajno šutirali iz igre (45/75, 60%, trica 12/25, 48%) i to je bio ključ njihove pobjede. Najbolji je ponovo bio Latvijac Kristaps Porzingis (28k, 5s, 3bl). Tim Hardaway Jr dodao je 19 koševa i 5 skokova, a ključan je bio učinak igrača s klupe Douga McDermotta (20k, 7/8iz igre, 3/3trice). Kod gostiju su trojica igrača postigla po 21 koš, all-star playmaker Kemba Walker, veteran Dwight Howard i rookie Malik Monk. Knicksi izgledaju puno bolje otkad su se riješili Carmela Anthonya i sad su na skoru 6-4, dok su Hornetsi ovim porazom pali na 5-6.

TORONTO – CHICAGO 119 – 114

Nakon što su Raptorsi u prvom poluvremenu vodili 23 koša razlike protiv skromnih Bullsa, malo tko je očekivao dramu u završnici. A ona se dogodila kad su Bullsi 19 sekundi prije kraja stigli na samo -3. No srećom po domaćina DeMarr DeRozan je miran sa linije slobodnih bacanja i Raptorsi ipak upisuju pobjedu. Kod domaćina najefikasniji DeRozan (24k, 4s, 4a). Double-double je upisao Litavac Jonas Valančiunas (21k, 10s), a solidno su odigrali i Kyle Lowry (17k, 6s, 6a) te Serge Ibaka (16k, 5s). Kod upornih gostiju najbolji Bobby Portis (21k, 13s, 4a). Portis se u momčad vratio nakon suspenzije koju je zaradio nakon što je na treningu udarcem slomio vilicu suigraču Nikoli Mirotiću. Uz Portisa raspoloženi su bili i Robin Lopez (20k, 3s) te Justin Holliday (15k, 3s, 4a). Novim porazom Bullsi su pali na skor 2-7, dok su Raptorsi na solidnih 6-4.

SAN ANTONIO – LA CLIPPERS 120 – 107

Domaći Spursi su otvorenu utakmicu riješili briljantnom trećom četvrtinom u kojoj su -3 pretvorili u +16. Ni u jednom trenutku posljednje četvrtine gosti se nisu spustili na jednoznamenkasti zaostatak i Spursi sasvim zasluženo dolaze do pobjede. Domaćini su tricu gađali sjajnih 15/28. Imali su četvoricu vrlo raspoloženih igrača, LaMarcusa Aldridgea (25k, 6s, 2bl, 2/3trica), Pau Gasola (19k, 8s, 6a, 3/4trica), Rudya Gaya (22k, 7s, 3a, 4/5trica) i Dannya Greena (24k, 4/6trica). Kod gostiju najbolji Austin Rivers (24k, 3a, 2uk.l). Sa klupe je 17 koševa dodao Lou Williams, dok je lošu napadačku večer imao najbolji igrač Clippersa Blake Griffin (15k, 9s, 6a) koji je iz igre šutirao 4/13. Spursi su tako na skoru 7-4, dok su Clippersi nakon 4-0 starta pali na 5-5.

DENVER – BROOKLYN 112 – 104

Košarkaši Nuggetsa u ovoj su utakmici lakoćom opravdali ulogu favorita. Od samog početka su nametnuli svoj tempo i sustavno povećavali prednost. U posljednju četvrtinu ušli su sa +20, i gosti su tek malo kozmetički popravili dojam. Daleko najbolji Nugget bio je Srbin Nikola Jokić (41k, 12s, 5a, 2uk.l, 2bl). Po 17 koševa dodali su Paul Millsap i Will Barton i bilo je to dovoljno za uvjerljivu pobjedu. Kod Netsa dvojica najboljih bili su igrači s klupe Tyler Zeller (21k, 5s) i Caris Levert (13k, 3s). Netsi su imali čak 25 izgubljenih lopti, i sa takvom kontrolom lopte ne može se očekivati ništa drugo nego li uvjerljiv poraz. Nakon ove pobjede Nuggetsi su na skoru 6-5, dok su Netsi pali na 4-7.

UTAH – PHILADELPHIA 97 – 104

Sixersi su u Salt Lake City doputovali bez Joela Embiida kojeg su odmarali po nalogu liječnika. I bez njega krenuli su sjajno i poveli 26-10. Domaćin se uspijeva konsolidirati i na poluvremenu Sixersi vode samo dva koša razlike. U trećoj ponovo dominiraju gosti. U jednom trenutku imaju i +18, a u posljednju dionicu ulaze sa +9. Samo minutu i pol prije kraja Sixersi su imali velikih +12, no dozvoljavaju Jazzu da smanji na samo 97-100 deset sekundi prije kraja. Srećom po Sixerse Dario Šarić i Ben Simmons su mirni sa linije slobodnih bacanja i Sixersi upisuju veliku i iznenađujuću pobjedu. Daleko najbolju utakmicu sezone odigrao je naš Dario Šarić (25k, 10s). JJ Redick je dodao 20 koševa, a sjajni all-around nastup imao je rookie Ben Simmons (16k, 13s, 6a, 3uk.l, 3bl). Kod indisponiranih domaćina najefikasniji Rodney Hood (19k, 4s). Francuski centar Rudy Gobert (16k, 15s, 3bl) je odigrao na svojoj razini, no šuterski je posve podbacio Ricky Rubio (11k, 8s) sa šutom 4/16 iz igre (0/5 trica). Sixersi su tako na odličnom skoru 6-4, dok je Jazz pao na 5-6.

PORTLAND – MEMPHIS 97 – 98

Iznimno neizvjesna utakmica izjednačenih suparnika. Gosti su većim dijelom utakmice imali blagu prednost. Kad su u posljednje 23 sekunde ušli sa prednošću 98-93 činilo se da je utakmica gotova. No nakon slobodnog bacanja Damiana Lillarda i trice CJ McColluma domaćin 13 sekundi prije kraja smanjuje na 97-98. Gosti griješe kod izvođenja lopte i domaćim ima loptu za pobjedu. Na njihovu žalost, šut McColluma nije ušao i gosti su ipak sačuvali pobjedu. Kod Grizzliesa je ponovo sjajni bio šesti igrač Tyreke Evans (21k, 5a, 3uk.l), a solidnu pomoć imao je od Mikea Conleya (20k, 6a, 2uk.l) i Marca Gasola (16k, 5s, 4a, 4bl). Kod domaćina najbolji kasniji tragičar McCollum (36k, 3uk.l), dok je domaćina pobjede koštala loša šuterska večer njihovog najboljeg igrača Lillarda (12k, 5s, 6a) koji je iz igre poput Ricky Rubia gađao kriminalnih 4/16 (0/5 trica). Grizzliesi su novom pobjedom stigli do skora 7-4, dok su Blazersi sad na 6-5.

SACRAMENTO – OKLAHOMA CITY 94 - 86

Za drugo iznenađenje večeri uz Dallas pobrinuli su se košarkaši Kingsa. A počeli su očajno. Punih pet i pola minuta na početku utakmice nisu zabili koš i gosti su poveli 0-10 i kasnije 10-25. No u nastavko posve drugačija slika. Kingsi već do poluvremena prelaze u vodstvo, a sjajno igraju i u nastavku i u posljednju četvrtinu ulaze sa +10. Gosti tricom Russell Westbrooka 16 sekundi prije kraja smanjuju na 86-89, no igrači Kingsa su mirni sa linije slobodnih bacanja i dolaze do posve zaslužene pobjede. Kod domaćih najbolji veteran Zach Randolph (18k, 8s, 3a, 2uk.l) a odlično ga je s klupe pratio mladi šuter Buddy Hield (21k, 7/9iz igre, 4/4trica, 7s). Kod gostiju najbolji Westbrook (20k, 12s, 6a, 3uk.l) dok su podbacili Paul George i Carmelo Anthony koji su kombinirano ubacili 28 koševa uz šut 8/33. Kingsi su sad na skoru 2-8, dok je Thunder pao na 4-6.

Današnji nastupi Hrvata:

Dario Šarić je u pobjedi Sixersa nad Jazzom odigrao daleko najbolju utakmicu sezone. Za 36 minuta na parketu ostvario je double-double učinak od 25 koševa (7/13 iz igre, 5/9 trice, 6/6 slobodna bacanja) uz 10 skokova i jednu asistenciju. Bojan Bogdanović je u porazu Pacersa od Pelicansa igrao 23 minute i u to vrijeme zabio 14 koševa (6/9 iz igre, 2/4 trice) uz 3 skoka te po jednu asistenciju i osvojenu loptu.  Ante Žižić je bio u sastavu Cavsa, no nije ulazio u igru.

Najbolji igrač dana:

Od pregršta sjajnih individualnih nastupa večeri najbolji od najboljih bio je srpski centar Nikola Jokić. On je u pobjedi nad Netsima u samo 31 minutu postigao 41 koš (16/25 iz igre, 4/9 trica, 5/6 slobodna bacanja) te dodao 12 skokova, 5 asistencija te po dvije blokade i osvojene lopte. Sjajnom Jokiću ove sezone ne bi smio izmaći prvi nastup na all-star utakmici.

Zanimljivost dana:

Malo prije početka jučerašnjih utakmica napravljena je prva velika zamjena ove sezone. Phoenix Sunsi su se uspijeli riješiti svoje nezadovoljne zvijezde Erica Bledsoa i poslali su ga u Milwaukee Buckse za centra Grega Monrea te po jedan izbor prve i druge runde drafta.